Facebook Instagram Twitter RSS Feed Back to top

Podujatia

Letný špeciál vedeckej kaviarne

2. 7. 2018 | zhliadnuté 550-krát

Ako stres ovplyvňuje fungovanie mozgu?

Centrum Vedecko-technických informácií pozýva do Letného špeciálu vedeckej kaviarne, kde sa bude diskutovať o tom, ako stres vplýva na fungovanie mozgu a ako môže dlhodobý stres viesť k vážnym psychickým problémom.

Vo štvrtok 12. júla 2018 o 17.00 hod. bude hosťom úspešná mladá slovenská neurovedkyňa, molekulárna biologička, psychologička Zuzana Kasanova, PhD. z Centra pre kontextuálnu psychiatriu na Leuvenskej univerzite v Belgicku. Oblasťou jej vedeckého záujmu je výskum psychologických a neurálnych mechanizmov podieľajúcich sa na vzniku symptómov schizofrénie.

Výskum v neurovedách a psychiatrii preukázal, že najčastejším spúšťačom vážnych psychických porúch, ako napríklad schizofrénia, je chronický psychosociálny stres. Ten môže byť spôsobený rôznymi faktormi, od prežitia traumy v detstve, cez šikanu, závažnejšie životné udalosti ako je napríklad strata práce, až po preťaženie každodennými okolnosťami. Dr. Kasanova v prednáške priblíži, ako prežívanie stresových situácií ovplyvňuje fungovanie mozgu. Dozviete sa, ako náš mozog reaguje na stres a ako to môže viesť k strate motivácie, ale aj k príznakom schizofrénie, ako sú paranoja a halucinácie. Ale tak, ako naše každodenné správanie, skúsenosti a okolnosti dokážu dôležité mozgové centrá, „rozladiť“, tak ich dokážu aj vrátiť do rovnováhy. Ako a akým spôsobom, a ktoré aspekty nášho správania a prostredia nášmu mozgu a duševnému zdraviu neprospievajú, ako ich naopak môžeme ovplyvniť a zlepšiť, sa dozviete v letnom špeciále vedeckej kaviarne.

Vedecká kaviareň Veda v CENTRE sa koná v budove CVTI SR na Lamačskej ceste 8/A, na Patrónke.

Vstup na podujatie je pre verejnosť voľný.