Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Debatu s Jaromírom Pastorekom a Petrom Celecom viedla Nora Gubková

Café Európa o slovenskej vede

26. 9. 2013 | videné 1286-krát

Ako financovať vedu? Nie sú vedecké pracoviská zbytočne roztrieštené a prostriedky delené medzi Slovenskú akadémiu vied a univerzity? Čo s únikom mozgov a ako prilákať vedcov späť na Slovensko? Tieto a ďalšie otázky boli témou diskusie v Café Európa, ktorej sa v stredu 25. septembra zúčastnil predseda Slovenskej akadémie vied Jaromír Pastorek a Peter Celec, prednosta Ústavu molekulárnej biomedicíny Lekárskej fakulty Univerzity Komenského.

 

Debaty v Café Európa pripravuje Inštitút hospodárskej politiky, formát vznikol pod patronátom Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku už v roku 2010. Ostatná debata bola okrem iného aj reakciou na diskusiu o možnom radikálnom znížení rozpočtu SAV v roku 2014.

 

Univerzity nie sú náš konkurent, ale partner,“ povedal J. Pastorek. Obaja diskutujúci sa zhodli na tom, že v podmienkach, kedy ide z verejných peňazí na vedu málo, treba podporovať predovšetkým špičkovú vedu. No len SAV a Univerzita Komenského robia kroky k tomu, aby dôsledne identifikovala tých najlepších. Pritom aj euroinštitúcie trvajú na tom, aby sa podporovali najlepšie tímy. „Prioritou musí byť excelentný výskum a my musíme nájsť tých, čo ho robia,“ povedal J. Pastorek. To je podľa oboch vedcov kľúč k financovaní vedy. Nie jej  centralizácia.

 

Štátu chýba v tejto sfére vízia. Veda je beh na dlhé trate, odznelo v debate. Ďaleko presahujúci jedno volebné obdobie, čo je výhľad každého vládneho kabinetu. Diskutujúci kritizovali postup štátneho aparátu pri riadení vedy. P. Celec odmietol verejné obstarávanie v tejto sfére ako zbytočné a zdržujúce. Podľa jeho názoru by malo byť zrušené.

Témou v poslednom Café Európa bol aj únik mozgov. Obaja vedci sa vyjadrili, že odchod ich mladých kolegov do zahraničia je prirodzený a užitočný. P. Celec dokonca povedal, že by to mala byť povinnosť.  No zhodli sa na tom, že týchto ľudí treba po istom čase dostať späť na slovenské vedecké pracoviská. Platy sú pri tom významné, ale nie podstatné. „Vrátia sa, keď im tu poskytneme možnosť kariérneho rastu, keď ich výskum bude mať na Slovensku perspektívu,“ odznelo v debate.

 

V nej sa hovorilo aj o účasti súkromných spoločností na vede a výskume i o tom, že je chybou, že veľké nadnárodné firmy, ktoré na Slovensku investovali a dostali vládne stimuly štát nedotlačil k tomu, aby v krajine vybudovali svoje vývojové centrá.

 

 

Text: Martin Podstupka, foto: Katarína Selecká