Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Plagáty – umelecké diela – navrhli španielski umelci a architekti.

CRISTALES: a world to discover

27. 2. 2018 | videné 795-krát

Priestory vstupnej haly pri Aule SAV zdobí oddnes putovná výstava CRISTALES: a world to discover. Odhaľuje svet kryštálov očami vedcov aj umelcov, odkrýva podstatu vecí, ako aj význam a využitie kryštálových štruktúr v súčasnej spoločnosti. Plagáty – umelecké diela – navrhli španielski umelci a architekti pri príležitosti roku kryštalografie, ktorým bol rok 2014.

Výstava je doplnená o výsledky získané v oblasti kryštalografie bielkovín na Ústave molekulárnej biológie SAV v Bratislave. Ide napríklad o kryštálovú štruktúru N-terminálnej domény ľudského srdcového ryanodínového receptora, ktorého štruktúra a funkcia má priamy súvis so srdcovými arytmiami či kryštálovú štruktúru plektínu súvisiaceho so svalovou kontrakciou. Výstava tiež ilustračne znázorňuje cestu od vytvorenia kryštálu po určenie kryštálovej štruktúry bielkovín.

„Prvým u nás na Slovensku, resp. v Československu, bol kryštál bielkoviny, ktorý pripravili naši vedci na ústave v 80. rokoch uplynulého storočia. Odvtedy sa na ústave ´vykryštalizovalo´ množstvo ďalších kryštálov a do svetovej databázy bolo vložených 37 unikátnych štruktúr. Ďakujem všetkým ľuďom u nás na ústave, ktorí aj napriek tomu, že nemáme vybudované špecializované pracovisko, vyvíjajú maximálne úsilie pri svojej vedeckej práci,“ povedala na slávnostnej vernisáži Ing. Eva Kutejová, CSc., riaditeľka Ústavu molekulárnej biológie SAV, ktorý výstavu zorganizoval.

Slávnostné podujatie bolo dnes obohatené aj o zaujímavé prednášky vedkýň z Českej republiky: Dr. Pavlíny Maloy-Řezáčovej z Ústavu organické chemie a biochemie, Akademie vĕd ČR Praha a Dr. Ivany Kutej-Smatanovej z Jihočeskej univerzity v Českých Budějoviciach

CRISTALES: a world to discover bude pre verejnosť prístupná v priestoroch vstupnej haly Auly SAV na bratislavskej Patrónke do 28. marca 2018.

Monika Hucáková

Foto: Vladimír Šimíček