Aktuality

Dokument Univerzity a sloboda v Aule SAV

Vložil(a): S. Ščepán, 18.11.2019, videné 293-krát

V stredu 20. novembra o 13:30 hod. bude v aule na Patrónke projekcia dokumentárneho filmu autorského teamu Piusii – Janeček „Univerzity a svoboda“. Film je o vzdelaní a vzdelávaní. Má široký záber tematicky aj časovo. Autori ho natáčali v rokoch 2012 – 2018. „Hľadali sme zárodky budúcich problémov, ktoré môžu zmeniť inštitúciu univerzity v jej podstate. Točili sme však možno príliš dlho a nepostrehli sme, že zmena už prešla okolo nás,“ hovorí v úvode autor filmu Vít Janeček.

Film hovorí o komercionalizácii vzdelávania, o diplomoch nekrytých reálnou prácou študenta, aj o hodnotení výskumu. Najjednoduchšie je spočítavať publikácie. Tzv. predátorské vydavateľstvá za poplatok uverejnia hocičo. Ukazuje aj rezistenciu univerzít voči zmenám. Stanovisko k možným problémom: nevidieť, nevedieť, nechať tak. Hlavne nezverejňovať. Aj samotný autor filmu so svojou kritikou svojej fakulty narazil. Tematicky otvára množstvo problémov, ktoré sa počas siedmych rokov nakrúcania objavili:

Čo je zmyslom univerzít? Tréning zručností alebo vzdelanosť, hľadiaca za hranice známeho? Ako strážiť kvalitu vzdelávania? Čo s diplomami nekrytými reálnou prácou študenta? Ako hodnotiť výskum? Čo s predátorskými časopismi?

Tieto otázky sú dôležité aj pre nás. Po skončení filmu bude o 14:45 hod. nasledovať panelová diskusia o týchto problémoch v našich podmienkach, ktorej sa zúčastnia V. Dvořáková, posledná predsedníčka Akreditačnej komisie v ČR a jedna z účinkujúcich vo filme, F Gömöry a I. Barák, reprezentanti iniciatívy Veda chce žiť, a filozofka I. Komanická. (lc)

Univerzity a svoboda. Režie: Zuzana Piussi, Vít Janeček. Česko, 2019, 70 min.

 

 

 

Príloha

Ilustračné foto.