Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Zoológ Marek Semelbauer predstavuje účastníkom exkurzie nájdené druhy živočíchov.

Vedci SAV predstavili význam mozaikového kosenia

6. 8. 2020 | videné 1178-krát

V utorok 4. augusta 2020 sa v Mestských lesoch v Bratislave uskutočnila exkurzia o voľne žijúcich opeľovačoch. Bolo to druhé zo série podujatí, ktorých cieľom je poukázať mimo iného aj na význam mozaikového kosenia pre biodiverzitu v prírode. Stretnutím sprevádzali Marek Semelbauer z Ústavu zoológie SAV a botanička Jana Májeková z Centra biológie rastlín a biodiverzity SAV.

Mestské lesy v Bratislave poskytujú útočisko viacerým zaujímavým druhom voľne žijúcich opeľovačov. Jedným z nich je obrovská muchárka (Dasypogon diadema) i vzácny druh motýľa ostrôžkár brestový (Satyrium w-album). Najnápadnejším druhom bratislavských mestských lesov je ohniváčik veľký (Lycaena dispar), druh chránený aj európskou legislatívou.

Voľne žijúce opeľovače však v takýchto podmienkach narážajú na závažný problém. „Väčšina lúk, je kvôli rekreačnému využitiu kosená celoplošne. Tesne po pokosení nie sú na lúke prítomné žiadne kvety, čo núti motýle a ďalšie opeľovače hľadať zdroje potravy inde. Alternatívou ku konvenčnému manažmentu je tzv. mozaikové kosenie, kedy sa časť plochy ponechá nepokosená a pokosí sa s istým časovým odstupom. Na lúke sa tak zabezpečí trvalá ponuka kvetov, vďaka čomu sa motýľom a včelám žije ľahšie,“ vysvetľuje zoológ Marek Semelbauer.

V mestskom prostredí sa môže mozaikové kosenie uplatňovať vo forme tzv. mestských lúk – vybraných plôch, ktoré sa kosia podobne ako lúky 1 až 2x do roka. Niekedy je potrebné takéto miesto obohatiť o vhodné kvitnúce druhy bylín, napríklad o materinu dúšku, čiernohlávok, ďatelinu plazivú, jastrabník chlpatý a iné. V západných krajinách je zakladanie mestských lúk veľmi populárne. K zvoľneniu v kosení postupne dochádza už aj v mnohých mestách na Slovensku, napr. v Bratislave (Karlova Ves), Trnave či v  Malackách.

Podujatie zorganizoval Daphne - inštitút aplikovanej ekológie v spolupráci s  Mestskými lesmi v Bratislave.

Text a foto: Katarína Gáliková