Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Chemický ústav SAV privítal hostí - zväčša stredoškolákov - sériou šiestich prednášok

V druhom dni sa do Týždňa vedy a techniky zapojili dve desiatky ústavov SAV

12. 11. 2013 | videné 1023-krát

Týždeň vedy a techniky pokračoval v utorok 12. novembra aj na pracoviskách Slovenskej akadémie vied zhruba päťdesiatimi akciami v dvoch desiatkach ústavov. Celú akciu pripravuje už tradične Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR spolu s Národným centrom pre popularizáciu vedy a techniky v spoločnosti Centra vedecko-technických informácií SR.

 

Bratislavský Chemický ústav SAV privítal hostí - zväčša stredoškolákov - sériou šiestich prednášok. „Snažíme sa viesť prednášajúcich k tomu, aby boli struční a zrozumiteľní,“ hovorí Desana Lišková, ktorá má v tomto ústave organizáciu akcií k Týždňu vedy a techniky na starosti. „Preto majú limit na jednu prednášku desať minút a zadanie prispôsobiť výklad vedomostiam tých, ktorí si ich prišli vypočuť,“ dodáva. S tým, že sa snažia vyberať prednášajúcich spomedzi mladších kolegov, ktorí majú k návštevníkom bližšie. A na druhej strane sa tak – okrem iného – naučia jednoducho a zrozumiteľne vysvetľovať. Keď prvý z nich, Marek Baráth začal v utorok ráno prednášku na tému „Ako vzniká liek“, v  sále sedelo zhruba 150 ľudí. Podľa D. Liškovej každý rok pozývajú aj mimobratislavské školy, na predchádzajúcich ročníkoch mali v posluchárni aj stredoškolákov zo Šamorína, Levíc či Banskej Štiavnice. Ich kolegovia, ktorí v utorok ráno do bratislavského areálu SAV prišli a mali záujem o prácu Chemického ústavu, mohli po prednáškach vidieť aj jeho laboratória a sledovať niekoľko zaujímavých pokusov.

 

Aj Ústav molekulárnej biológie SAV pripravil v rámci dňa otvorených dverí populárno-vedecké prednášky svojich vedeckých pracovníkov. Matej Stano prispôsobil svoju prednášku o DNA, nazvanú Kód života tiež orientoval na stredoškolákov. Má s tým skúsenosti z predchádzajúcich ročníkov tejto akcie, ale zúčastnil sa napríklad aj nedávnej Noci výskumníkov, kde boli medzi poslucháčmi ešte nižšie ročníky. Hovorí, že treba vyberať všeobecnejšie fakty, nejsť do detailov a súčasne dať do prednášky nové veci. „A o tie nie je v molekulárnej biológii núdza, objavujú sa takmer každý deň,“ dodáva. Azda aj preto táto oblasť priťahuje dosť študentov. Neskôr vysvetľovala Ľubica Urbániková prečo potrebujeme poznať štruktúru proteínov. Súčasťou akcie bola možnosť prezrieť si priestory laboratórií a aj demonštrácia experimentov.

Akcie na utorok pripravil napríklad aj Elektrotechnický ústav, Ústav merania, Ekonomický ústav či Ústav hudobnej vedy SAV, Jazykovedný ústav Ľ. Štúra či Ústav slovenskej literatúry. Aktivity sa zďaleka neobmedzili len na Bratislavu.

Astronomický ústav SAV pripravil na utorok pre verejnosť prehliadku priestorov svojho areálu pri Tatranskej Lomnici, prednášky a vo večerných hodinách aj možnosť sledovať nočnú oblohu  na jeho astronomických ďalekohľadoch. Zamestnanci košického Ústavu experimentálnej fyziky SAV zasa v Steel Parku predstavenie svojich interaktívnych vedecko-technických exponátov a aj niekoľko prednášok. Zaujímavý program na utorok napríklad aj Arborétum Mlyňany SAV, ktoré v rámci dňa otvorených dverí malo na pláne besedu s návštevníkmi spojenú s názornými ukážkami – napríklad na tému: ako sa okrasné rastliny môžu stať nebezpečné. Ale aj dve nitrianske pracoviská: Archeologický ústav SAV a Ústav genetiky a biotechnológií rastlín SAV. To prvé pripravilo napríklad viacero prezentácií svojich výskumov v nitrianskom regióne.

Autori: M. Podstupka, foto: K. Selecká

Ústav slovenskej literatúry  SAV pripravil tri tvorivé semináre pre študentov bratislavských stredných škôl. Na podujatí vystúpili Prof. PhDr. Peter Zajac, DrSc. (Petržalský underground a overground), Mgr. Jána Pácalová, PhD. (Romantizmus inak) a Mgr. Fedor Matejov, CSc. (K jednej básni Štefana Strážaya). Moderátori seminárov položili dôraz na prácu s konkrétnym literárnym textom, na jeho žánrové a interpretačné osobitosti, estetickú a kultúrnu hodnotu. Vo vystúpeniach zazneli aj odpovede na otázky, aký zmysel ma čítanie v dnešnej multimediálnej dobe a akú čitateľskú skúsenosť ponúka národná literatúra. Podujatie sa stretlo u študentov a pedagógov s veľmi dobrou odozvou.

 

Erika Brtáňová