Aktuality

Veda a šport v Rádiu Slovensko

26.12.2019, otvorené 452-krát

 

Sedem mesiacov bojoval proti obvineniu z možného dopingu. Problém bol v odchýlke hodnoty hemoglobínu. O ťažkom období ale aj o príprave na Tokio 2020 bude hovoriť olympijský víťaz v chôdzi z Ria de Janeiro a majster sveta z Pekingu Matej Tóth vo Vede SK. Spolu so samostatnou vedeckou pracovníčkou Biomedicínskeho centra SAV doc. Barbarou Ukropcovou. Predsilvestrovská téma Veda a šport sa začína v sobotu 28. decembra od 22.20 hodiny v Rádiu Slovensko...

Čo je v športe zdravé a čo už na hranici extrému? Veda SK v Rádiu Slovensko ponúka úsmevné aj vážne rozprávanie pred koncom roka o situáciách vo vede, výskume a v športe.  Doc. MUDr. Barbara Ukropcová, PhD. sa venuje výskumu systémových a molekulárnych mechanizmov účinkov fyzickej (ne)aktivity na zdravie, ako aj uplatneniu cvičenia v prevencii a liečbe cukrovky 2. typu, neurodegeneratívnych (Alzheimerova choroba, Parkinsonova choroba) či onkologických ochorení. „Zistili sme, že hormón kostrového svalu – irisín – klesá pri cukrovke, a mohol by prispievať k progresii tohto zákerného chronického ochorenia,“ hovorí v súvislosti s účinkami športovania na ľudský organizmus. Matej Tóth má zasa množstvo skúseností s prípravou na vrcholové športové výkony, ale aj s obvinením z možného dopingu. Vysvetľuje problém v odchýlke hodnoty svojho hemoglobínu aj zložitú cestu očistenia svojho mena a kreditu čistého športovca.

Atraktívna téma - veda a šport – prináša mnohé otázky, odpovede, rôzne pohľady aj súvislosti. Vo Vede SK v Rádiu Slovensko poslednú sobotu v roku od 22.20 hodiny. (spn)

 

 

Príloha

Doc. MUDr. Barbara Ukropcová, PhD.