Facebook Instagram Twitter RSS Feed Back to top

Aktuality

Titulný obrázok

Vedecký brloh z Vatikánskeho observatória v Arizone

20. 1. 2021 | zhliadnuté 196-krát

V najbližšom online Vedeckom brlohu zistíme, ako funguje teleskop vo Vatikánskom observatóriu. Vysvetlí to páter Pavol Gábor, SJ, PhD., vedúci arizonského pracoviska Vatikánskeho observatória pre infraštruktúru a exoplanéty. Vedecký brloh sledujte online na facebooku: Vedecký brloh | Ako funguje VATT 23. januára 2021 o 14. h.

Vatikánske observatórium patrí medzi najstaršie strediská vedeckého výskumu na svete, má prístup k najväčšiemu teleskopu na svete a svoje pracovisko v americkom štáte Arizona. Práve odtiaľ sa Slovák Pavel Gábor, rodák z Košíc, naživo prihlási a vysvetlí princíp fungovania a konštrukcie teleskopov, urobí virtuálnu prehliadku VATT-u (Vatican Advanced Technology Telescope) a odpovie na všetky zvedavé otázky o vesmíre, jeho skúmaní a práci astronómov.

Pavol Gábor, SJ, PhD., sa narodil v roku 1969 v Košiciach. Študoval jadrovú fyziku na Karlovej univerzite v Prahe (1988 – 1995). Počas štúdia sa  podieľal  na vývoji detektora ATLAS pre Large Hadron Collider v CERN-e, Európskom laboratóriu pre časticovú fyziku vo švajčiarskej Ženeve.

Do Spoločnosti Ježišovej vstúpil v roku 1995, absolvoval dvojročný noviciát v Kolíne v Českej republike a potom dva roky štúdia filozofie v poľskom Krakove. Rok učil filozofiu v českom Olomouci a teológiu študoval vo francúzskom Paríži. Za kňaza bol vysvätený v roku 2004. Po vysviacke získal v roku 2009 v Paríži doktorát z astrofyziky. P. Gabor nastúpil do Vatikánskeho observatória v septembri 2010 a bol pridelený do Výskumnej skupiny pre vatikánske observatórium v ​​Tucsone. V septembri 2012 sa stal jej zástupcom. Venuje sa výskumu exoplanét.

Text a grafika: Renáta Zolnaiová