Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Prezident Japan Science  and Technology Agency (JST) Michiharu Nakamura

Prezident Japan Science and Technology Agency v SAV

4. 6. 2013 | videné 823-krát

Pôdu SAV poctil svojou návštevou 30. mája 2013 prezident Japan Science  and Technology Agency (JST) Michiharu Nakamura. Spolu s ním akadémiu navštívil aj Akira Takamatsu,  veľvyslanec Japonska na Slovensku.

                              

Po krátkom zoznámení predseda SAV  Jaromír Pastorek predstavil akadémiu vo všeobecnosti, jej organizáciu, financovanie a fungovanie. Spomenul tiež, že akadémia si v tomto roku pripomína 60. výročie svojho založenia. Hosťom načrtol pozíciu SAV v európskom výskumnom priestore a aj to, že práve prednedávnom sa SAV stala členom prestížnej vedeckej asociácie Science Europe.  Zôraznil, že medzinárodná vedecká spolupráca SAV patrí medzi priority SAV.  Uviedol, že SAV má uzatvorených 68 medziakademických dohôd s vedeckými inštitúciami vo viac ako 40 krajinách. Vedecká spolupráca sa tiež rozvíja v rámci  multilaterálnej spolupráce, predovšetkým v rámcových programoch EÚ a iných medzinárodných programoch.

 

Ďalej vyzdvihol úlohu úzkej bilaterálnej spolupráce nielen na základe výmeny pracovníkov, ale hlavne na nadviazaní spolupráce na projektoch, ktoré budú podporované oboma participujúcimi stranami. Ako príklad vzájomne výhodnej spolupráce uviedol bilaterálnu projektovú spoluprácu SAV-NSC (Taiwan), kde sú výskumné projekty finančne podporované obidvoma stranami

 

Prezident JST potom hovoril o zmenách v japonskej spoločnosti. Za posledných 30 rokov sa z málo participujúcich na ekonomike a priemysle vedci stali neoddeliteľnou hybnou silou, ktorá sa významne podieľa  na úspechu priemyslu a technológii. V poslednom období sa objem financií vynaložených na vedu a výskum v Japonsku zvyšuje. Na tento bolo vyčlenených o 20% viac finančných prostriedkov ako v minulom roku. Ocenil, že sa SAV rozhodla usporiadať spoločný workshop, ktorý s bude konať v júli v KC Smolenice. Japonskí a slovenskí vedci spolu s vedeckými pracovníkmi krajín V4 si vymenia skúsenosti v oblasti nanomateriálov, konštrukčných materiálov, biomateriálov a materiálov pre elektroniku a elektrotechniku. V japonskej delegácií budú aj nominanti na Nobelovu cenu.  Jaromír Pastorek uviedol, že už počas tohto workshopu bude podpísané MoU medzi NIMS a SAV ako výsledok návštevy slovenskej delegácie v Japonsku. Zdôraznil, že podpísanie dohody medzi SAV a JST by bolo úspešným zavŕšením spoločného workshopu. Vyjadril presvedčenie, že spoločný workshop bude začiatkom intenzívnej spolupráce medzi slovenskými a japonskými vedcami.

 

 

V popoludňajšej prednáške na QUTE FU SAV Dr. Nakamura načrtol pozíciu vedy a výskumu v Japonsku. Krajina, ktorú postihlo zemetrasenie a cunami, je zameraná na obnovu a hospodárske oživenie. Práve táto skutočnosť priviedla k tomu, že implementácia vedecko-technických inovácií sa stala dôležitejšou ako kedykoľvek predtým.

Hlavným protagonistom vedecko-výskumných inovácií v Japonsku je priemysel. Pokračujúca vážna finančná situácia v priemysle však spôsobila, že je pre firmy ťažké vkladať masívne investície do vysoko rizikového výskumu a vývoja. Preto rastie význam participácie univerzít a vedecko-výskumných subjektov, ktorých základný výskum vedie k inováciam. V tejto súvislosti JST pôsobí ako katalyzátor pre prepojenie výsledkov základného výskumu univerzít a výskumných ústavov s priemyslom, čím vlastne podporuje vývoj inovácií.

Dr. Nakamura sa ďalej vo svojej prednáške venoval vednej politike Japonska a predstavil rôzne snahy, ktorými JST podporuje vedu a výskum nielen v Japonsku, ale prostredníctvom bilaterálnej a multilaterálnej spolupráce aj v zahraničí

 

foto: Juraj Broš