Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Prof. Adam Bžoch - Psychoanalyse in der Slowakei. Eine Geschichte von Enthusiasmus und Widerstand (Psychoanalýza na Slovensku. Dejiny nadšenia a odporu)

Nové publikácie pracovníkov ÚSvL SAV vydané v Nemecku

14. 10. 2013 | videné 888-krát

Prof. Adam Bžoch je známy slovenský germanista, nederlandista a prekladateľ, ktorý sa vo svojej vedeckej ako aj prekladateľskej práci,  venuje psychoanalýze. V septembri 2013 mu vo významnom nemeckom psychologickom vydavateľstve Psychosozial-Verlag vyšla kniha Psychoanalyse in der Slowakei. Eine Geschichte von Enthusiasmus und Widerstand (Psychoanalýza na Slovensku. Dejiny nadšenia a odporu), v ktorej sa podrobne venuje dramatickej výmene názorov za a proti psychoanalýze v slovenskom prostredí. V knihe rekonštruuje recepciu psychoanalýzy v medicíne medzivojnového obdobia, jej oneskorenú katolícku kritiku, jej nadšené prijatie v umeleckých kruhoch ako aj kontroverzné vyrovnanie sa s ňou po 2. svetovej vojne. Osvetľuje tiež vzťah psychoanalýzy k literárnej vede a filozofii 60. rokov. Kniha je prepracovaným prekladom monografie Psychoanalýza na periférii, ktorá vyšla vo vydavateľstve Kalligram v roku 2007.

Druhú významnú zahraničnú publikáciu Ústavu svetovej literatúry SAV vydal v známom nemeckom vydavateľstve z oblasti spoločenských a humanitných vied LIT Verlag Roman Mikuláš v spolupráci so Sibylle Moser (Viedeň) a Karin S. Wozonig (Hamburg). Kniha Die Kunst der Systemik. Systemische Ansätze der Literatur- und Kunstforschung in Mitteleuropa (Umenie systemiky. Systematické východiská skúmania literatúry a kultúry v strednej Európe) predstavuje súčasné modely vo výskume literatúry a umenia v strednej Európe. Potenciál systemického výskumu spočíva v prvom rade v tom, že predmety výskumu humanitných a spoločenských vied pozoruje v komunikácii a že umožňuje vysvetliť psychické a spoločenské javy  prostredníctvom vzájomného pôsobenia medzi vnímaním a komunikáciou. Zostavovateľom sa podarilo získať  takých autorov, akými sú zakladateľ empirickej literárnej vedy a mediálny teoretik Siegfried J. Schmidt či švajčiarsky historik umenia Beat Wyss. Okrem zostavovateľov publikácia obsahuje aj príspevky od Inge Hinterwaldner, Dominica Berlemanna, Pavla Matejoviča a Susanne Fenkart.

Odkazy:

http://web.psychosozial-verlag.de/psychosozial/details.php?catp=&p_id=2109

http://www.lit-verlag.de/isbn/3-643-50492-0

 

Róbert Gáfrik