Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

SAV-slovDEF.jpg

Bohatá bude prezentácia SAV na Týždni vedy a techniky na Slovensku

4. 11. 2015 | videné 1065-krát

Týždeň vedy a techniky na Slovensku (9. – 15. novembra 2015) má v programe množstvo prezentácií vedeckých a akademických pracovísk formou dní otvorených dverí, besied, prednášok, seminárov, diskusií, výstav a interaktívnych prezentácií výskumných tém a vedeckých výsledkov.

 

Jednou z nich je výstava Veda netradične, v koncepte hlavného usporiadateľa podujatia Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR a Národného centra pre popularizáciu vedy a techniky v spoločnosti.
Slovenskú akadémiu vied bude na tejto výstave reprezentovať expozícia štyroch výstavných stánkov:

 

Archeológia a moderné technológie (Archeologický ústav SAV)
Sladké tajomstvo vzniku chorôb (Chemický ústav SAV)
Zahraj si hru Logik s robotom (Ústav informatiky SAV)
Pradávny svet v kameňoch (Ústav vied o Zemi SAV).

 

Exponáty budú po celý čas prezentovať vedci a výskumníci. Výstava sa koná v dňoch 9. – 10. novembra 2015 v priestoroch Centra vedy na Bojnickej 3, v čase od 9.00 do 18.00 hod.

Týždeň vedy a techniky je však celotýždňové podujatie a súpis prezentácií vedeckých ústavov a organizácií SAV v Bratislave, Košiciach, Nitre, Banskej Bystrici, Zvolene a v Tatranskej Lomnici je v prílohe (pod textom).

_____________________________________________________________________________________

Anotácie expozícií SAV na výstave Veda netradične:

Archeológia a moderné technológie
Archeologický ústav SAV – Mgr. Barbara Zajacová, doc. PhDr. Matej Ruttkaj, CSc.

Archeologický ústav SAV nasleduje trend modernizácie a digitalizácie. Využíva technológie súčasnosti na dokumentáciu a konzerváciu artefaktov, ako aj nehnuteľných objektov. Expozícia ukáže, ako 3D technológie posúvajú hranice poznania v archeológii a vdychujú život dávno zabudnutým objavom. Na výstave predstavia ideálne rekonštrukcie – 3D modely vybraných nehnuteľných archeologických objektov (sakrálna architektúra, hrady a opevnenia, obytné stavby) vytlačené na práškovej 3D tlačiarni a kópie archeologických artefaktov naskenované 3D skenerom a vytlačené na 3D tlačiarni. Návšteníci si budú môcť vyskúšať rekonštrukcie originálnych keramických nádob, kresbu a maľbu na grafickom tablete Wacom, ktorý slúži na digitalizáciu kresbových podkladov a plánov archeologických objektov. Spektrometer odhalí, z akých kovov sa vyrábali šperky v minulosti a pomocou digitálneho mikroskopu môžete spoznať, ako sa skúmajú ich detailné výzdobné prvky.

Sladké tajomstvo vzniku chorôb
Chemický ústav SAV – Ing. Štefan Belický, Ing. Ľudmila Kluková

Expozícia odhaľuje skryté a pre mnohých neznáme fakty o vzniku a rozvoji viacerých ochorení. Priblíži výskumnú prácu Centra glykomiky na Chemickom ústave SAV. Návštevníci sa zoznámia s jednoduchým modelom biosenzora, dozvedia sa na čo slúži a ako funguje.  Prekvapením bude uvedomenie si skutočnosti, ako často a vlastne denne sa stretávame so svetom vedy v bežnom živote.  Za asistencie vedcom môžete nahliadnuť do mikroskopického sveta, aj do sveta tisíckrát menšieho. Demoštrácia ukáže napríklad aj to, ako zlato sa dá využiť nielen na výrobu zlatých prsteňov a zlatých zubov, že zo zemiakov je nielen kaša, ale aj elektrina. Pre zvedavých a šikovných bude odmenou nielen nové poznanie, ale aj malé darčeky.

Zahraj si hru Logik s robotom
Ústav informatiky SAV – Ing. Ján Zelenka, PhD., Mgr. Ján Mojžiš

Ukážky robotov pre vzdelávacie účely. Pre mladých návštevníkov bude pripravená interaktívna aktivita s Lego robotom – zameraná na rozpoznávacie schopnosti robota. Aplikácia  ukáže ako robot rozpoznáva farby a vyhodnocuje správnosť ich poradia. Je obdobou hry Logik (Mastermind), ktorá mapuje okolitý priestor a mnohé iné.

Pradávny svet v kameňoch
Ústav vied o Zemi SAV – Mgr. Vladimír Šimo, PhD., Mgr. Tomáš Fuksi

Prostredníctvom fosílií ukážeme rozmanitosť života a životných foriem v geologickej minulosti Zeme a porovnáme ich so spoločenstvami organizmov žijúcimi v súčasnosti. Expozícia prezentuje nálezy hlavných skupín fosílií (ulitníkov, lastúrnikov, hlavonožcov, trilobitov, jednobunkovcov, rastlín), ale aj stôp po životnej činnosti organizmov. Väčšina prezentovaného fosílneho materiálu pochádza z územia Slovenska, a tak sa záujemcovia budú môcť presvedčiť o veľkej pravdepodobnosti výskytu skamenelín aj v okolí ich bydliska. Tiež sa môžu dozvedieť  o svetovej výnimočnosti niektorých paleontologických lokalít na našom území. Interaktívny výklad doplníme o možnosť reálneho kontaktu s vystavenými fosíliami (prostredníctvom paleontologického pexesa alebo pozorovania skamenelín a ich štruktúr pod binokulárnou lupou).

 

(r, ľ. s.)