Electronic Library of Scientific Literature - © Academic Electronic Press



DERMA
Interdisciplinárny časopis pre dermatovenerológiu a príbuzné odbory


ČÍSLO 2, ROČNÍK III., September 2003


Súborné referáty

Prehľadné práce

Firemné informácie

Zo zahraničnej literatúry

Z odborných podujatí


Novšie aspekty v štruktúre dermatík

Newer aspects in structure of dermatics

Lichnerová, I.

Katedra galenickej farmácie, Farmaceutická fakulta Univerzity J. A. Komenského, Bratislava

Súhrn: Trendy spojené s vývojom dermatík a kozmetík sú poznamenané všeobecnými tendenciami o určitú ekologizáciu prípravkov. V záujme ochrany a udržania fungujúcej kožnej bariéry, resp. jej úspešnej regenerácie, sa pozornosť odborníkov pri projektovaní prípravkov sústreďuje najmä na výber biokompatibilnejších východiskových surovín a menej agresívnych pomocných látok.
Do popredia sa dostávajú aj snahy o multifunkčnosť prípravkov, najmä v skupine kozmetík (šampón + kondicionér, pleťové krémy + UV filtre, a pod.).
Tendencie súvisiace s efektívnejším ovplyvnením terapeutického účinku liečiv aplikovaných na kožu sa premietajú do hľadania a formulácie nových štruktúr dermatík a nových výrobných postupov. Tieto majú za cieľ modifikovať mieru a rýchlosť uvoľňovania liečiv z vehikúl, hĺbku penetrácie liečiva, cielený transport a dobu pretrvávania liečiva na mieste očakávaného účinku.
Reklama, ktorá tieto nové typy a štruktúry sprevádza, je veľmi často neobjektívna.
Kľúčové slová: nanoemulzie, mikroemulzie, lipozómy, transferzómy, hydrolipidové disperzie, biokompatibilné emulgátory

Summary: Trends in development of topical preperations for dermatology are influenced by ecology. In the interest of protection and maintance of skin barier, resp. its regeneration, the attention of experts in plan of new preparations is focused on the choice of more biocompatibile raw material as well as less agresive ingredients. Very interesting is effort for more effects in one preparation (shampoo + conditioner, moisturizer cream + UV filter).
The trends to be related with more effective influence of therapeutical effect of drugs apply on the skin project on to search of formulation of new structure of topical drugs. The aim of these trends is to modify the speed of active substance release from the vehicle, deph of penetration to the skin, transport as well as the time of drug remaining in the place of action.
Advertisement about this new structure mainly in cosmetics is very offen not objective.
Key words: nanoemulsion, microemulsion, liposomes, transfersomes, hydrolipid dispersion, biocompatible emulsifying agents


Biosyntetické implantáty pre riadenú rekonštrukciu kože

Biosynthetic skin substitutes for controled skin reconstruction

Bakoš, D.

Fakulta chemickej a potravinárskej technológie STU, Bratislava

Koller, J.

Centrum popálenín a rekonštrukčnej chirurgie, Centrálna tkanivová banka, Nemocnica Ružinov, Bratislava

 

Súhrn: V klinickej praxi sa čoraz viac stretávame s požiadavkami a potrebou syntetických bioresorbovateľných implantátov, používaných pri účinnejšej reparácii rán. V súvislosti s tým možno badať pokrok najmä pri liečbe popálenín, kde požiadavky na dokonalejšie, sofistikované kožné náhrady sú formulované jednoznačne smerom k rýchle sa rozvíjajúcemu tkanivovému inžinierstvu. Očakáva sa, že tkanivové inžinierstvo kožných náhrad poskytne perspektívny zdroj pre progresívne terapeutické postupy pri liečbe akútnych a chronických rán. Najbežnejšie stratégie tkanivového inžinierstva zahŕňajú použitie izolovaných buniek alebo in vitro kultivovaných buniek vysiatych na polymérnu bioresorbovateľnú matricu s trojrozmernou štruktúrou, s vhodnými biologickými a mechanickými vlastnosťami. V tkanivovom inžinierstve sa používajú prírodné alebo syntetické biodegradovateľné polyméry, alebo ich kombinácie, ktoré vytvárajú matrice pre kultiváciu buniek. Náhrady kože pozostávajúce z kultivovaných buniek a bioresorbovateľných polymérov môžu slúžiť aj ako alternatívne materiály pre štúdium biológie a patológie kože, hojenie rán, ale aj na testovanie bezpečnosti spotrebiteľských výrobkov. Každá z týchto perspektívnych aplikácií si vyžaduje špeciálne hodnotenie týchto náhrad. Článok sa orientuje na využitie kožných náhrad pre liečenie a prekrytie kožných defektov a v krátkosti predstavuje membránu Coladerm vytvorenú komplexáciou hyaluronanu a enzymaticky opracovaného kolagénu. Komplex je chemicky sieťovaný dialdehydovými derivátmi škrobu. Táto membrána je mechanicky stabilná, vhodná pre sutúru, aplikovateľná na prekrytie rany a hojenie chronických, akútnych a povrchových chirurgických a hlbokých rán.
Kľúčové slová: kožná náhrada, biodegradovateľná polymérna matrica, tkanivové inžinierstvo, komplex hyaluronan/kolagén

Summary: The clinical requirement for artificial graft materials to promote effective wound repair is large. Treatment of chronic or extensive wounds, and progress in burn care is dependent much on a suitable sophisticated skin substitute. With regard to woundcare, the desirable final goal is that the engineered tissue becomes integrated within the patient, affording a potentially permanent and specific cure. The most common tissue engineering strategies involve the use of isolated cells or cell substitutes, tissue-inducing substances, and cells seeded on or within polymer matrices with a three-dimensional architecture as well as appropriate biological and mechanical properties. Biodegradable polymers – natural and/or synthetic are used as a matrix for living cells. Especially, skin substitutes composed of cultured cells and biopolymers provide alternative materials for study of skin biology and pathology, treatment of skin wounds, safety testing of consumer products, and therapeutic delivery of gene products. Each of these prospective applications may have distinct requirements for validation of skin substitutes. However, this paper is focused on considerations with respect to treatment and closure of skin wounds and presents shortly the Coladerm membrane based on a complex of hyaluronan and enzymatically treated collagen. The complex is crosslinked with starch dialdehyde derivatives. This hybrid membrane is mechanically stable and suitable for suture, ready-to-use for covering and healing of chronic, acute, and surgical superficial, partial or full-thickness wounds in humans.
Key words: skin substitute, biodegradable polymer matrix, tissue engineering, hyaluronan/collagen complex


Globálna harmonizácia legislatívy v oblasti kozmetiky a označovanie zložiek podľa INCI

Global harmonisation of cosmetic regulation and INCI labelling of ingredients

Hojerová, J., Traubnerová, K., Novotná, E.

Slovenský kozmetologický zväz

Súhrn: Požiadavka harmonizácie slovenskej legislatívy s právom EÚ znamená potrebu aproximácie dokumentov tiež v oblasti kozmetických prostriedkov. Platnou smernicou v krajinách Európskej únie je 6. doplnok EU Cosmetic Directive. Slovenská republika, rovnako ako ostatné prizvané štáty do EÚ, túto smernicu akceptovala a v súčasnosti ukončuje jej plnú implementáciu do legislatívnych predpisov.
Vo svete prebiehajú negociačné stretnutia o nutnosti globálnej harmonizácie kozmetickej legislatívy. Kľúčovými potrebami sú: zjednotenie definície kozmetických prostriedkov, bezpečnosť produktov, trhová kontrola, jednotné označovanie produktu a označovanie zložiek podľa INCI.
Medzinárodná nomenklatúra kozmetických zložiek (INCI) je povinná pre členské štáty EÚ a akceptovaná v ďalších krajinách sveta. Predstavuje technický kód pre identifikáciu látok použitých v kozmetickom prostriedku jednoduchším spôsobom než je medzinárodné chemické názvoslovie. Povinné jednotné označovanie zložiek na obale kozmetického prostriedku je nesporným prínosom pre spotrebiteľov s citlivou pokožkou, alergikov, ale aj pre ošetrujúcich dermatológov.
Práca poskytuje prehľad najdôležitejších olejov, tukov, voskov a rastlín používaných v kozmetike a ich označenie podľa INCI.
Kľúčové slová: Kozmetická smernica, svetová kozmetická harmonizácia, kozmetický prostriedok, INCI označovanie.

Summary: The requirement of harmonization of the Slovak legislation to EC laws means the necessity of approximation of the legislation relating to cosmetic products, too. The current status in EU member states is the 6th Amendment of EU cosmetic Directive. Slovak Republic as well as the other invited countries to EU accepted this EC cosmetic law. It is finished the full implementation of this status in the Slovak cosmetic legislation in the present time.
There are held the negotiation meetings about the necessity of the global harmonization of cosmetic regulation in the world. The key pillars of harmonization are: unify of cosmetic product definition, product safety, in-market control, the unify labelling of product and INCI labelling of ingredients.
International Nomenclature Cosmetic Ingredients (INCI) is an obligatory for EU countries but accepted in many countries around the world. It represents a technical code for identification of ingredients used in cosmetic products the more simple way than is possible by the international chemical nomenclature. The obligatory unify cosmetic ingredients labelling is the contribution not only for consumer or for person with a sensitive skin but for dermatologists, too.
The paper provides an outline of the most important oils, fats, waxes and botanicals used in cosmetics and their INCI labelling.
Key words: Cosmetic directive, global cosmetic harmonisation, cosmetics, INCI labelling.


Súčasný stav v adjuvantnej imunoterapii malígneho melanómu

Present state in adjuvant immunotherapy of melanoma

Barilla, R.

Nemocnica s poliklinikou Š. Kukuru, Michalovce

 

Súhrn: Napriek pokroku v klasifikácii a chirurgickej liečbe, u pacientov s vysokorizikovým melanómom je pravdepodobnosť rekurencie choroby počas 5 rokov od 55 % do 80 % a 5-ročné prežívanie len od 25% do 70 %. Pre túto skupinu pacientov sa účinná adjuvantná liečba javí veľmi potrebnou. Nízko dávkovaný interferón v adjuvantnej liečbe nedokázal ovplyvniť celkové prežívanie a výsledky, čo sa týka bezrelapsového prežívania, sú u rôznych skupín pacientov nesúrodé. Vysokodávkovaný interferón v adjuvantnej liečbe zlepšuje bezrelapsové aj celkové prežívanie v štúdii E1684 a Intergroup E1694 v štúdii. Vysokodávkovaný interferón zapríčiňuje signifikantnú morbiditu, ale je prínosný, pokiaľ ide o kvalitu získaných rokov života. Adjuvantná liečba vysokodávkovaným interferónom sa dnes považuje za štandardnú terapiu pre pacientov s vysokorizikovým melanómom, u ktorých je predpoklad, že takúto terapiu budú tolerovať. Táto liečba by v budúcnosti mala slúžiť ako referenčný režim pri skúšaní iných možností adjuvantnej liečby u týchto pacientov.
Kľúčové slová: adjuvantná liečba, interferón

Summary: Despite advances in the staging and surgical therapy of melanoma, patients with high risk melanoma still have 5-years recurrence rates of 55 % to 80 % and 5-year survival rates as low as 25 % to 70 %. Effective adjuvant therapy is needed for this patient population. Low-dose adjuvant interferon regimens have not affected overall survival and have had an inconsistent effect on disease free survival across different stage groupings. High-dose adjuvant interferon improved disease free and overall survival in the E1684 and Intergroup E1694 trials. High-dose interferon regimens cause significant morbidity, but quality-adjusted years of life are greater with this therapy. Adjuvant high-dose interferon should be considered standard therapy for all high-risk melanoma patients expected to be able to tolerate the interferon and treated off protocol. In addition, this regimen should serve as the active control in the future trials of alternative adjuvant therapies for these patients.
Key words: adjuvant therapies, interferon


Electronic Library of Scientific Literature - © Academic Electronic Press