Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Profesor Vladimír Hajko, významný magnetik, dlhoročný predseda SAV a spoluzakladateľ a prvý dekan Prírodovedeckej fakulty UPJŠ v Košiciach, na premiére svojho filmového medailónu.

Film o profesorovi Hajkovi

23. 12. 2008 | videné 1645-krát
Premiéra filmového portrétu prof. Vladimíra Hajka bola v stredu 10. decembra v aule ústavov SAV v Košiciach.

Už zloženie divákov, ktorí zasadli do lavíc auly Ústavov SAV na Watsonovej ulici v Košiciach, dávalo tušiť, že sa tu udeje nie každodenná udalosť. V pléne jednoznačne prevažovali fyzici, veď hostiteľom bol riaditeľ Ústavu experimentálnej fyziky SAV doc. Karol Flachbart. Jeho pozvanie prijali riaditelia košických ústavov SAV, predstavitelia Univerzity P. J. Šafárika a jej Prírodovedeckej fakulty, zástupcovia Magistrátu mesta Košice a iní. Najmilší hostia sedeli hneď v prvom rade – košické "akademické dvojčatá", prof. Alojz Pažák a hlavná hviezda večera – prof. Vladimír Hajko. Práve na počesť premiéry jeho filmového medailónu sa slávnosť konala.

Na úvod všetkých privítal riaditeľ ÚEF doc. Karol Flachbart, ktorý vyjadril svoje potešenie nad tým, že spomienky na dielo a život profesora Vladimíra Hajka, popredného magnetika, dlhoročného predsedu SAV, spoluzakladateľa a prvého dekana Prírodovedeckej fakulty UPJŠ a neskôr rektora univerzity, sú zvečnené takouto pútavou formou. Na pôde SAV privítal aj režiséra filmu Petra Ruttnera a produkčnú Evu Kratochvílovú z košickej agentúry Atarax, ktorá nakrútila medailón na požiadavku vedenia mesta Košice v rámci cyklu Osobnosti košického regiónu.

Profesor Hajko oslávil už úctyhodné 88. narodeniny a film o jeho živote ho dojal. "Je to dôstojný obrázok o mojom živote," povedal. "Košice sú mestom môjho života. Prišiel som sem v roku 1953 na základe ponuky vtedajšej Vysokej školy technickej a už som to zostal. Práve tu sa realizovali moje túžby a sny o rozvíjaní vysokého školstva i vedy. Som vďačný tvorcom filmu, že vytvorili takýto medailón, ktorý pripomenie ľuďom môj život aj vtedy, keď ja tu už nebudem."

Medailón o profesorovi Hajkovi, ktorý vo filme viackrát spomínal svojho učiteľa, zakladateľa slovenskej fyziky a fyzikálneho chemika svetového významu prof. Dionýza Ilkoviča, nakrútil režisér Petr Ruttner z Prahy, ktorý sa v posledných rokoch venuje predovšetkým dokumentárnej tvorbe. Stretnutie s prof. Hajkom v ňom zanechalo nezabudnuteľné dojmy a považuje ho za vynikajúcu osobnosť, veľmi skromného a mravného človeka. "Film by určite mal ísť do škôl medzi mladých, aby si uvedomili, že odkaz staršej generácie nie je iba mentorský, ale láskavý a chápajúci. Či sa to podarilo, posúďte sami," povedal po premiére filmu. Odpoveďou mu bol veľký aplauz a standing ovation.

Podľa Evy Kratochvílovej, ktorá vyše 20 rokov pôsobila v Československej televízii a takmer rovnako dlho pracuje v spoločnosti Atarax, v Košiciach žije veľa ľudí vysokých kvalít, škoda len, že si ich nevšímame alebo ignorujeme. "Možno práve v tom budú Košice výnimočné, že budú mapovať nielen žijúce, ale aj nežijúce osobnosti. Nebolo by zlé vytvoriť akési 'kino času', kde sa budú premietať filmy nepretržite 24 hodín," povedala novinárom.

Na spoločenskom stretnutí po premiére vystúpil doc. Pavol Sovák, dekan Prírodovedeckej fakulty UPJŠ, ktorá má s ÚEF SAV veľa spoločných aktivít.

Slávnostnú chvíľu a prítomnosť osobností a spolupracovníkov využil riaditeľ ÚEF SAV Karol Flachbart aj na to, aby sa poďakoval za dlhoročnú kvalitnú prácu v oblasti kozmickej fyziky Samuelovi Štefánikovi, odbornému pracovníkovi ÚEF z oddelenia kozmickej fyziky na Lomnickom štíte. Zároveň mu odovzdal Pamätnú plaketu SAV.

Text a foto: Katarína Čižmáriková