Electronic Library of Scientific Literature



Rheumatologia



Volume XIII / 1999, Number 2




SIGNIFICANCE OF PHARMACO-ECONOMICAL RELATIONS AND SOCIAL PROBLEMS IN PSORIATIC ARTHRITIS TREATMENT

VÝZNAM FARMAKOEKONOMICKÝCH VZAHOV A SOCIÁLNE PROBLÉMY V LIEÈBE PSORIATICKEJ ARTRITÍDY

J. ROVENSKÝ, K. GREGUŠKOVÁ, V. FOLTÁN, L. URBÁNKOVÁ, H. RAFFAYOVÁ, G. NIEPEL, E. ROVENSKÁ Jr., J. BENEŠOVÁ
Výskumný ústav reumatických chorôb, Piešany
Riadite¾: prof. MUDr. J. Rovenský, DrSc.
Katedra organizácie a riadenia farmácie Farmaceutickej fakulty Univerzity Komenského, Bratislava
Vedúci: doc. RNDr. V. Foltán, CSc.
Kožné oddelenie Nemocnice s poliklinikou, Piešany
Vedúci: prim. MUDr. G. Niepel

Súhrn
Cie¾: Cie¾om práce bolo zisti farmakoekonomické vzahy pri aktívnych formách psoriatickej artritídy (PsA) s osobitným zrete¾om na lieèbu metotrexátom (MTX) a cyklosporínom A (CyA).
Metódy: U 88 pacientov s PsA lieèených samotným MTX a kombináciami MTX s inými bazálnymi liekmi a v skupine pacientov lieèených CyA a kombinovanou lieèbou CyA+MTX a inými kombináciami sme sledovali socioekonomické vzahy (náklady bazálnej lieèby, náklady na dermatologické ošetrenie a laboratórne vyšetrenie poèas hospitalizácie a vzah poètu pacientov a poètu invalidov).
Hlavné výsledky: Lieèba ažkých foriem PsA (nad skóre 50 bodov) monoterapiou MTX alebo kombináciami s inými bazálnymi liekmi je stále prvou vo¾bou, pretože je prínosná nielen z h¾adiska terapeutického, ale aj z h¾adiska farmakoekonomického. Nie je však vždy schopná potlaèi aktivitu PsA. Rezistencia proti MTX by teda mala vies k lieku druhej vo¾by, ktorým je CyA. Z terapeutického h¾adiska je preto žiaduce zavies do terapie rezistentných a agresívnych foriem PsA CyA. Zároveò si treba uvedomi, že lieèba CyA, aj keï ve¾mi úèinná, je nákladná. V rokoch 1991-1998 boli náklady na CyA pre 9 pacientov na 1 rok 1 461 168 Sk. Finanèná nároènos zostáva stále otvoreným problémom. Výhodou z h¾adiska terapie však je, že CyA možno v prípade agresivity choroby kombinova s MTX, èím sa dá zefektívni lieèba PsA.
Ako vyplynulo z našich výsledkov, významný je aj sociálny status pacientov s PsA, pretože pri závažných formách bolo pomerne vysoké percento invalidných dôchodcov. V skupine pacientov lieèených MTX to bolo 25 % a v skupine pacientov lieèených CyA 38 %.
Záver: Farmakoekonomickým vzahom pri aktívnych a rezistentných formách PsA sa dosia¾ v literatúre nevenovala pozornos. Lieèba MTX a CyA priniesla ve¾ký pokrok z h¾adiska potlaèenia aktivity, ale kým lieèba MTX je aj farmakoekonomicky výhodná, lieèba CyA sa javí úèinná, ale finanène ve¾mi nákladná. Na tento aspekt treba prihliada a zavádza lieèbu CyA jedine v tých prípadoch, keï predchádzajúca terapia bazálnymi antireumatikami, najmä MTX a jeho kombináciami, zlyhala.
K¾úèové slová: psoriatická artritída, farmakoekonomika, sociálne vplyvy, bazálna lieèba, metotrexát, cyklosporín A.

Summary
Objective: The aim of the study was to determine pharmaco-economic relations in the active forms of psoriatic arthritis (PsA) with special attention to methotrexate (MTX) and cyclosporine (CyA) therapy.
Methods: In a group of 88 PsA patients treated with MTX and with the combinations of MTX and other basal drugs as well as in the groups of patients treated with CyA itself or in combinations with MTX and other drugs, socio-economic relations were monitored (basal therapy costs, dermatological treatment costs, costs of laboratory tests during hospitalisation, ratio of patients to disability pension people).
Main results: Treatment of severe forms pf PsA (score above 50) by MTX itself or in the combinations with other basal drugs is still a first choice. It is beneficial both from therapeutical and pharmaco-economic aspects. This therapy, however, not always manages to suppress PsA activity. MTX resistance thus leads to the second choice drug: CyA. It is therapeutically desirable to introduce CyA into the treatment of resistant and aggressive PsA forms. It should be also considered that, CyA is very effective, but costly drug. In aggressive cases it can be efficiently combined with MTX: this combination improves its financial demanding espect. We found social status of PsA patients significant, since the percentage of disability pension people with severe form of PsA was high: 25 % in the MTX group and 38 % in CyA group.
Conclusion: Current literature data on pharmaco-economic relations in the active and resistant forms of PsA are scarce. Both MTX and CyA therapies are very efficient as to the disease activity suppression. MTX therapy has both therapeutical and pharmaco-economic benefits, CyA appears to be effective, but financially demanding. This aspects should be taken into consideration and CyA should be introduce only after the failure of basal therapy - especially of MTX and its combinations.
Key words: psoriatic arthritis, pharmaco-economics, social impact, basal therapy, methotrexate, cyclosporine A.

pp. 45-50

Download full text in PDF format (98 kB)


IMMUNOPATHOGENESIS OF RHEUMATOID ARTHRITIS

IMUNOPATOGENÉZA REUMATOIDNEJ ARTRITÍDY

M. BUC, J. ROVENSKÝ
Imunologický ústav Lekárskej fakulty Univerzity Komenského, Bratislava
Prednosta: prof. MUDr. M. Buc, DrSc.
Výskumný ústav reumatických chorôb, Piešany
Riadite¾: prof. MUDr. J. Rovenský, DrSc.

Súhrn
Reumatoidná artritída (RA) je chronické, systémové zápalové ochorenie. Napriek mnohým rokom štúdia zostáva etiológia RA doteraz neznáma. V súèasnosti sa predpokladá, že RA vzniká ako následok expozície geneticky predisponovaného jedinca patognomickému, v súèasnosti ešte neznámemu, mikroorganizmu. V iniciácii a udržiavaní zápalu synovie majú principiálnu úlohu T-lymfocyty, ich subpopulácia TH1 a cytokíny, najmä TNF. Zápalový proces je komplexný, zúèastòujú sa na òom cytotoxické bunkové mechanizmy, protilátky, imunokomplexy, zápalové mediátory a iné mechanizmy, ktoré zodpovedajú za lokálne, ako aj za systémové zmeny. Rozsah, v akom sa u daného jedinca prejavia klinické príznaky, závisí od interakcie jeho genetických, hormonálnych a imunitných daností.
K¾úèové slová: cytokíny, HLA-DR4, imunokomplexy, protilátky, TH1-lymfocyty.

Summary
Rhematoid arthritis (RA) is a chronic, systemic inflammatory disorder. Despite many years of study, the etiology of RA remains undefined. It is currently believed tha RA results from the exposure of a genetically susceptible host to the relevant, but currently unknown, microorganism(s). Data suggest that TH1-lymphocytes and cytokines, esp. TNF, play a critical role in the iniciation and perpetuation of synovial inflammation. The autoimmune process is rather complex, cytotoxic cellular mechanisms, proinflammatory cytokines, antibodies, immune complexes, mediators of inflammations, etc., all of them contribute to the synovial and systemic inflammation. The extent to which clinical manifestations develop in a given individual depends upon a variety of genetic, hormonal, and immunologic host variables.
Key words: antibodies, cytokines, HLA-DR4, immune complexes, TH1-lymphocytes.

pp. 51-55

Download full text in PDF format (111 kB)


PREGNANCY IN THE SPONDYLOARTHROPATHIES

TEHOTNOS PRI SPONDYLOARTROPATIÁCH

M. OSTENSEN
Klinika reumatológie Univerzitnej nemocnice, Trendheim, Nórsko
Vedúci: prof. M. Ostensen, M.D.

Súhrn
Cie¾: Cie¾om štúdie bolo preskúma interakciu medzi tehotnosou a spondyloartropatiami.
Metódy: Prospektívne štúdie typu case-control a retrospektívne štúdie.
Hlavné výsledky: Retrospektívne a prospektívne štúdie preukázali, že tehotnos nezlepšuje symptómy ankylozujúcej spondylitídy (AS). Aktivita choroby zostala vo väèšine prípadov poèas tehotnosti nezmenená, alebo sa zvýšila hlavne v strednom gestaènom období. Menšiu èas pacientok s As, ktorým sa symptómy choroby poèas tehotnosti zlepšili, tvorili pacientky, ktoré mali sprievodnú periférnu artritídu, psoriázu alebo zápalovú chorobu èriev. U 60 % pacientok s AS sa pozorovalo zhoršenie symptómov 4-12 týždòov po skonèení tehotnosti. Epizódy akútnej periférnej artritídy alebo anteriórnej uveitídy sa objavili 1,5-3-násobne èastejšie post partum ako poèas tehotnosti. U pacientok so psoriatickou artritídou sa pozoroval ústup oligoartritídy a polyartritídy. U 50 % tehotností vyústilo zlepšenie do úplnej remisie. U 60-80 % pacientok sa 2-12 týždòov po pôrode pozorovalo postpartálne vzplanutie ochorenia.
O reaktívnej a enteropatickej artritíde poèas tehotnosti nemáme v literatúre údaje. U tehotných pacientok so spondyloartropatiami sa nezistili intenzívnejšie pôrodné bolesti, èi preeklampsia, aj keï cisársky rez sa u nich vykonával èastejšie ako u zdravých žien. U žien so spondyloartropatiami sa nepozorovali výrazné úèinky ochorenia na novorodenca.
Záver: Dostupné údaje naznaèujú, že ochorenia chrbtice, ak sú jediným príznakom, napr. pri AS, na hormonálne zmeny v tehotnosti nereagujú. Choroby, ktorých prejavom je periférna artritída, sa v tehotnosti zlepšujú. Spondyloartropatie neovplyvòujú zdravotný stav novorodenca.
K¾úèové slová: spondyloartropatie, tehotnos, ankylozujúca spondylitída, psoriatická artropatia.

Summary
Objective: The aim of the study was to investigate the interaction between pregnancy and the spondyloarthropathies.
Methods: Prospective, case-control studies and retrospectivve studies.
Main results: Retrospective and prospective studies showed that pregnancy did not improve the symptoms of ankylosing spondylitis (AS). Disease activity remained in the majority of cases unaltered during pregnancy or aggravated, particularly around midgestation. The small proportion of patients with AS who have been found to improve of diseases symptoms during pregnancy consisted of women with accompanying peripheral arthritis, psoriasis or inflammatory bowel disease. Aggravation of symptoms 4-12 weeks after peripheral arthritis or anterior for about 60 % of AS patients. Episodes of acute peripheral arthritis or anterior uveitis occurred 1.5-3 times more often post partum than during pregnancy. Subsidence of oligo- and polyarthritis during pregnancy has been reported in patients with psoriasis arthritis, improvement proceeded to complete remission of arthritis in 50 % of the pregnancies. A post partum flare occurred 2-12 weeks after delivery in 60-80 % of patients.
No data exist for reactive arthritis and enteropathic arthritis during pregnancy. No increase in premature labor or preeclampsiy has been reported in pregnant patients with spondyloarthropathies, however, Cesarean section has been found unremarkable in women with spondyloarthropathies.
Conclusion: The available data suggest that pure spinal disease as in AS is unresponsive to the hormonal changes of pregnancy whereas diseases with peripheral arthritis tend to improve. The spondyloarthropathies do not compromise fetal outcome.
Key words: spondyloarthropathies, pregnancy, ankylosing spondylitis, psoriatic arthritis.

pp. 57-61

Download full text in PDF format (103 kB)


HEADACHE REGARDLESS IN SYSTEMIC AND RHEUMATIC DISEASES

BOLESTI HLAVY PRI SYSTÉMOVÝCH A INÝCH REUMATICKÝCH OCHORENIACH

V. DONÁTH, J. ROVENSKÝ
Neurologické oddelenie, Nemocnica F.D. Roosevelta, Banská Bystrica
Vedúci: prim. MUDr. V. Donáth, CSc.
Subkatedra reumatológie Inštitútu pre ïalšie vzdelávanie pracovníkov v zdravotníctve, Výskumný ústav reumatických chorôb, Piešany
Riadite¾: prof. MUDr. J. Rovenský, DrSc.

Súhrn
Bolesti hlavy bez oh¾adu na ich patofyziologický mechanizmus, èi etiológiu sú jedným z najèastejších zdravotných problémov. Èlánok prináša preh¾ad menej známych typov bolestí hlavy, ktoré sa vyskytujú pri reumatických ochoreniach v oblasti cervikálnej chrbtice, Lymskej chorobe, vaskulitíde orbitálnych vén, pri Tolosa-Huntovom syndróme, temporálnej arteritíde, systémovom lupus erythematosus, progresívnej systémovej skleróze a pri Sjögrenovom syndróme. V preh¾ade sa pri jednotlivých ochoreniach uvádzajú klinické prejavy, patogenéza, diagnostika, diferenciálna diagnostika a lieèba.
K¾úèové slová: cervikogénna cefalgia, Lymská choroba, vaskulitída orbitálnych vén, Tolosa-Huntov syndróm, temporálna arteritída, systémový lupus erythematosus, progresívna systémová skleróza, Sjögrenov syndróm.

Summary
Headache regardless of its pathogenesis or etiology is one of the most frequent medical problem. This article reviews less common types of headaches that occur in rheumatic diseases at the cervicogenic localization, headaches in Lyme disease, Tolosa-Hunt syndrome, temporal arteritis, systemic lupus erythematosus, progressive systemic sclerosis, and Sjögren syndrome. Clinical manifestations of headache, pathogenesis, diagnostic workup, differential diagnosis and management are mentioned.
Key words: cervicogenic cephalalgia, Lyme disease, vasculitis of the orbital veins, Tolosa-Hunt syndrome, temporal arteritis, systemic lupus erythematosus, progressive systemic sclerosis, Sjögren's syndrome.

pp. 63-68

Download full text in PDF format (90 kB)


REMINISCENCES OF HALF A CENTURY OF PHARMACOTHERAPY IN RHEUMATOLOGY

REMINISCENCE NA PÙLSTOLETÍ FARMAKOTERAPIE V REVMATOLOGII

M. VYKYDAL, K. TRNAVSKÝ

Souhrn
Revmatologie jako samostatný medicínský obor se konstituovala v našich zemích až po druhé svìtové válce. Teprve nedávno oslavila své padesátiny. K tomu, aby se osamostatnila, pøispìlo nìkolik okolností. Pøedevším praktická potøeba, protože revmatických chorob stále pøibývá. Patøí mezi nejèastìjší i nejzávažnìjší. Tato skuteènost má své sociální a ekonomické dùsledky. Zlepšily se diagnostické možnosti. Klinické, laboratorní i zobrazovací. Znaèných pokrokù se dosáhlo i po stránce teoretického poznání.
To vše se promítlo i do léèebných možností revmatických chorob. Zejména do jejich farmakoterapie. Jsou vzpomenuty její milníky. Aspirin, kolchicin, zlato, fenylbutazon. Novou kvalitu léèebných snah pøedstavuje objev kortizonu. Pojednává se však i o pokusech obohatit doplòkovou léèbu a rozšíøit možnosti „chorobu modifikující léèby", zejména revmatoidní artritidy. Není pominuta ani snaha využít možnosti léèby intraartikulární.
Autoøi vzpomínají na komplexní a interdisciplinární zájem i nadšeni být na úrovni doby i v situaci, ve které se naše zemì tehdy nacházely. Je to ohlédnutí za pùlstoletím práce v a pro revmatologii.
Klíèová slova: revmatologie, vývoj oboru, farmakoterapie.

Rheumatology as an independent discipline of medical sciences was constituted in our country as late as after the 2nd World War. Not so far ago it celebrated its 50th anniversary. Several circumstances contributed to the fact rheumatology became an independent disciplin: first of all, practical need, since the occurrence of rheumatic diseases and their number increased. Rheumatic conditions are now ones of the most frequent and most severe diseases. Secondly, diagnostic facilities - clinical, laboratory and projection ones - improved. Theoretical knowledge extended and dependent as well.
All that was reflected in the treatment of rheumatic diseases, especially in the pharmacology, the milestones being aspirin, colchicin, gold and phenylbutason. New quality represented cortisol discovery. There are efforts to extend the complementary therapy and widen the application of "disease modifying drugs", mainly in rheumatoid arthritis. Intraarticular therapy is considered as well. The authors recall the complex and interdisciplinary effecrts and enthusiasm to reach the world level of the discipline even in the situation our country went through at those times. The article views back half a century of striving in - and for - rheumatology.
Key words: rheumatology, development of the rheumatology, pharmacotherapy.

pp. 69-72

Download full text in PDF format (86 kB)


DIABETES MELLITUS - CHANGES IN THE LOCOMOTOR APPARATUS

DIABETES MELLITUS - ZMÌNY NA POHYBOVÉM ÚSTROJÍ

T. PHILIPP
Revmatologické a rehabilitaèní oddìlení Fakultní Thomayerovy nemocnice, Praha
Primár: MUDr. M. Sedláèková

Souhrn
Èlánek se zabývá zmìnami na pohybovém aparátu u pacientù s diabetes mellitus. V úvodu èlánku je podána krátká patogenetická rekapitulace a dále jsou postupnì popsány cheiroartropatie, Charcotova artropatie, omezená kloubní pohyblivost, difuzní idiopatická skeletální hyperostóza, diabetická osteopatie a další chorobné jednotky související s diabetem. Èlánek je zamìøen na klinickou praxi, tomu odpovídá i èlenìní chorob do jednotlivých oddílù.
Klíèová slova: diabetes mellitus, cheiroartropatie, Charcotova artropatie, omezená kloubní pohyblivost, difuzní idiopatická skeletální hyperostóza, diabetická osteopatie.

Summary
The article discusses changes in the locomotor apparatus in patients with diabetes mellitus. The introductory part of the article features a short pathogenic recapitulation to be followed by description of cheiroarthropathy, Charcots joint, limited joint mobility, diffuse idiopathic skeletal hyperostosis, diabetic osteopathy, and other disease entities associated with diabetes. The article is focused on clinical practice and the diseases are classified into individual sections accordingly.
Key words: diabetes mellitus, cheiroarthropathy, Charcots joint, limited joint mobility, diffuse idiopathic skeletal hyperostosis, diabetic osteopathy.

pp. 73-80

Download full text in PDF format (277 kB)


PANNICULITIS AND POLYARTHROPATHY ASSOCIATED WITH ACUTE NECROTISING PANCREATITIS

PANIKULITIDA A POLYARTROPATIE SPOJENÉ S AKUTNÍ NEKROTIZUJÍCÍ PANKREATITIDOU

P. HORÁK, J. EHRMANN Jr., L. FALTÝNEK
III. interní klinika Fakultní nemocnice Univerzity Palackého, Olomouc
Pøednosta: prof. MUDr. V. Šèudla, CSc.
Katedra patologické anatomie Lékaøské fakulty Univerzity Palackého, Olomouc
Pøednosta: prof. MUDr. J. Dušek, CSc.

Souhrn
Pankreatická panikulitida je vzácné onemocnìní charakterizované tvorbou podkožních èervených nodulárních ložisek, vysokými sérovými i moèovými hladinami pankreatických enzymù, pøítomností onemocnìní pankreatu, nìkdy také pøítomností kloubní ztuhlosti, èi synovitidy a nekrózy tukové tkánì v kostní døeni. V pøedložené práci je popsán pøípad 53leté ženy s akutní nekrotizující pankreatitidou s tvorbou pseudocyst pankreatu se smrtícím prùbìhem, u které projevy pankreatické panikulitidy pøedcházely klinickou manifestaci onemocnìní. Dále je diskutována diferenciální diagnostika, etiopatogeneze a léèba pankreatické panikulitidy.
Klíèová slova: panikulitida, polyartropatie, akutní nekrotizující pankreatitida.

Summary
Pancreatic panniculitis is a rare condition characterized by red subcutaneous nodules, increased serum and urine levels of pancreatic enzymes, presence of underlying pancreatic diseases, sometimes also by presence of joint stifness or synovitis and by necrosis of fat of the bone marrow. In the artical a case study of 53-years old woman is described, manifesting acute necrotising pancreatitis with formation of pseudocysts with the fatal clinical course, who had pancreatic panniculitis first to clinical manifestation of the pancreatic disease. Farther the differencial diagnosis of the panniculitis, its pathogenesis and therapy is discussed.
Key words: panniculitis, polyarthropathy, acute necrotising pancreatitis.

pp. 81-84

Download full text in PDF format (484 kB)