Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

 Geofyzikálny ústav SAV privítal v pondelok hostí na dvoch prednáškach. Na prvej hovoril Igor Túnyi o vzniku Zeme. So svojim tímom pracuje na teórii jej vzniku pomocou impulzných magnetických polí.

SAV v rozbiehajúcom sa Týždni vedy a techniky

11. 11. 2013 | videné 1083-krát

Prvé pracoviská Slovenskej akadémie vied sa v pondelok zapojili do Týždňa vedy a techniky, ktorý potrvá do 17. novembra. Má za cieľ predstaviť verejnosti prácu slovenských vedcov a výskumníkov. SAV sa bude prezentovať v Bratislave, Košiciach, Nitre, Banskej Bystrici, Zvolene a Tatranskej Lomnici výsledkami viac ako 40 svojich pracovísk.

Bratislavský Geofyzikálny ústav SAV privítal v pondelok hostí na dvoch prednáškach. Na prvej hovoril Igor Túnyi o vzniku Zeme. So svojim tímom pracuje na teórii jej vzniku pomocou impulzných magnetických polí. „Nie je to téma úplne pre laikov, ale človek so stredoškolskou fyzikou by s pochopením prednášky nemal mať problémy,“ hovorí. Na tejto novej teórii robí už desať rokov, doterajšie modely vzniku Zeme sú o gravitačnom spájaní častíc v protoplanetárnom oblaku. I. Túnyi spomína, že keď chcel svoj model po prvý krát publikovať v zahraničí, editor mu odpovedal, že je to beznádejne naivné. Teraz má za sebou niekoľko publikácií a významných citácií. Teóriu viackrát prezentovali na medzinárodných fórach, napríklad v USA na Lunar and Planetary Science Conference v Houstone, či na konferencii From Disks to Planets v Pasadene.

Na druhej prednáške hovoril jeho kolega Peter Vajda o geofyzikálnych metódach monitorovania a predpovedania sopečnej aktivity. Podstatnú časť jeho poslucháčov tvorili študenti Strednej odbornej školy chemickej v bratislavskom Vlčom hrdle. Podľa učiteľky Lenky Ščerbákovej ide o biotechnológov a farmakológov a chemikov operátorov, z ktorých najmä tí prví sa vo vyšších ročníkoch o vedu dosť zaujímajú.

Prognostický ústav SAV pripravil na pondelňajšie dopoludnie prednášku Edity Nemcovej o strategických výzvach a priemyselnej politike Európskej únie. Po nej hovoril jej kolega Eduard Nežinský na tému ekoefektívnosť a konvergencia. Na popoludnie nachystali v tomto ústave tému „Reprodukčné správanie obyvateľstva rómskej národnosti a v rómskych osadách“, ktorú prezentoval Branislav Šprocha. Podľa jeho slov sa tým zaoberá už niekoľko rokov. „Tému som obhajoval na Karlovej Univerzite v Prahe ako dizertačnú prácu,“ hovorí. A dodáva, že po rokoch práce, zháňania údajov a ich analyzovaní je teraz čas aj na podrobnejšie publikovanie výsledkov. Okrem iného by práca mala vyjsť ako monografia. Pre verejnosť je podľa neho okrem iného zaujímavá prognóza, ako sa bude rómska populácia vyvíjať v najbližších dvadsiatich rokoch a odpoveď na často kladenú otázku, či sa Rómovia môžu stať na Slovensku majoritnou skupinou.

Ústav divadelnej a filmovej vedy SAV pripravil na pondelok  pre návštevníkov prehliadku fondov a moderovanú diskusiu o situácii výskumu slovenských divadelných a filmových dejín. Košický Spoločenskovedný ústav SAV zasa tému „Ako výchova ovplyvňuje náš život. Charakterové typy človeka podľa S. M. Johnsona“.

Týždeň vedy a techniky organizuje Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR spolu s Národným centrom pre popularizáciu vedy a techniky spoločnosti Centra vedecko-technických informácií SR.

 

M. Podstupka, foto: K. Selecká