Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

MODERNÉ A/ALEBO TOTALITNÉ V ARCHITEKTÚRE 20. STOROČIA NA SLOVENSKU

28. 10. 2013 | videné 1031-krát

Verejná prezentácia a krst knihy prebehne dňa 28.10.2013 o 18.00 v priestore Slovenskej národnej galérie v Kaviarni Berlinka na Námestí Ľudovíta Štúra 4 v Bratislave.

 

Publikácia sa zaoberá kontroverznou témou slovenskej architektúry, ktorú predstavuje vplyv totalitného, resp. autoritatívneho režimu na architektonickú tvorbu. Zvláštnu pozornosť pritom venuje vzťahu modernosti a totalitarizmu či autoritarizmu. Na pozadí vybraných architektonických diel 20. storočia na Slovensku ukazuje premeny predstáv štátnej reprezentácie o formálnej stránke architektúry a reakcie architektov na tieto zmeny. Súčasne naznačuje, ako takú architektúru prijímala verejnosť v čase jej vzniku a ako ju hodnotí dnes s odstupom niekoľkých desaťročí. Analytické architektonicko-historické texty Henriety Moravčíkovej, Matúša Dullu, Petra Szalaya, Márie Topolčanskej, Kataríny Haberlandovej a Mariána Potočára dopĺňa bohatý archívny obrazový materiál a aktuálne fotografie Olji Triaška Stefanovičovej. Výnimočnú grafickú podobu dala knihe Ľubica Segečová.

 

Ambíciou knihy nie je určiť víťazov éry totalít 20. storočia na bojovom poli architektúry a urbanizmu na Slovensku, a preto súbor štúdií nemožno chápať ako nejaký rebríček najlepších stavieb. Motivácia výberu prezentovaných štúdií bola iná: rozlíšiť určité charakteristické situácie, v akých sa vyskytujú realizované diela s podobnými atribútmi ale v rôznych lokalitách. Reprezentanti týchto situácií sú niekedy jednoznační (napríklad ideologicky aj formálne konzistentná budova Reprezentačného domu v Žiline, jedinečné socialistické mesto Nová Dubnica alebo unikátny časozberný fenomén Námestia slobody v Bratislave), inokedy je ich vzťah k reprezentovanej skupine krehkejší. Petržalka tak zastupuje všetky projekty sídlisk, pričom nerelativizuje význam tých, ktoré ju kvalitou koncepcie či realizácie predstihli. Analogicky aj Slovenský rozhlas v Bratislave reprezentuje vo výbere dnes najviac diskutovanú skupinu verejných budov druhej polovice 20. storočia, do ktorej

sa radia diela ako Slovenská národná galéria, Obchodný dom Prior a hotel Kyjev, Dom ROH v Bratislave či Pamätník SNP v Banskej Bystrici. Diela na hranici architektúry a infraštruktúry, ako je napríklad Televízny vysielač v Bratislave či športový areál FIS na Štrbskom plese, zastupuje zase Most SNP.

 

Texty zaradené do tejto publikácie vznikli v rámci dvoch paralelne prebiehajúcich výskumných projektov. Zatiaľ čo medzinárodný projekt Architektúra totalitných režimov 20. storočia v manažovaní mesta (Architecture of Totalitarian Regimes of the 20th Century in Urban Management, www.atrium-see.eu) bol orientovaný na výskum architektúry spojenej s problematickými politickými režimami a kládol si za cieľ konštituovať európsku kultúrnu cestu zameranú na architektonické dedičstvo súvisiace s totalitnými, respektíve autoritatívnymi režimami v južnej a východnej Európe, výskumný projekt Diferencovaná typológia modernizmu: teoretický základ pre údržbu a obnovu diel modernej architektúry sa sústredil na špecifické súvislosti slovenskej architektonickej situácie.

 

Hostia verejnej prezentácie knihy Alexandra Kusá, generálna riaditeľka SNG, a Jan Tabor, teoretik architektúry a zakladateľ Forum für experimentelle Architektur vo Viedni, uvedú novú publikáciu do širšieho slovenského a európskeho kontextu kritického uvažovania o  architektonickej kultúre 20. storočia.

Hudobnými hosťami večera budú Bratislava Hot Serenaders, ktorí sprítomnia hudobnú kultúru 30.-40. rokov na Slovensku.

 

Zdroj: ÚSTARCH SAV