Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Konferenciu otvoril rektor Technickej univerzity Prof. R. Kropil

Jubilejná 25. stredoslovenská ornitologická konferencia s medzinárodnou účasťou

20. 9. 2013 | videné 1031-krát

Vo Zvolene sa 5. septembra 2013 v jubilejnom 25. ročníku konala konferencia českých a slovenských ornitológov na tému „Aplikovaná ornitológia“. Zúčastnilo sa jej viac ako 110 odborníkov od nemeckej po ukrajinskú hranicu, a to z rozličných pracovísk školstva a vedy, viacerých univerzít a inštitúcii SAV a AV ČR, ochrany prírody, mimovládnych environmentálnych organizácii a podujatie podporili aj viacerí kvalitní amatérski ornitológovia.


Sviatočný charakter konferencie podčiarkli otváracím príhovorom šéfovia hlavných dlhoročných organizátorov, a to rektor Technickej Univerzity vo Zvolene Prof. Ing. Rudolf Kropil, PhD. a riaditeľ Ústavu ekológie lesa SAV Ing. Jozef Váľka, PhD. Konferencia sa navyše niesla v duchu jubilea významného slovenského ornitológa a jedného zo zakladateľov Slovenskej ornitologickej spoločnosti, RNDr. Branislava Matouška. Jeho život a dielo ako historika slovenskej ornitológie opísal Prof. Ing. J. Sládek. Sám jubilant predstavil predpremiérou svoje monumentálne dielo „Slovenská ornitologická bibliografia a čo s ňou súvisí“, ktoré má knižne vyjsť koncom roka. Potom sa v nabitom programe 27 referátov a 2 posterov pokračovalo prvým z dvoch hlavných blokov – Monitoring populácií a zoskupení.

O stave poznania hniezdnych populácií vtákov v Európe, monitoringu a príprave nového európskeho Atlasu referoval v úvode jeden z európskych koordinátorov, P. Voříšek z Prahy. Potom sa rozbehli referáty o vodnom vtáctve, jeho trendoch a zmenách, napr. na vodnej nádrži Nové Mlýny ma Morave (Chytil J.), na VN Môťová po 25 rokoch (Krištín A., Jarčuška B.), v stredných Čechách o potápkach (Bergman P. et al.) a o kormoránovi a potápačovi veľkom na Slovensku (Ridzoň J., Slabeyová K.).  Poobede o dlhodobých zmenách v štruktúre hniezdnej ornitocenózy prirodzeného bukovo-smrekového lesa v Národnej prírodnej rezervácii Šútovská dolina v Malej Fatre informovali M. Korňan a P. Adamík. Početnosť a príčiny úbytku tetrova hlucháňa (Tetrao urogallus) vo Veľkej Fatre v rokoch 1972 – 2010 analyzoval M. Ostrihoň s kolegami. Zimovanie myšiarok ušatých (Asio otus) na Dolnom Zemplíne vo februári 2013 bola téma prednášky P. Chrašča a kolegov.

 

 Blok „Populačná biológia a ekológia druhov“ veľmi prehľadne uviedol R. Václav s poľskými kolegami na tému „Význam jesenného toku u vtákov“, ktorého princípy sa stále len objavujú. Dvoma pútavými referátmi s aktuálnymi výsledkami telemetrických štúdií chrapkáča (Crex crex) a orla krikľavého (Aquila pomarina) nás potešil i príjemne šokoval ornitológ svetobežník Ľ. Peške s kolegami. P. Pavelčik, známy filantrop a ochranca vtáctva z Moravy spolu s kolegami referoval ďalej o úspešnom projekte podpory hniezdenia a často aj prekvapivých výsledkoch hniezdenia krakle (Coracias garrulus) v oblasti NP Kiskunság v Maďarsku. Potom kolegovia J. Kicko a J. Topercer hovorili na tému „Habitatové nároky myšiaka hôrneho, jastraba veľkého a orla krikľavého“. Pálčivý referát predniesli S. Pačenovský a K. Takáč na tému „Porovnanie početnosti a preferencie umiestnenia hniezd belorítky obyčajnej (Delichon urbicum) a dážďovníka obyčajného (Apus apus) v Košiciach po tridsiatich rokoch“.  


Ďalšie referáty pojednávali o fenologických a morfometrických rozdieloch hniezdiacich vodnárov potočných (Cinclus cinclus) v oblasti dolného Liptova (Baláž M., Hrčková L.),  o invázii chochláčov severských (Bombycilla garrulus) v Bratislave v zime 2012/13 (Ridzoň J. et al.), o potrave orla skalného (Aquila chrysaetos) na Slovensku počas výchovy mláďat (Čalkovský M et al.) o stromových hniezdach výra skalného (Bubo bubo) v strednej Európe (Nuhličková S. et al.), o teritóriu a obrane hniezda Sitta europaea (Kašová M et al.), o možnostiach ochrany zimujúcich husí na Slovensku (Gúgh J. et al.). Záver programu na univerzite patril Návrhu aktualizovaného Červeného zoznamu vtáctva Slovenska, ktorý za kolektív predniesol riaditeľ SOS/BirdLife Slovensko, M. Demko. Po krátkej prestávke sa účastníci presunuli do zasadačky Ústavu ekológie lesa SAV k večernému programu. Tam sme si mohli pozrieť vo večernej slide-  a video show napr. aktuálne správy z 9. Európskeho ornitologického kongresu z anglického Norwich, ktorý sa konal 27. - 31.8.2013 (Krištín A.), nádherné fotografie vtáctva a jeho biotopov z okolia Bajkalu v podaní S. Harvančíka a jeho kolegov a nový švajčiarsky film o murárikovi Švajčiarska. Program sa natiahol do neskorých nočných hodín. Účastníci konferencie dostali, ako už tradične pri prezentácii, zborník abstraktov všetkých príspevkov. Tento rok boli autori i referujúci veľmi dochvíľni, za čo im treba poďakovať a organizátori nemali problémy so zabezpečením občerstvenia, vďaka bezproblémovému prihlasovaniu a agende.
 



Autor textu a foto: A. Krištín