Konferencia EUROPOC 2015 – Conducting Polymeric Materials
Od roku 1998 Európska polymérna federácia (EPF) usporadúva každoročne sériu Europolymer konferencií (EUPOC), ktoré reflektujú aktuálne vedecké témy. Tradičným miestom konania je mestečko Gargnano pri jazere Lago di Garda, kde vo ville Palazzo Feltrinelli patriacej Univerzite v Miláne medzinárodná komunita nájde príjemné prostredie na výmenu vedeckých poznatkov. Vedecký program sa skladá z pozvaných prednášok, prenášok a prezentácie posterov. V tomto roku bola konferencia venovaná tématike vodivých polymérnych materiálov. Hlavnými organizátormi EUPOC 2015 boli Ing. Mária Omastová, DrSc. z Ústavu polymérov SAV, zastupujúca zároveň aj Slovenskú chemickú spoločnosť a prof. Soren Hvilsted z Technical University of Denmark v Lyngby, ktorý je zároveň aj zástupcom Dánskej spoločnosti pre polymérnu technológiu. Konferencia sa konala od 24.5. do 28.5.2015.
Cieľom konferencie bolo poskytnúť najmä mladým vedeckým pracovníkom a doktorandom prehľad v najnovších trendoch v oblasti vodivých polymérnych materiálov a ich aplikáciách. Tento cieľ sa podarilo dosiahnuť prostredníctvom prezentácií pozvaných popredných vedeckých odborníkov a diskusií nielen počas postrovej sekcie.
Vodivosť polymérnych materiálov je spôsobená pohybom elektricky nabitých častíc, iónov, protónov a elektrónov. Polyméry, v ktorých sú elektróny časticami, podieľajúcimi sa na prenose náboja, sú tzv vnútorne (intrinsically) vodivé. V takýchto polyméroch je elektrická vodivosť je výsledkom prítomných delokalizovaných elektrónov pozdĺž reťazca polyméru, najznámejšími sú polyanilín, polypyrol, tiofén, a poly(3,4-etyléndioxytiofén):polystyrén sulfonát (PEDOT:PSS). O význame týchto materiálov svedčí aj udelenie Nobelovej ceny za chémiu v roku 2000, kedy Alan Heeger, Alan MacDiarmid, a Hideki Shirakawa získali toto ocenenie "za objav a vývoj vodivých polymérov".
Protónová vodivosť polymérov je vo veľkej miere využívaná v palivových článkoch. Systémy palivových článkov sú v súčasnej dobe komerčne dostupné a využívané, napr. v alternatívnych zdrojoch na pohon automobilov. Rozsiahle výskumné aktivity sú v súčasnosti zamerané na vývoj nových generácií polymérnych elektrolytov a membrán, ktoré by nahradili existujúce membrány vyrobené z Nafionu, ktoré majú vedúce postavenie na trhu. Rýchlo dobíjateľné mikro-články na báze metanolu sú súčasťou batérií do novej generácie načúvacích prístrojov. Vodivé polymérne kompozity na báze izolačnej polymérnej matrice, napr. elastoméru s vodivými plnivami sa testujú ako súčasti umelých svalov, alebo zariadení na uchovávanie energie. Iónová vodivosť, typicky príkladom sú soli iónov rozpustených v polymérnych matriciach, je základom aplikácií vo napr. vo flexibilnej elektronike a v lítiových iónových batériách.
Hlavnými témami konferencie EUPOC 2015 boli vodivé polyméry s elektrónovou vodivosťou, iónovo vodivé polyméry, vodivé polymérne kompozity a aplikácie vodivých polymérnych materiálov.
Program EUPOC bol organizovaný tematicky a začal sa dvoma plenárnymi prednáškami (PL) v rámci témy polymérne materiály pre bioniku. V prvej PL profesor Gordon G. Wallace, z University of Wollongong, Austrália, diskutoval povrchy a rozhrania organickej bioniky. V tejto súvislosti uviedol príklady reálnych zariadení pre klinické aplikácie, ako sú implantáty náhrad nervov, regenerácia svalov a implantovaného bionického zariadenia na detekciu a kontrolu epilepsie. Druhá PL profesora Edwina Jagera, z University of Linköking, Švédsko, bola venovavá prípravám elektroaktivných látok pre tkanivové inžinierstvo a mäkké časti robotických zariadení. Predstavil elektricky vodivé polyméry, polypyrolom pokryté nanovlákna pre srdcové tkanivové inžinierstvo.
Na podujatí odznelo celkovo 11 pozvaných plenárnych prednášok, 28 kratších prednášok a odprezentovaných bolo 27 postrov. Na konferencii zúčastnilo 75 odborníkov z 27 krajín, všetkých piatich kontinentov.
Text: M. Omastová