Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Slávnostné oceňovanie Osobností SAV 30. mája 2013

Ocenili Významné osobnosti SAV v roku 2013

4. 6. 2013 | videné 2288-krát

Seminár organizačne pripravilo 3.oddelenie vied SAV.
Prezentácia fotografií osobností: PhDr. Mária MalíkováJedenásť vedeckých osobností si pri príležitosti vzácnych životných jubileí Slovenská akadémia vied 30. mája 2013 slávnostne uctila  už tradičným slávnostným seminárom v priestoroch budovy Ústavu experimentálnej onkológie SAV na Vlárskej ulici v Bratislave za účasti predstaviteľov SAV, riaditeľov ústavov, spolupracovníkov aj rodinných príslušníkov jubilantov.

Predseda Slovenskej akadémie vied prof. RNDr. Jaromír Pastorek, DrSc. pri tejto príležitosti okrem iného pripomenul, že – tak ako mnohí ich kolegovia – si aj oni vybrali vedu za životný smer a súčasne aj životné poslanie.

Pri podobných príhovoroch je pomerne bezpečnou metódou odvolať sa na výroky známych ľudí. Autorom prvého z nich je kanadský vedec maďarského pôvodu Jean Selye, zakladateľ moderného výskumu stresu. Selye vo svojej knihe K výšinám vedy napísal „Vedci nie sú imúnni k potlesku a pochvalám, ale čím sú vo vedeckej hierarchii vyššie, tým viac sa zužuje okruh ľudí, od ktorých si túto pochvalu skutočne cenia“. Nás na ocenenie Významné osobnosti SAV vybralo Predsedníctvo najvyššej slovenskej vedeckej inšitúcie a dostávame ho priamo z rúk Predsedu Slovenskej akadémie vied, čiže jej najvyššieho predstaviteľa, ktorý je vo svete vysoko uznávaným vedcom a patrí k najužšej špičke slovenskej vedy. Z tohto pohľadu v súlade s citovaným výrokom nás musí toto ocenenie napĺňať radosťou a hrdosťou,“povedal prof. Ing. Ivan Chodák, DrSc. z Ústavu polymérov SAV. Hovoril v mene jedenástich ľudí, ktorých SAV ocenila ako Významné osobnosti Slovenskej akadémie vied v roku 2013.

 

Slová uznania tentoraz patrili týmto významným vedeckým osobnostiam:

Tohtoročnou významnou osobnosťou za I. oddelenie vied stal doc. RNDr. Oto Strauch, DrSc. (Matematický ústav). Patrí medzi popredných slovenských odborníkov v oblasti teórie čísel. Jeho najvýznamnejšie vedecké výsledky sú z oblasti diofantických aproximácií, z teórie rovnomerných postupností a najmä z doposiaľ otvorenej teórie množín distribučných funkcií postupností.

Za II. oddelenie vied získalo ocenenie šesť vedcov. Prof. Ing. Božena Košíková, DrSc. (Chemický ústav) začala po štúdiu pracovať v Ústave dreva, celulózy a chemických vlákien SAV, ktorý sa neskôr stal súčasťou Chemického ústavu SAV. Od roku 1970 bola vedúcou Laboratória lignínu a zodpovednou riešiteľkou čiastkových úloh štátneho plánu základného výskumu dreva. Od roku 1990 bola vedúcou projektov financovaných grantovými agentúrami VEGA a APVV.

MUDr. Ján Dřímal, DrSc. (Ústav experimentálnej farmakológie a toxikológie) dosiahol najvýznamnejšie výsledky v oblasti štúdia kardiovaskulárnych účinkov beta-adrenolytík, blokátorov kalciového vstupu, zápalových cytokínov, chemoatraktantov a patologických mediátorov v srdci. Intenzívne sa tiež venoval predklinickému štúdiu nových látok, napríklad metipranololu.

Z najvýznamnejších výsledkov jeho vedeckej práce ďalšieho oceneného, prof. Ing. Ivana Chodáka, DrSc. (Ústav polymérov) treba spomenúť postup a mechanizmus sieťovania polypropylénu s najvyššou známou účinnosťou, ďalej výskum elektrovodivých kompozitov, ako aj nanokompozitov s elastomérnou matricou, kde získal originálne, sčasti patentované poznatky.

Ing. Vladimír Kováčik, DrSc. (Chemický ústav) viedol viacero medzinárodných a domácich výskumných projektov. Výsledky z oblasti hmotnostnej spektrometrie prezentoval na mnohých významných vedeckých konferenciách doma i v zahraničí. Motívom pre jeho celoživotné dielo sa stali sacharidy a ich deriváty.

Ďalší ocenený, Ing. Michal Simon, DrSc. (Ústav biochémie a genetiky živočíchov) sa počas svojej vedeckej činnosti venoval imunogenetike hospodárskych zvierat, a to identifikácii a funkčnej analýze polymorfných a monomorfných molekúl bunkových membrán zúčastnených v imunitných procesoch u ošípanej a hovädzieho dobytka.

Ťažiskom výskumnej činnosti doc. RNDr. Vladimíra Zajaca, CSc. (Ústav experimentálnej onkológie) je presymptomatická diagnostika dedičných foriem nádorových ochorení. Bol priekopníkom v zavádzaní nových molekulárno-genetických metód, ktoré umožňujú včasnú, presymptomatickú diagnostiku dedičnej formy rakoviny hrubého čreva a dedičnej formy rakoviny prsníkov a vaječníkov.

Jedným zo štyroch, ktorí získali ocenenie Významná osobnosť SAV v roku 2013 za III. oddelenie vied je prof. PhDr. Ján Bakoš, DrSc. (Ústav dejín umenia), ktorý vo svojich vedeckých prácach analyzuje významné metodologické prúdy historiografie umenia, podnecuje k novému prístupu k dejinám umenia našej krajiny a súčasne podrobuje kritickej reflexii pálčivé témy umeleckej kultúry globalizujúceho sa sveta.

Jeho kolega Jozef Marián Gálik, DrSc. (Ústav orientalistiky) sa stal spoluzakladateľom sinológie ako vedného aj ako pedagogického odboru na Slovensku. Vo vedeckej práci sa zameriava na výskum čínskej literatúry a kultúry. Ako sinológ a literárny vedec je široko uznávaný v medzinárodných vedeckých kruhoch.

Mgr. Lýdia Kamencová (Ústredný archív) sa zameriavala na zabezpečovanie kompletizácie dokumentácie pre dejiny vedy a techniky na Slovensku. Spracovávala rozsahom i problémami najzložitejšie fondy úradnej i súkromnej proveniencie. Podieľala sa na metodike tvorby, spracovania a využitia zbierkových fondov. Jej manžel, PhDr. Ivan Kamenec, CSc. (Historický ústav) je popredným slovenským historikom vysoko uznávaným doma i v zahraničí. Témou jeho vedeckého výskumu sú politické a kultúrne dejiny Slovenska v 20. Storočí. Prioritne sa venuje histórii slovenského štátu z rokov 1939-1945, jeho politického systému a politickým a kultúrnym elitám.

 

Slávnostnú atmosféru podujatia zvýraznili diela európskych skladateľov v podaní violončelistu Eugena Procháca a harfistky Adriany Antalovej.

Laudácie sú súčasťou prílohy.

Obrázková prezentácia Významných osobností SAV.

Seminár organizačne pripravilo 3.oddelenie vied SAV.
Prezentácia fotografií osobností: PhDr. Mária Malíková.

Foto: Juraj Broš, SAV