Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Podpredsedníčka SAV Eva Majková (vpravo) spolu s Alexandrou Drgovou  počas slávnostného okamihu prestrihnutia pásky na novom laboratóriu.

Nové laboratórium na prípravu a tvarovanie nanoštruktúr

4. 3. 2010 | videné 1735-krát
V stredu 3. marca v priestoroch Ústavu merania SAV na bratislavskej Patrónke ho slávnostne otvorili v rámci projektu Centra excelentnosti pre nové technológie v elektronike.

Na slávnosti s zúčastnili aj predstavitelia vedenia Slovenskej akadémie vied, jej predseda prof. Jaromír Pastorek, podpredsedníčky SAV Viera Rosová a Eva Majková a ďalší členovia Predsedníctva SAV, bývalý dlhoročný predseda SAV prof. Štefan Luby, ako aj generálna riaditeľka Agentúry pre štrukturálne fondy EÚ Alexandra Drgová, zástupca výrobcu a dodávateľa z holandského zastúpenia firmy FEI Company (USA) Alexander Zemek, prorektor STU doc. Robert Redhammer, viacerí zástupcovia partnerov v rámci projektu a ďalší hostia...

Hostí privítal riaditeľ ústavu merania SAV doc. Milan Tyšler, nové zariadenia predstavil odborný garant projektu, riaditeľ Elektrotechnického ústavu SAV Karol Fröhlich, ktorý na úvod konštatoval, že uvedenie nového laboratória do prevádzky, financovaného zo štrukturálnych fondov EÚ, je pre účastníkov projektu naozaj slávnostným dňom. Na projekte sa okrem Ústavu elektrotechniky SAV a Ústavu merania SAV podieľajú aj pracovníci Fyzikálneho ústavu SAV, Ústavu informatiky SAV a Fakulty elektrotechniky a informatiky STU v Bratislave. Dnes je nové unikátne zariadenie skutočnosťou, hoci to nebola jednoduchá záležitosť.

Karol Fröhlich pripomenul, že najdrahším zariadením celého projektu je duálny mikroskop QUANTA 200 3D, ktorý práve v tento deň uvádzajú do prevádzky. Tento mikrospop používa dva lúče – elektrónový a ionový. Pomocou elektrónového lúča zobrazuje vzorky, fokusovaný ionový lúč ich dokáže opracovávať (focused ion beam – FIB). Zariadenie má vysoké rozlíšenie – elektrónová optika 3,5 nanometra, ionová 10 nanometrov. Súčasťou mikroskopu je aj mikromanipulátor, ktorý umožňuje s predmetmi manipulovať, ďalej zariadenie na depozíciu tenkých platinových kontaktov a ďalšie prídavné zariadenia. Samozrejme, jeho súčasťou je aj výkonný počítačový systém so špecializovaným softwarovým vybavením. Ide o prvý takýto systém na Slovensku a je potrebný najmä pri materiálovom výskume. Umožní mikro a nanotvarovanie, vytváranie 3D nanoštruktúr a nanoobjektov, analýzu vrstvových a kompozitných nanoštruktúr a manipuláciu s nanoobjektami. Odborný garant projektu sa poďakoval všetkým, ktorí sa na úspechu projektu podieľajú.

Predseda SAV prof. Jaromír Pastorek v krátkom príhovore vyjadril svoje potešenie nad úspechom projektu a ocenil skutočnosť, že zariadenie bude slúžiť nielen ústavom SAV, ale aj ďalším výskumným pracoviskám. Na záver príhovoru zaželal prevádzkovateľom zariadenia bezproblémovú prevádzku a množstvo excelentných výsledkov. Podobné želanie vyslovila aj generálna riaditeľka Agentúry pre štrukturálne fondy EÚ Alexandra Drgová.

Symbolickú pásku na novom laboratóriu spoločne pristrihli podpredsedníčka SAV Eva Majková a riaditeľka Agentúry pre štrukturálne fondy EÚ Alexandra Drgová.

Cieľom projektu Centra excelentnosti pre nové technológie v elektronike je zvýšenie výskumno-vývojového potenciálu bratislavského regiónu v oblasti elektroniky a v jeho rámci vznikne aj laboratórium pre nanášanie kovov a laboratórium pre detekciu klastrov.