Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Banner konferencie

Konferencia EUROFILLERS 2013

3. 9. 2013 | videné 1019-krát

10. výročná konferencia  EUROFILLERS  2013 sa konala v Bratislavskom hoteli Park Inn Danube od 25. do 29. augusta 2013. Zameranie a rozsah konferencie o plnivách prešli významnými zmenami od roku 1995, kedy bol usporiadaný prvý kongres EUROFILLERS. Každé dva roky sa schádzajú odborníci z oblasti plnív a polymérnych kompozitov, aby prezentovali rad úplne nových myšlienok a konceptov vo vývoji polymérnych kompozitov. Hlavnými organizátormi tohto podujatia boli Ing. Mária Omastová, DrSc. a prof. Ing. Ivan Chodák, DrSc. z  Ústavu polymérov SAV.

 

Otváracieho ceremoniálu dňa 26.8.2013 sa zúčastnili japonský veľvyslanec J.E. A. Takamatsu, predseda SAV prof. RNDr. Jaromír Pastorek, DrSc., riaditeľ usporiadajúceho pracoviska, Ústavu polymérov SAV, Ing. Igor Lacík, DrSc., za spoluporiadajúce organizácie bol prítomný riaditeľ Ústavu anorganickej chémie doc. Ing. Miroslav Boča, PhD. a za Fakultu chemickej a potravinárskej technológie STU doc. Ing. Ľudovít Jelemenský, PhD., prodekan pre rozvoj fakulty, podnikateľskú činnosť, spoluprácu s priemyslom. Slovenskú chemickú spoločnosť zastupoval prof. Ing. Viktor Milata, DrSc., sa SAV bol prítomný aj Ing. Juraj Lapin, DrSc., podpredseda SAV pre I. oddelenie a ďalší zástupcovia sponzorujúcich firiem a organizácií.

Významným hosťom a plenárnym prednášateľom bol objaviteľ uhlíkových nanotrubičiek prof. Sumio Iijima z Meijo Univerzity v Japonsku. Predseda SAV prof. Jaromír Pastorek mu počas otváracieho ceremoniálu odovzdal čestnú plaketu SAV Dionýza Ilkoviča za zásluhy vo fyzikálnych a chemických vedách. Prof. Iijima bol ocenený aj Zlatou medailou Slovenskej chemickej spoločnosti (SCHS), ktorú prevzal z rúk prof. Viktora Milatu, podpredsedu SCHS.

 

Laudatio predniesla Ing. Mária Omastová, DrSc., pripomenula v ňom systematickú vedeckú prácu prof. Iijimu. Článok prof. Iijimu Helical microtubules of graphitic carbon, ktorý publikoval v roku 1991 v Nature, podnietil záujem vedeckej komunity o uhlíkové nanoštruktúry a zároveň sa začal intenzívny výskum v oblasti nanotechnológií. Tento článok má v súčasnosti viac ako 21 000 citácií v databáze WOS a viac ako 30 000 podľa Google scholar. Prof. Iijima okrem prípravy uhlíkových nanomateriálov ich aj skúmal a  analyzoval spôsoby, akými tieto nanoštruktúry je možné aplikovať. Neskôr objavil ešte ďalšiu variantu, jednostenné uhlíkové nanotrubičky a tiež vyvinul metódu ich výroby. Stena z uhlíkových nanorúrok sa skladá z jednej alebo viacerých vrstiev atómov uhlíka, ktoré tvoria hexagonálne štruktúry. Priemer trubičiek môže byť jeden nanometer, ale ich dĺžka môže dosiahnuť makroskopických rozmerov, niekoľko centimetrov a viac, pričom tieto nanočastice disponujú zaujímavými elektrickými, mechanickými a tepelnými vlastnosťami.

Charakterizovala ho ako zanieteného vedca kladúceho otázky a hľadajúceho odpovede, a ako sám povedal kľúč k poznaniu spočíva "nie v tom, čo urobili ostatní,  ale práve v tom, čo iní neurobili a neprebádali". Veľa možných aplikácií nanotrubičiek v súčasnej dobe aktívne skúma a rozvíja vedecký výskum na mnohých univerzitných aj priemyselných výskumných pracoviskách a zdôraznila, že hrajú hlavnú úlohu v mnohých prednáškach a posterových prezentáciách, ktoré budú prezentované počas konferencie Eurofillers 2013. M. Omastová uzavrela Laudatio citátom prof. Iijimu: "Výskum možno vykonávať v akomkoľvek prostredí, tak dlho ako bude trvať váš záujem.”

Po odovzdaní ocenení sa prítomným prihovoril japonský veľvyslanec J.E. AkahiraTakamatsu, zdôraznil úlohu vedeckého výskumu a medzinárodnej spolupráce pre ďalší rozvoj spoločnosti.

Prof. Iijima predniesol prednášku s názvom Nano-carbon materials: science and applications, kde okrem iného ukázal niekoľko praktických aplikácií uhíkových nanoštruktúr.  

Štvordňové stretnutie odborníkov pokračovalo prednáškami v troch paralelných sekciách. Celkovo na podujatí odznelo 5 pozvaných plenárnych prednášok, 33 hlavných prednášok  a 53 krátkych prednášok. Počas konferencie sa konali dve posterové sekcie so 70 príspevkami. Celkovo sa na konferencii zúčastnilo 170 odborníkov z 32 krajín, všetkých piatich kontinentov. Z prezentovaných prednášok a postrov Ústav polymérov vydal Zborník abstraktov, ktorý ma 317 strán.

Hoci sa polymérne kompozity pripravujú použitím tradičných plnív ako sú uhlíkové, alebo sklenené vlákna, vápenec, kaolín, mastenec, sadze atď., záujem priemyslu aj akademickej obce bol rozšírený na iné heterogénne systémy, ako sú bio alebo prírodné plnivá, napr. celulózové vlákna. Zníženie veľkosti plnív z mikro- na  nano-rozmery  prináša novú príležitosť pre úpravu fyzikálno-mechanických vlastností polymérnych materiálov zavedením špeciálnych funkcíí nanoplniva, preto je možné pripraviť nové typy materiálov so zaujímavými vlastnosťami, ako sú  elektricky alebo tepelne vodivé polymérne kompozity.

EUROFILLERS 2013, stretnutie odborníkov pracujúcich v tejto oblasti, snáď obohatilo všetkých zúčastnených o nové vedecké výsledky a nápady, ktoré ovplyvnia vývoj nových materiálov a sú aj základom aplikovania vedeckého výskumu v praxi.

 

Autor: M. Omastová, Ústav polymérov SAV

Foto: K. Selecká, SAV