Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

.

Herderova cena pre Gabrielu Kilianovú

10. 5. 2006 | videné 2531-krát
Vo Viedni dňa 5. mája 2006 udelili Herderove ceny za rok 2006. Medzi laureátmi je aj etnologička Gabriela Kilianová, riaditeľka Etnologického ústavu SAV.

Herderovu cenu si 5. mája 2006 na pôde Viedenskej univerzity prevzalo päť osobností. Sú to (uvádzame podľa oficiálnej informácie Nadácie Alfreda Toepfera vydanej k tejto príležitosti):

Prof. Dr. Włodzimierz Borodziej, *1956, Poľsko, je jedným z vedúcich poľských historikov novoveku. Príkladné sú jeho štúdie a edície ku „komplexu vyhnanstva“, k varšavskému povstaniu a k téme „politika a teror“. Borodziej významne prispieva k politickému vzdelávaniu a medzinárodnému porozumeniu v dodnes veľmi citlivej oblasti európskych novovekých dejín.

Ene Mihkelson, *1944, patrí k najvýznamnejším a najsvojráznejším estónskym spisovateľkám. Vo svojom prozaickom diele sa venuje problémom identity a minulosti; jej básnická tvorba s bolestnou intenzitou opisuje katastrofické udalosti 20. storočia a zároveň sa stavia výzvam budúcnosti.

Prof. Dr. Nicos Hadžinicolaou, *1938, Grécko, otvoril svojimi výskumami v oblasti sociológie umenia a spoločenských dejín umenia nové perspektívy vlastnej vedeckej disciplíny. Svojím veľkým nasadením, osobnými kontaktmi a širokými horizontmi vo veľkej miere prispel k internacionalizácii gréckych dejín umenia.

PhDr. Gabriela Kilianová, CSc., *1951, Slovensko. Jej práce o historických spomienkach, o hraniciach, identitách a nacionalizmoch dodali slovenskej etnológii nové impulzy. Svojím dielom a svojou prácou neúnavne buduje mosty medzi východom a západom Európy.

Univ. Prof. Dipl. Ing. Vojtech Ravnikar, *1943, Slovinsko. Ponuka jeho architektonických diel je rôznorodá, s výnimočnou estetickou hodnotou. Ravnikarove stavby sú do svojho historického okolia vsadené s rozumnou fantáziou a vysokými tvorivými nárokmi. Jeho práca trvalo ovplyvnila rozvoj staviteľskej kultúry v krajine.

O Herderovej cene ...

Cena Johana Gottfrieda von Herdera bola zriadená v r. 1963 Nadáciou Alfreda Toepfera (Alfred Toepfera Stiftung F.V.S.) v Hamburgu. Stala sa jednou z najprestížnejších európskych cien v oblasti kultúry a humanitných vied. Na návrh nezávislého kuratória ju od r. 1964 v spolupráci s Nadáciou Alfreda Toepfera udeľuje každý rok Viedenská univerzita viacerým významným osobnostiam zo štátov strednej, východnej a juhovýchodnej Európy, ktoré významne prispeli k rozvoju európskej kultúry.

Napriek existencii železnej opony v druhej polovici minulého storočia, slúžili Herderove ceny na udržiavanie a podporu kultúrnych vzťahov medzi stredoeurópskymi a východoeurópskymi krajinami.

Herderove ceny sú dotované sumou 15 000 eur, pričom na návrh ocenených dostane vždy jeden talentovaný umelec, resp. vedec z oblasti humanitných vied, z každého laureátskeho štátu ročné štipendium na jednej z viedenských vysokých škôl. Gabriela Kilianová túto možnosť dala Mgr. Michaele Ferencovej, doktorandke z Etnologického ústavu SAV. Obom k významnému oceneniu blahoželáme!

Štipendisti Herderovej ceny 2006

Konstantinos Argianas, Grécko
Matjaž Bolčina , Slovinsko
Michaela Ferencová, Slovensko
Aija Sakova, Estónsko
Wiktor Sybilski, Poľsko

Doterajší nositelia Herderovej ceny zo Slovenska

1966 - Ján Cikker, hudobný skladateľ
1967 - Vladimír Kompánek, výtvarník
1969 - Albín Brunovský, výtvarník
1974 - Ján Podolák, etnológ
1981 - Eugen Suchoň, hudobný skladateľ
1982 - Soňa Kovačevičová, etnologička
1983 - Ján Jankovič, výtvarník
1988 - Roman Berger, hudobný skladateľ
1993 - Elena Várossová, filozofka
1997 - Oskar Elschek, hudobný vedec
1999 - Ferdinand Milučký, architekt
2000 - Ján Bakoš, literárny vedec
2004 - Dušan Kováč, historik

Udeľovanie Herderových cien sa v roku 2006 končí. Herderove ceny sa prevedú na novú cenu za kultúru, ktorú po prvý krát udelia v roku 2007. Dotáciu vo výške 75 000 eur získajú výnimočné výkony, progresívne talenty alebo príkladné tvorivé práce v oblastiach výtvarného umenia, hudby, filmu, fotografie, literatúry a publicistiky. Ocenenie je určené mladým európskym umelcom, ako aj ďalším osobnostiam činným v uvedených oblastiach. V rámci štipendijného programu Alfreda Toepfera budú podobne ako štipendisti Herderovho štipendia na viedenských univerzitách študovať aj budúci štipendisti Nadácie Alfreda Toepfera.

Predstavujeme Gabrielu Kilianovú

PhDr. Gabriela Kiliánová, CSc., sa vo svojej vedeckej práci zameriava na slovesnú folkloristiku, rituály smrti (obradová kultúra), kolektívnu pamäť, kolektívnu identitu, moderné a transformačné procesy. Tieto oblasti výskumu sú aj predmetom jej pedagogickej činnosti. Prednášala na univerzitách vo Viedni, v Regensburgu a vo Freiburgu.

Je autorkou viac ako 20 vedeckých štúdií, editorkou a spolueditorkou 7 kolektívnych monografií, autorkou 8 kapitol v slovenských a zahraničných monografiách a viac ako 70 odborných článkov v slovenských i zahraničných vedeckých časopisoch. Jej poslednou autorskou prácou je monografia Identita a pamäť. Devín/Theben/Dévény – Je to história Devína z pohľadu troch národov (Slovákov, Nemcov a Maďarov). Monografia rozoberá tému –prečo je Devín symbolom pre tri národy?

V súčasnosti pracuje na viacerých vedecko-výskumných projektoch, z ktorých za najvýznamnejšie považuje:
  • „Centrum excelentnosti. Kolektívne identity v moderných spoločnostiach. Región Strednej Európy.“ Projekt SAV 2002–2006, členka tímu.
  • „European Doctorate: Social History of Europe and the Mediterranean. Building on the Past / Európsky doktorát: Sociálna história Európy a Stredozemie. Stavanie na minulosti.“
    2005–2008, 6. rámcový program EÚ, Marie Curie Programme, koordinujúca inštitúcia: Universita Ca´Foscari, Benátky. Spoluautorka projektu, koordinátorka projektu na Slovensku.
  • Vedeckovýskumná sieť na tému Stredná Európa medzi politickými konceptami a estetickou legitimnosťou, 2005–2007, Projekt DFG, koordinujúca inštitúcia Univerzita v Drážďanoch, členka tímu.


Gabriela Kiliánová pôsobí tiež ako -
  • predsedníčka Rady pre ochranu tradičnej a ľudovej kultúry pri Ministerstve kultúry SR
  • expertka Ministerstva kultúry SR pre oblasť nehmotného kultúrneho dedičstva, UNESCO
  • členka Rady APVV pre spoločenské a humanitné vedy.


Za svoju odbornú a vedeckú činnosť získala viacero ocenení:
  • Cena Slovenskej národopisnej spoločnosti pri SAV za najlepšie dielo roka 1997 kolektívu autorov pod editorstvom R.Stoličnej 1. Cenu za knižnú publikáciu: „Slovakia: European Contexts of Folk Culture“. Bratislava 1999 (členka autorského kolektívu).
  • Cena SAV za vedecko-výskumú činnosť v roku 2001 za monografiu „Slovensko. Európske kontexty ľudovej kultúry“ (členka autorského kolektívu).
  • Literárny fond, Prémia za vedeckú a odbornú literatúru 2000 v kategórii spoločenských vied, R. Stoličná a kolektív: „Slovensko – európske kontexty ľudovej kultúry“ (členka autorského kolektívu)


Je šéfredaktorkou odborného časopisu „Slovenský národopis“.