Facebook Instagram Twitter RSS Feed Back to top

Aktuality

Titulný obrázok

Eurokomisárka Maryia Gabriel navštívila Fyzikálny ústav SAV

12. 10. 2021 | zhliadnuté 272-krát

pondelok 11. októbra 2021 pricestovala na Slovensko eurokomisárka pre inováciu, výskum, kultúru, vzdelávanie a mládež Mariya Gabriel. Súčasťou jej programu bola aj návšteva Pavilónu kvantových technológií Fyzikálneho ústavu SAV, kam prišla v sprievode podpredsedníčky vlády SR pre investície a informatizáciu Veroniky Remišovej, štátnych tajomníkov Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR prof. Dušana Veliča a Jána Hargaša, vedúceho Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Ladislava Mika a štátneho tajomníka Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR Ľudovíta Paulisa. 

Eurokomisárku Mariyu Gabriel na pôde Fyzikálneho ústavu SAV privítal predseda SAV prof. Pavol Šajgalík, riaditeľ FÚ SAV docent Mário Ziman a profesor Vladimír Bužek, ktorý je popredným lídrom vo výskume kvantových technológií. Delegácii predstavil koncept kvantovo zabezpečeného prenosu informácie a s tým spojený projekt medzinárodnej kvantovej komunikačnej infraštruktúry QUAPITAL. Eurokomisárku zaujal aj héliom chladený supravodivý nanovláknový jednofotónový detektor od firmy Single Quantum, ktorý je kľúčovou súčasťou kvantových komunikačných uzlov a bol zakúpený vďaka prostriedkom z Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR. 

Eurokomisárka Gabriel a podpredsedníčka vlády Remišová si následne prehliadli komunikačný uzol rakúsko-slovenskej kvantovej linky siete QUAPITAL a Laboratórium kvantových meraní.

Vybudovanie výskumnej kvantovej komunikačnej infraštruktúry na Slovensku je plánované v rámci rozvojovej výskumnej iniciatívy QUTE.sk, ktorá počíta aj s vývojom a konštrukciou vlastného fotodetektora. 

Text a foto: Katarína Gáliková