Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

V poradí už 22. stretnutie východoslovenských archeológov otvorila predsedníčka Slovenskej archeologickej spoločnosti pri SAV Elena Miroššayová. Vpravo riaditeľ Archeologického ústavu v Nitre Matej Ruttkay, vľavo Rastislav Hreha, vedúci košického detašovaného pracoviska.

Pekná a užitočná tradícia východoslovenských archeológov

13. 11. 2013 | videné 702-krát

Užitočnú a nasledovaniahodnú tradíciu sa podarilo vytvoriť východoslovenským archeológom, ktorí sa každý rok stretávajú, aby prezentovali aktuálne výsledky terénneho a teoretického výskumu východného Slovenska. Tento rok sa v Košiciach konalo už ich 22. stretnutie a malo slávnostnejší ráz ako inokedy - košická pobočka Archeologického ústavu SAV Nitra si totiž pripomína 60. výročie svojho vzniku. Ďalšou príležitosťou bolo aj 110. výročie narodenia prof. Vojtecha Budinského - Kričku.

 

V aule budovy ústavov SAV na Watsonovej ulici v Košiciach sa zišli nielen východoslovenskí archeológovia, ale aj predstavitelia múzeí, ktorí s nimi úzko spolupracujú. Už 22. stretnutie východoslovenských archeológov zorganizovala Slovenská archeologická spoločnosť pri SAV a Archeologický ústav SAV Nitra, jeho Oddelenie pre výskum východného Slovenska Košice. Otvorila ho predsedníčka Slovenskej archeologickej spoločnosti pri SAV PhDr. Elena Miroššayová, CSc., ktorá privítala medzi prítomnými riaditeľa Archeologického ústavu SAV PhDr. Mateja Ruttkaya, CSc. „Do Košíc chodím rád. Teší ma, že sa tu archeológovia vedia stretnúť. Robíte to jediní, mohli by vás nasledovať kolegovia aj v ďalších regiónoch,“ povedal na začiatku svojho vystúpenia. „Toto stretnutie je výbornou príležitosťou na výmenu  skúseností. Potešiteľné je, že máme medzi sebou aj pamätníkov, ktorí vtlačili svoju pečať do histórie košického pracoviska a nášho ústavu a ktorých aj po odchode do dôchodku zaujímajú výsledky práce ich mladších kolegov. Takou dobrou dušou domácej i medzinárodnej spolupráce je doktorka Mária Lamiová, ktorá často pracovala s maďarskými, ukrajinskými i poľskými archeológmi.“  Dr. Ruttkay sa dotkol aj mnohokrát pretriasanej požiadavky na zvýšenie financií na výskum. „Viac peňazí nebude,“ nepotešil prítomných, „ preto treba získavať finančné prostriedky z projektov, napr. na východné Slovensko sú teraz zamerané nórske fondy.“

Po informácii o nových priestoroch pre depozitár v Nitre, kde je možné uložiť mnoho nálezov, vyjadril riaditeľ Archeologického ústavu SAV želanie, aby predsa len nálezy mohli zostať v regióne, kde sa našli a kde by boli ozdobou múzeí. V Košiciach sa mu toto želanie môže z väčšej časti splniť, lebo práve v týchto dňoch bola dokončená veľká rekonštrukcia budovy Východoslovenského múzea na Námestí maratónu mieru a pripravuje sa vynovená archeologická expozícia. „Už sa nedajú robiť výstavy tzv. na kolene. Občania sú náročnejší,“ povedal. 

Potom odovzdal riaditeľom viacerých múzeí na východnom Slovensku ďakovné listy za dlhoročnú aktívnu spoluprácu pri objavovaní a prezentácii archeologických pamiatok východného Slovenska. Veľké „ďakujeme“  patrilo aj PhDr. Márii Lamiovej, CSc. za významný podiel na formovaní a činnosti košickej pobočky. „Oceňujem Váš prínos k poznaniu najstarších dejín východného Slovenska, stály záujem, podporu a priazeň,“ píše sa v ďakovnom liste riaditeľa Archeologického ústavu SAV v Nitre. Doktorka Lamiová vystúpila aj s prednáškou (spomienkou, bilanciou) o jubileách univ. profesora Vojtecha Budinského – Kričku, ktorého 110. výročiu narodenia bolo venované tohtoročné stretnutie východoslovenských archeológov. Jeho meno sa často objavovalo aj vo vystúpení Mgr. Rastislava Hrehu, PhD., vedúceho Oddelenia pre výskum východného Slovenska Košice, ktorý prezentoval históriu vzniku a aktivít košického detašovaného pracoviska za šesť desaťročí.  Prof. PhDr. Vojtech Budinský – Krička, DrSc. (1903-1993) sa stal v roku 1958 vedúcim východoslovenského oddelenia, v ktorom vykonal veľkú časť svojej odbornej práce. Zaoberal sa najmä pravekom východného Slovenska a osídlením Slovanov. Jeho životné dielo obsahuje vyše 300 publikácií skoro zo všetkých oblastí slovenského archeologického bádania. Viedol mnoho prieskumov a výskumov.

Potom pracovné rokovanie pokračovalo prezentáciou aktuálnych výsledkov terénneho a teoretického výskumu východného Slovenska.

Text: Katarína Čižmáriková, foto: Katarína Čižmáriková a Alica Marková