Aktuality

Na super škole sa otvárali okná minulosti

Vložil(a): A. Nozdrovická, 20.11.2019, videné 280-krát

 

Jedinečný projekt Petržalská superškola pokračoval 18. novembra v bratislavskom Zrkadlovom háji, kde na prednášku dr. Petra Vršanského z Ústavu vied o Zemi a Ústavu zoológie SAV s názvom Otváranie okna minulosti prišlo 429 nadšených šiestakov petržalských základných škôl.

Na prednáške žiaci videli oči, ktoré sa dívali na dinosaurov. Ako je to možné? Nuž, na ´superškolskej´ prednáške áno. Peter Vršanský vo svojej prednáške spojil tému jantárov a maskovania. Žiaci správne interaktívne uhádli, že tieto témy spája čas – maskovanie rovnako ako všetko ostatné muselo niekedy a niekde vzniknúť. Počas prednášky sa žiaci spolu s vedcom preniesli od obyčajnej kamufláže cez premenlivé maskovanie, inteligentné maskovanie na rôznych povrchoch až po super inteligentné maskovanie spájajúce kamufláž, mimikry a odstrašujúce sfarbenie.

Napokon P. Vršanský poprel všetko, čo dovtedy žiaci počuli a uvideli. „Zabudnite na všetko, čo sme si tu doteraz hovorili,“ šokoval vedec šiestakov. „Prví špióni totiž nedodržiavali žiadnu z týchto zásad a na svojich hostiteľov sa vôbec nepodobali. Oklamali totiž ich čuch, chuť, správanie a magnetizmus. Výzor zrazu prestal pre nich byť dôležitý,“ objasnil.

A ako videli tie oči? Zachované v jantári, pod mikroskopom. Po prednáške sa naraz štyri stovky detí doslova rozbehli k mikroskopom. Stovka z balkóna podľa učiteľov "priletela" cez celú sálu o desať sekúnd. Žiaci zo samotnej sály boli pri mikroskope okamžite. 

Veda spája, zdôraznil P. Vršanský ukazujúc správy o svojom slovenskom výskume v takmer 200 krajinách a aj v miestach vojnových konfliktov. „Aj tam ľudia potrebujú počuť niečo iné ako to, kto z ich najbližších umrel a čo všetko bolo zničené,“ konštatoval s tým, že len v divej prírode sa môžeme spoznať. „Viete, že máme funkčné gény, ktoré sú plne funkčné, ale ešte ani raz v histórii civilizácie neboli použité? Spoznať sa môžeme len tam, kam odjakživa patríme,“ uzavrel Peter Vršanský z Ústavu vied o Zemi a Ústavu zoológie SAV.

Aj na konci tejto prednášky organizátori odmenili žiakov týchto otázok:  

- Ako to, že švábieho špióna mravce nespoznajú?

- Ako sa dokáže maskovať tak, že vyzerá pachom a magnetizmom ako mravec?

- Sú inteligentne maskované aj niektoré vodné organizmy (žraloky a tak)? (ap)

Foto: archív

Príloha

Čas otázok
Príloha

Peter Vršanský s jantármi