Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Exkurzia do Karpát

Víťazov Petržalskej super školy potešili darčeky a pobyt v Smoleniciach

15. 10. 2013 | videné 1190-krát

 Nultý ročník Petržalskej super školy ukončili žiaci druhého stupňa všetkých petržalských základných škôl odovzdaním záverečných projektov z oblastí geografia, matematika a chémia. Najlepších mladých petržalských vedcov ocenili starosta Petržalky Vladimír Bajan a  profesorka Daniela Ježová, DrSc., členka predsedníctva SAV, na zámku v Smoleniciach.

Nádejných dvadsať vedcov, ktorí sa umiestnili na prvom a druhom mieste, si svoju výhru, ktorou bol trojdňový pobyt na zámku Smolenice a sprievodné aktivity naplno užívali. Okrem prehliadky zámku a jeho najtajnejších chodieb, výletov do blízkeho okolia a do múzea Molpír, ich čakali interaktívne prednášky. Pri experimente s prof. Ježovou na sebe pocítili, aký je rozdiel pri vypracovávaní jednoduchých, ale zábavných úloh v pohode a v napätí. Taktiež im interaktívne odprednášala všetky okruhy výskumu, ktorým sa SAV zaoberá. Riaditeľ Ústavu anorganickej chémie Miroslav Boča deti dostal do varu experimentmi s plynmi, ktoré deti samy skúšali. Hravou formou vyskúšali najmodernejšie seizmografické prístroje, ktoré odmerali nielen ich chôdzu, ale aj prenášanie váhy. Šedé bunky prekrvili prácou s geometrickými útvarmi (Kristína Čevorová, Matematický ústav SAV), pri ktorých sa zapotili aj organizátori. Dr. Vršanský (Geologický ústav SAV) im za hrobového ticha vysvetlil dôvody evolúcie a ochrany prírody vo svete.  Najväčším prekvapením však bolo získanie hodnotných vecných cien z rúk Vladimíra Bajana a Daniely Ježovej.

 „Už sa teším, keď sa pochválim spolužiakom v škole,“ povedal jeden zo šťastných výhercov a dodal „alebo radšej nie, potom by sa všetci prihlásili so svojim projektom a šanca na výhru by bola nižšia.“

Žiaci si svoju slávu užívali, však nie každému sa podarí uspieť so svojim projektom pred komisiou zloženou zo špičkových odborníkov medzinárodne uznávanej vedeckej inštitúcie akou Slovenská akadémia vied je. „Verím, že z mnohých z vás sa stanú medzinárodne uznávaní odborníci a takisto verím, že Petržalka vám zostane zakorenená hlboko v srdci a tak ako vy budete reprezentovať ju, tak aj ona bude reprezentovať vás,“ prihovoril sa žiakom starosta Vladimír Bajan a spomenul, že projekt Petržalská super škola bude pokračovať aj v nasledujúcom školskom roku a je sa na čo tešiť. Na spiatočnej ceste navštívili žiaci jaskyňu Driny a ako sa vyjadrili, už teraz sa tešia na zahájenie 1. ročníka Petržalskej super školy, ktoré sa uskutoční 17. októbra v DK Zrkadlový háj a odštartuje ho fantastická laserová šou Dušana Chorváta z Medzinárodného laserového centra.

Mestská časť Bratislava - Petržalka a Slovenská akadémia vied podpísali v predchádzajúcom roku memorandum o spolupráci na jedinečnom projekte s názvom Petržalská super škola. Jeho prioritným cieľom bolo sprostredkovanie najnovších vedeckých poznatkov odborníkmi delegovanými SAV všetkým petržalským školákom na druhom stupni základných škôl. Počas školského roka 2012/2013 sa žiaci druhého stupňa zúčastnili 14 prednášok, na ktorých prednášali také kapacity ako vedec roka 2006 Anatolij Dvurečenskij, špička vo virológii Fedor Čiampor, popredný slovenský archeológ Jozef Bátora, v súčasnosti už riaditeľ Inštitútu anorganickej chémie Miroslav Boča, ekonóm a prognostik Peter Staněk, popredný svetový seizmológ prof. Peter Moczo, absolvent MIT Daniel Nagaj, či svetovo uznávaný matematik Karol Nemoga. V  experimentálnych malých prednáškach na školách vystúpili  aj Dr. Lexa, Dr. Chorvát, Dr. Bezák, či  Dr. Vršanský.

Výhercovia Petržalskej super školy:

1. MIESTO

5. ročník – Geografia - Zemetrasenia 20. storočia, autori Michal Hornych, Oliver Mana, Samuel Čaputa, ZŠ Lachova

6. ročník – Matematika - Matematika, autori Mimolat Bagajev, Jakub Kivoň, Martin Valentín, Nikolas Baňař, ZŠ Budatinska

7. ročník – Chémia - Neviditeľný atrament, autori Daniela Siomkinová, Michaela Patrícia Tomanová, ZŠ Dudova

2. MIESTO

5. ročník – Geografia - Čo vieme a čo nevieme o zemetraseniach, autori Tomáš Jurka, Dominik Kysel, Andrej Pavlovič, ZŠ Budatínska

6. ročník – Matematika - Pytagoras, autori Beata Pristašová, ZŠ Gessayova

7. ročník – Chémia  - Tvrdosť vody, autori Jakub Dávid Malina, Simona Kolčáková, Lenka Poláčková, Michael Šulka, ZŠ Gessayova

3. MIESTO

5. ročník – Geografia - Najväčšie zemetrasné katastrofy, autori Tomáš Weinreb, Erik Schickhofer, Tomáš Florek, ZŠ Holíčska

6. ročník – Matematika - Prvočísla, autori Patrik Majerčin, Viktŕia Durdiaková, Alexandra Kolkusová, ZŠ Lachov

7. ročník – Chémia - Tvrdosť vody, autori Alexandra Labjaková, Rebeka Blahová, Michaela Vakoničová, ZŠ Budatinska

Michaela Platznerová