Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Týždeň vedy a techniky pokračoval ďalšími akciami

13. 11. 2013 | videné 966-krát

Vedecký život je extrémne rôznorodý, zložitý, ale kvôli tomu aj krásny,“ povedal na úvod dňa otvorených dverí bratislavského Ústavu polymérov Slovenskej akadémie vied jeho riaditeľ Igor Lacík. Jeho pracovisko bolo z tých, ktoré sa v stredu 13. novembra zapojilo svojimi akciami do Týždňa vedy a techniky. Ústavy SAV pripravili aj na tento deň prednášky, prezentácie, prehliadky priestorov, súťaže a ďalšie zaujímavé podujatia.

Ako na mnohých iných akciách tohto týždňa, aj v Ústave polymérov SAV boli hlavnými návštevníkmi študenti a žiaci, pre ktorých vedci pripravili populárne prednášky. Prvú „Polyméry ako medicínske materiály“ mal Juraj Kronek. Bola to pre neho prvá takáto skúsenosť, obecenstvu zloženému zo školákov a gymnazistov vraj ešte neprednášal. „Pätnásťminútový limit a zadanie - byť zrozumiteľný - vás donúti vyberať do prezentácie len dôležité veci. Smery, výzvy a zaujímavosti,“ hovorí. Podľa neho vedia teraz mladí ľudia o vede viac, ako pred niekoľkými rokmi. Lebo k nim ľahšie prichádzajú informácie. Silvia Podhradská, public relations manažérka Ústavu polymérov SAV k tejto téme dodáva, že v stredoškolákoch je stále väčší potenciál. „Len sa im treba dostať do hláv, priblížiť im to, aká dokáže byť chémia zaujímavá,“ pripomína. Podľa názoru J. Kroneka popularizácia vedy zaberá, pohľad verejnosti na prácu vedcov je stále reálnejší. „Ale pravda je, že moja špecializácia sa priamo týka zdravotníctva, a to zaujíma každého,“ pripomína po prednáške, na ktorej vysvetľoval okrem iného čo sú polyméry, kde všade sa s nimi stretávame, ale najmä – ako pomáhajú v zdravotníctve.

V ďalších dvoch prednáškach na tomto ústave sa poslucháči od Mateja Mičušíka a Martina Danka dozvedeli o „Chémii povrchu a jej praktickom význame“ a o „Polyméroch v poľnohospodárstve“. Súčasťou programu dňa otvorených dverí bola aj prehliadka pracovísk Ústavu polymérov SAV.

V stredu mali deň otvorených dverí aj niektoré ďalšie ústavy Slovenskej akadémie vied. Napríklad Ústav pre výskum srdca SAV pripravil popularizačnú prednášku o srdci, prevencii a liečbe kardiovaskulárneho systému, náučný kvíz na túto tému, ako aj ukážky resuscitácie. Ústav etnológie zasa workshop na tému „Rómovia v majoritnej spoločnosti – modely vzájomného spolužitia“.

Prednášky, ktorými sa rozhodol osloviť návštevníkov Ústav experimentálnej psychológie SAV sa zamerali na „Intuíciu v rozhodovaní“ a „Rozhodovanie v podmienkach rizika“. Róbert Hanák, ktorý v zasadačke pavilónu ústavov spoločenských vied prednášal prvú tému nesúhlasí s názorom, že psychológia to má s popularizáciu ťažké. Skôr naopak. Podľa neho sa o ňu zaujíma veľa ľudí, radi o nej čítajú, dozvedajú sa nové veci. „Základné psychologické pojmy sú podľa mňa medzi laikmi známejšie, ako napríklad pojmy z fyziky,“ hovorí. Keďže vedel, komu zhruba bude prednášať, pracoval so zadaním: postaviť prednášku vedecky, ale prezentovať populárne.

 

 

M. Podstupka