Facebook Instagram Twitter RSS Feed Back to top

Aktuality

Vedecký brloh bude tentoraz online

Vedecké brlohy pokračujú predvianočnými dobrodružstvami

26. 11. 2020 | zhliadnuté 302-krát

Už sedem rokov popularizujú vedu medzi deťmi od šiestich rokov vedecké brlohy, pri zrode ktorých stála RNDr. Mária Zentková, CSc., z Ústavu experimentálnej fyziky SAV v Košiciach a finančne ich podporovala Slovenská akadémia vied. V sobotu 28. novembra o 14. hodine odštartuje ôsmy ročník vedeckých brlohov podujatím s uznávanou etnologičkou a ochrankyňou slovenských tradícií PhDr. Katarínou Nádaskou, PhD.

V netradičnom vedeckom brlohu sa deti (i dospelí) môžu oboznámiť s najzaujímavejšími predvianočnými ľudovými zvyklosťami. Etnologička im vysvetlí význam jednotlivých sviatkov i to, prečo sa určité zvyky robievali práve v zimnom čase,“ predstavuje najnovší diel obľúbenej popularizačnej aktivity mentorka Mária Zentková. „Pôvodne naplánovaný vedecký brloh s doktorkou Nádaskou sa v Košiciach pre pandemické obmedzenia nekonal. Bola by škoda zahodiť takú tému, nuž sme sa prispôsobili súčasnému trendu komunikácie a stretneme sa online. Online vysielanie bude zabezpečené zo Staromestského centra kultúry a vzdelávania, Pistoriho palác, v Bratislave.

Malí vedátori sa dozvedia, čo boli stridžie dni, ako sa kedysi slávil advent, prečo sa na Ondreja lialo železo, aké zvyky sa v minulosti robili na Barboru, prečo sa na Mikuláša obdarúvame, akým zvykom bolo chodenie s Luciou. „Diváci si môžu vyskúšať aj liatie olova, ktoré predvedieme naživo. Je to jednoduché, len si vopred treba zadovážiť olovené závažie, ktoré sa dá kúpiť v rybárskych potrebách, sviečku, lyžičku a nádobu s vodou,“ hovorí Renáta Zolnaiová z Občianskeho združenia Vedecký brloh.  „Troch vyžrebovaných z tých, ktorí pošlú do 6. decembra fotografiu svojho výtvoru formou správy na facebookovú stránku Vedeckého brlohu, odmeníme skvelými darčekmi.“

Podujatie sa realizuje vďaka podpore Slovenskej akadémie vied, Staromestského centra kultúry a vzdelávania Pistoriho palác v Bratislave a OZ Vedecký brloh.

Spracovala: Katarína Čižmáriková

Grafika: Renáta Zolnaiová