Aktuality

Konferencia November 1989 – 30 rokov po

Vložil(a): S. Ščepán, 11.11.2019, videné 548-krát

 

Pád komunizmu znamenal zásadnú zmenu v politickom aj v každodennom živote obyvateľov Slovenska. Táto zmena však neovplyvnila len Slovensko a krajiny strednej a východnej Európy. Koniec studenej vojny a nástup nových demokracií pocítili v USA, rovnako ako vo Veľkej Británii, či dokonca v Číne.

Rok 1989 je dlhodobo jednou z najpopulárnejších tém medzinárodného výskumu a verejnej diskusie. Výsledky tohto výskumu sa však doposiaľ na Slovensko dostali len v obmedzenej miere. November 1989 je zároveň obľúbenou témou konšpiračných teórií, ktoré dlhodobo spochybňujú jeho význam. Na rozdiel od vedeckého výskumu však tieto teórie neraz úspešne zaujmú kontroverznými príbehmi. 

Dňa 14. a 15. novembra 2019 preto organizuje Historický ústav Slovenskej akadémie vied v spolupráci s UK medzinárodnú konferenciu „November 89—30 Years After“. Jej cieľom bude nielen priniesť do nášho odborného i verejného priestoru najnovšie poznatky z domácej i zahraničnej vedeckej produkcie, no zároveň diskutovať o tom, ako môžeme rozprávať príbeh roku 1989 zaujímavo a pritom zostať verní štandardom vedeckej práce.

Konferencia sa bude konať v symbolických priestoroch auly Univerzity Komenského, kde sa v Novembri 1989 stretli študenti, aby sa stali jednými z hýbateľov revolúcie. Na konferencii bude možné vypočuť si  historikov, sociológov, politológov, antropológov, právnikov a expertov na medzinárodné vzťahy zo Slovenska, Spojených štátov, Veľkej Británie, Kanady, Francúzska a ďalších krajín. Ako hlavní rečníci vystúpia Timothy Garton Ash z Univerzity v Oxforde a James Krapfl z Univerzity McGill.

Konferencia sa bude konať v anglickom jazyku. Na konferenciu nie je nutná registrácia. Viac informácií nájdete na http://history.sav.sk/ (mh)

https://www.facebook.com/events/1223153297871852/

Príloha

Poster November 89 --30 Years After.jpg