Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Adaptáciu ekosystémových služieb a politiky regiónov EÚ vysvetľuje klúčový hosť, prof. Jan Erik Petersen z Európskej environmentálnej agentúry

Zmena správania je potrebná na adaptáciu ekosystémových služieb do politiky regiónov EÚ

10. 10. 2013 | videné 960-krát

V  dňoch 30. 9. - 4. 10. 2013 sa v Bratislave uskutočnilo medzinárodné jesenné kolokvium Ecosystem services: Adaptive EU policies for future EU regions. Zorganizovalo ho oddelenie strategických environmentálnych analýz (SEA) Ústavu ekológie lesa SAV, nedávno sformované spoločné pracovisko so Slovenskou technickou univerzitou a Fakultou manažmentu Univerzity Komenského - CE EÚ SPECTRA (www.spectra-perseus.sk). Podujatie spoluorganizovalo aj Centrum globálnych environmentálnych vied CzechGlobe pri Akadémii vied ČR.

 

Ako skonštatovali účastníci kolokvia, zmena správania a systému podpory regiónov s vysokou hodnotou prírodného prostredia je potrebná na zastavenie poklesu biodiverzity. Skutočnosť, že alarmujúci pokles biodiverzity zvyšuje zraniteľnosť životného prostredia a ohrozuje kvalitu života ľudstva, je vo vedeckej komunite známy už niekoľko desaťročí. Zabezpečenie potrebných zmien na odvrátenie trvalých zmien v oblasti klímy, biodiverzity a iných zložkách svetového ekosystému, vyžaduje spoločenskú zmenu, najmä zmenu rozhodovania. 

 

Úvodom sa uskutočnil medzinárodný diskusný panel: Strategic plans for integration of ecosystem services into regional policy and other related policies of the EU. Panelisti Bedřich Moldan, prvý minister životného prostredia ČR a profesor Karlovej univerzity Praha, Jan Erik Petersen z Európskej environmentálnej agentúry, Rastislav Rybanič, generálny riaditeľ sekcie ochrany prírody a krajiny Ministerstva životného prostredia SR a doc. Tatiana Kluvánková-Oravská z Ústavu ekológie lesa SAV diskutovali o potrebe zmeny strategických plánov a nových nástrojov na uplatnenie ekosystémových služieb v politike regiónov EÚ a spoločnej poľnohospodárskej politiky EÚ. Centrálnou témou vedeckej časti s názvom „Aktuálne výskumné výzvy“ bol význam konceptu ekosystémových služieb v zviditeľnení hodnoty prírodných systémov a zabezpečenia kvality života ľudstva.

 

Pochopenie socio-ekologickej dynamiky či zvýšenie konvergencie sektorálnych politík motiváciou k spolupráci na udržateľnom manažmente krajiny a navrhovaní efektívnych stratégií manažmentu prírodných zdrojov a životného prostredia, sa stali predmetom vedeckej diskusie budúcej spolupráce CE SPECTRA, ÚEL SAV a CzechGlobe. Súčasťou kolokvia bol aj pilotný behaviorálny experiment na testovanie finančných dopadov ochrany ekosystémových služieb v poľnohospodárstve realizovaný v laboratóriu experimentálnych spoločenských vied pod hlavičkou SPECTRA, ktorý v rámci svojich projektov vyvíja v spolupráci s partnermi na Arizona State University. Úlohu ekosystémových služieb a kolektívnej voľby dokazuje aj vedecko-populárny projekt Budúcnosť lesa - naša spoločná voľba, ktorý kolektív CE SPECTRA prezentoval aj na Noci výskumníkov 2013 pre žiakov ZŠ.

 

Kolokvium je súčasťou už štvorročnej série jesenných medzinárodných podujatí organizovaných na pamiatku profesorky Elinor Ostrom, s ktorou vedecký kolektív SPECTRA osobne spolupracoval.  

 

Autor: Prof. Ing. arch. Maroš Finka, PhD., riaditeľ Centra excelentnosti SPECTRA

 

Foto: Ing. Vladimír Ondrejička, PhD.