Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Ing. Štefan Zorad, CSc.

Štefan Zorad, Peter Celec a Vladimír Cambel riaditeľmi

5. 11. 2013 | videné 2679-krát

Od 15. októbra Predsedníctvo SAV vymenovalo na štvorročné obdobie Ing. Štefana Zorada, CSc., do funkcie riaditeľa Ústavu experimentálnej endokrinológie SAV.

 

Ing. Štefan Zorad, CSc. študoval na Chemicko-technologickej fakulte SVŠT v Bratislave, na Katedre kvasnej chémie a bioinžinierstva a získal titul inžinier. V SAV pracuje od roku 1980 v Ústave experimentálnej endokrinológie (ÚEE) najprv ako štúdijný pobyt a potom ako ašpirant. Titul kandidáta biologických vied (CSc.) obhájil v roku 1980. V rokoch 1985-1986 úspešne ukončil kurz Génové manipulácie na Univerzite Komenského v Bratislave. Absolvoval niekoľko dlhodobých zahraničných pobytov ako postdoktorand v Section on Pharmacology, NIMH, Bethesda, USA a Department of Pharmacology, School of Medicine, University of Nagasaki, Japan ako aj v postavení kontraktora v Section on Pharmacology, NIMH, Bethesda, USA. Venuje sa výskumu mechanizmu účinku peptidových hormónov (inzulín, atriálny natriuretický peptid, angiotenzín a oxytocín) a ich úlohe v patogenéze civilizačných ochorení. V ÚEE pôsobil vo funkcii vedúci laboratória, vedúci pracoviska servisných služieb, dvakrát bol zástupcom riaditeľa ÚEE a takisto bol členom Rady vedcov SAV a v súčasnosti je členom Snemu SAV. Spolupracuje s významnými zahraničnými pracoviskami v Rakúsku, Poľsku, Španielsku, USA a Austrálii. V roku 2013 bol menovaný za predsedu komisie pre obhajobu európskych PhD na Univerzite v Jaén, Španielsko. Je zodpovedný riešiteľom a spoluriašiteľom viacerých domácich a zahraničných grantov.

 

 

 

 

Predsedníctvo SAV na základe výberového konania na štvorročné obdobie vymenovalo od 1. novembra  2013 za riaditeľov ústavov :

 

RNDr. Vladimíra Cambela, CSc., do funkcie riaditeľa Elektrotechnického ústavu SAV

 

Ing. RNDr. Petra Celeca, PhD., MPH -  riaditeľ Molekulárno-medicínskeho centra SAV

 

 

Doc. MUDr. Ing. RNDr. Peter Celec, PhD., MPH. (Krupina, 1979) vyštudoval Lekársku fakultu UK, Národohospodársku fakultu EU a Prírodovedeckú fakultu UK. Postgraduálne štúdium absolvoval v odbore Normálna a patologická fyziológia na LF UK a v odbore Riadenie vo verejnom zdravotníctve na FVZ SZU. Habilitoval v roku 2013 na LF UK.

Vyučuje na Lekárskej a Prírodovedeckej fakulte UK, vo vede sa venuje najmä vplyvu testosterónu na mozgové činnosti, diagnostickému využitiu slín a experimentálnej génovej terapii. Vedie tím vedeckých pracovníkov na Ústave molekulárnej biomedicíny LF UK. Podľa WoS má doc. Peter Celec 117 publikácií a 512 citácií s výsledným Hirschovým indexom 13.

 

RNDr. Vladimír Cambel, CSc. (1956) vyštudoval fyziku kondenzovaných látok v Prírodovedeckej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave (diplom dostal na Matematicko-fyzikálnej fakulte, terajšia FMFI v roku 1980). Diplomovú a dizertačnú prácu robil na tému CCD obvodov (nábojovo viazaných obvodov, charge coupled devices). V rokoch 1988 – 1990 bol na pobyte v Spojenom ústave jadrového výskumu v Dubne, kde využíval chladenú CCD kameru na experimenty na urýchľovači ťažkých jadier. Od 90-tych rokov sa venoval Monte Carlo simuláciam dvojrozmerného elektrónového plynu v polovodičových heteroštruktúrach, ako aj návrhu, realizácii a využitiu senzorov a experimentálnych štruktúr pripravených na báze polovodičových heteroštruktúr typu III-V (GaAs/AlGaAs, InGaAs/InP -senzory magnetického poľa, normál odporu využívajúci kvantový Hallov jav, a pod.). Po roku 2000 sa V. Cambel venoval najmä výskumu a príprave nanoštruktúr pomocou skenovacích sondových techník ako sú atómový silový mikroskop (AFM) a magnetický silový mikroskop. Rozvíjal nanolitografiu pomocou AFM  a pracoval na  technológii prípravy magnetických hrotov pre magnetickú silovú mikroskopiu s prepínanou magnetizáciou. Počas posledných 20 rokov absolvoval niekoľko pobytov na zahraničných pracoviskách – vo výskumnom centre v Jülichu v Nemecku ako aj 5 pobytov v Argonne National Laboratories v USA, s ktorého pracovníkmi udržuje aktívnu spoluprácu. V súčasnosti pracuje ako vedecký pracovník na Elektrotechnickom ústave SAV, kde je vedúcim Oddelenia fyziky nanoštruktúr. Je autorom a spoluautorom asi 70 publikácii (CC) a jednej kapitoly v monografii, vychoval 3 doktorandov (v súčasnosti vedie ďalších 2), ako aj 4 diplomantov.  Od roku 2002 do roku 2005 vykonával funkciu vedeckého tajomníka a v rokoch 2005-2013 zástupcu riaditeľa ElÚ SAV.