Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Spoločná fotka - prezident U.S. Steelu v Košiciach George F. Babcoke (v strede) s časťou pracovníkov SAV, ktorí sa podieľali na exponátoch Steel Parku/Kreatívnej fabriky. Sprava: Mária Zentková, Emil Gažo, Pavol Szabó (ÚEF SAV), prezident železiarní, Ján Gálik (Neurobiologický ústav), Zoltán Tomori a Dana Švarcbergerová (taktiež ÚEF)

Z vojenského proviantného skladu je kreatívna fabrika

17. 10. 2013 | videné 1182-krát

Výsledkom spolupráce mesta Košice, hutníckej firmy U. S. Steel Košice a troch akademických inštitúcií – Slovenskej akadémie vied (Ústavu experimentálnej fyziky a Neurobiologického ústavu), Technickej univerzity a Univerzity Pavla Jozefa Šafárika je Steel Park/Kreatívna fabrika. Zábavno-technické centrum v Kasárňach/Kulturparku, ktoré vzniklo na podporu kreativity v rámci projektu Košice – Európske hlavné mesto kultúry 2013, slávnostne odovzdali mestu Košice v piatok 4. októbra za účasti podpredsedu Európskej komisie Maroša Šefčoviča.

 

Expozícia ponúka návštevníkom aktívne hranie sa s vyše 50 interaktívnymi exponátmi demonštrujúcich príbeh ocele, a to z oblasti hutníctva, geológie, fyziky, chémie, biológie, bezpečnosti, strojárstva a ďalších. S nápadom vybudovať takéto centrum prišiel v roku 2009 prezident U.S. Steel Košice George F. Babcoke, ktorý však potom v rámci firemnej rotácie na čas odišiel z Košíc do Pittsburghu. Zhodou okolností sa po troch rokoch vrátil a tak mohol hmatateľný výsledok svojho nápadu slávnostne odovzdať Mestu Košice. „Príbeh ocele sa môže odohrávať len v meste, ktorého identita je spojená s výrobou oceľových produktov. Steel Park je výkladnou skriňou kreativity a schopností ľudí z Košíc, pripravený na život ako živý organizmus, ktorý bude reagovať podľa toho, ako sa Košičania tohto príbehu chopia. Nikdy nebude úplne dokončený, pretože vždy pribudne niečo, čo bude ešte len objavené v umení, aj v technike, vo vede,“ povedal prezident železiarní. Symbolické logo kreatívnej fabriky prevzal primátor mesta Richard Raši.

 

Steelpark je príkladom spolupráce odborníkov odvetví, ktoré doteraz nepracovali v jednom tíme. Stretli sa vedci, technici a umelci. Komunikovali rôzne svety, rôzne pohľady na kreatívny rozvoj. Podarilo sa nájsť a pospájať ľudí z košického akademického sveta, ktorí chcú ukázať mladým ľuďom, že svet okolo nás je zaujímavý a že to, čo je vo vzorcoch, bude fungovať aj v Steelparku a je možné sa toho dotknúť. Spokojnosť sa zračila aj na tvári podpredsedu Európskej komisie Maroša Šefčoviča: „Obdivujem veľmi pekný dizajn, prostredie a skvelé prepojenie SAV – TUKE – UPJŠ - U.S. Steel a mesto Košice. Grant z Európskej komisie už teraz môže poslúžiť mnohým, najmä mládeži. Blahoželám vám.“

 

Potom primátor mesta Košice a poslanec NR SR MUDr. Richard Raši, PhD., MPH. odovzdal ďakovné pamätné listy predstaviteľom zainteresovaných inštitúcií. Za SAV ho prevzal doc. RNDr. Karol Flachbart, DrSc. riaditeľ ÚEF SAV v Košiciach. „Dúfam, že toto centrum pritiahne davy mladých ľudí. Ďakujem všetkým kolegom - akademikom, ktorí mesiace vymýšľali, skúšali, overovali a aj vyrábali prototypy, ktorými chcú vzbudiť záujem verejnosti o technické a biologické vedy,“ povedal vo svojom príhovore. „Ak deti a mládež niektoré exponáty zo zvedavosti rozoberú, sľubujem, že ich prídeme opraviť a navyše vymyslíme aj niečo nové.“

 

Hoci sa ešte len začali písať dejiny Steel Parku, už bol zaznamenaný jeho prvý skvelý úspech.  Dosiahli ho tvorcovia robotických exponátov - Boris Vaitovič, Zoltán Tomori, Peter Vanko a Jaroslav Tomaščík, ktorí si z medzinárodného vedeckého sympózia o najmodernejších trendoch v umelej inteligencii a robotike (Sympozium on emergent trends in artificial intelligence & Robotics - http://www.setinair.com) v Košiciach odniesli hlavnú cenu. „Do súťaže sme sa prihlásili s tromi interaktívnymi exponátmi Steel Parku - so sochou, pieskoviskom a šatňou,“ informoval doc. Ing. Zoltán Tomori, CSc. z Ústavu experimentálnej fyziky SAV. „Náš inteligentný robot má pomerne výkonný vizuálny systém na báze 3D kamier a výkonný softvér, pomocou ktorého dokáže riešiť mnohé pomerne zložité úlohy spracovania obrazu. Jeho mechanická časť je robená na báze servomotorčekov – slúži len na to, aby vyjadroval svoje emócie a reagoval na stavy, ktoré mu ukazuje návštevník. Dizajn je z plechu a vytváral ho pán Tomaščík z Fakulty umení Technickej univerzity v Košiciach. V prípade šatne ide o samostatný exponát, ktorý vyjadruje motto USSK - Safety first. Na projekčnom plátne sa objaví iba ten návštevník, ktorý má oblečený ochranný odev. Návštevníci tohtoročnej Noci výskumníkov v OC Optima ho spoznali ako plášť neviditeľnosti. To bol nápad pána Vaitoviča taktiež z Fakulty umení TU. Pri pieskovisku sme sa inšpirovali videom z kalifornskej univerzity a kolegov z Plzne. Náš príspevok ocenili hlavne pre to, že ukazoval efektívnu a funkčnú alternatívu ako robiť humanoidných robotov na báze 3D kamier, ktoré sú dnes už ľahko dostupné a ich ceny klesajú,“ zdôraznil doc. Tomori a dodal: „Úspech si veľmi ceníme, keďže v porote sedeli významní profesori z japonských univerzít predstavujúci v oblasti humanoidných robotov svetovú špičku.“

 

Názorné ukážky sú na:

http://www.youtube.com/watch?v=U9wuPD-3dFc&feature=youtu.be
http://www.youtube.com/watch?v=oLIs043kFWA
http://www.youtube.com/watch?v=6yBRYgUWZMY&feature=youtu.be

 

Text a foto: Katarína Čižmáriková