Vo svetovej banke je už takmer 800 druhov rastlín zo Slovenska
Od roku 2006 slovenskí botanici nazbierali semená zo 777 druhov rastlín do svetovej banky. Odvtedy totiž spolupracuje Centrum biológie rastlín a biodioverzity SAV (predtým Botanický ústav SAV) na svetovom projekte MilleniumSeed Bank Kew – medzinárodnej banky semien. Ide o najväčší svetový projekt ex situ záchrany rastlín, t. j. záchrany mimo ich biotopu. SAV je jedinou slovenskou inštitúciou, ktorá sa na projekte záchrany rastlín podieľa. Na prvej tohtoročnej vedeckej kaviarni SAVinci 22. februára v Malom kongresovom centre vydavateľstva Veda v Bratislave o projekte rozprával Ing. Jaromír Kučera, PhD. z Centra biológie rastlín a biodiverizity SAV.
Do svetovej banky semien, ktorá sa nachádza vo Wakehurst Place neďaleko Londýna (vedená je slávnou botanickou záhradou Royal Botanic Gardens Kew), sa doteraz podarilo uskladniť už 13 percent semien všetkých rastlinných druhov sveta. „Plán projektu je zozbierať ich do roku 2020 štvrtinu, čo je asi 75-tisíc druhov rastlín,“ vysvetľuje J. Kučera. Projekt sa zameriava na druhy rastlín a regióny, ktoré sú najviac ohrozené stále rastúcim vplyvom ľudskej činnosti, vrátane využitia pôdy a zmeny klímy. „Zber a uskladňovanie semien má svoje prísne pravidlá. Musí sa vytypovať správna populácia v čase kvitnutia, vystihnúť správny termín zberu, skontrolovať, či sú semená zdravé a až potom sa môžu do špeciálnych vrecúšok zbierať,“ opisuje vedec. Semená konkrétneho druhu sa zbierajú iba z jednej populácie z jeho celkového areálu rozšírenia. „Pred uskladnením sa semená sušia, čistia, spočítavajú... Všetko sa dokumentuje. Semená sú v podzemí uskladnené tak, že aj keby spadlo na priestor nad semennou bankou lietadlo, semenám sa nič nestane,“ hovorí J. Kučera.
Projekt funguje vďaka sponzorom. „Vo Veľkej Británii však prispieva na banku semien rastlín aj štát. My sme odkázaní na prísun peňazí od nich. Aj preto sa v posledných rokoch počet nazbieraných taxónov výrazne znížil,“ vysvetľuje J. Kučera. Napriek tomu od roku 2006 slovenskí botanici nazbierali semená zo 777 druhov, z toho je 307 z kategórie ohrozených rastlín a 89 z kategórie endemitov. Je to asi 23 percent z celkového počtu taxónov vyšších rastlín flóry Slovenska. Zber semien nie je podľa J. Kučeru jednoduchý. „Na každý zber potrebujeme povolenie ministerstva životného prostredia a správcov národných parkov či chránených oblastí.“
Botanický ústav, v súčasnosti už Centrum biológie rastlín a biodiverzity SAV, koordinuje zber semien na Slovensku v dvoch biogeografických regiónoch (Karpaty a Panónia). Nazbierané semená sú uskladnené v semenných bankách v spomenutej banke v Kew a v Génovej banke v Piešťanoch, niekoľko druhov je i v Panónskej semennej banke vo Vácratóte (Maďarsko).
Do budúcna plánuje Centrum biológie rastlín a biodiverzity SAV zabezpečiť aktivity týkajúce sa zberu semien v celom Karpatskom regióne (Ukrajina, Rumunsko, Poľsko a Česká republika).
Andrea Nozdrovická
Foto: Tomáš Jakubík