Aktuality

Pri dobrom víne a chutnej pečeni (i po slovensky)

Vložil(a): A. Nozdrovická, 6.11.2019, videné 217-krát

V rámci Týždňa vedy a techniky 2019 sa v Ústave slovenskej literatúry SAV uskutočnili v utorok 5. novembra štyri podujatia. Žiaci 8. ročníka Základnej školy na Mudroňovej ulici v Bratislave a študenti druhého a tretieho ročníka bilingválneho gymnázia na Metodovej ulici zažili netradičné hodiny slovenskej literatúry, keď im doktorandi Ústavu slovenskej literatúry SAV predstavili svoje výskumné témy.

Nasadenie a dynamické prezentácie prednášajúcich vtiahli návštevníkov do problematiky zábavnej prózy a zobrazenia každodennosti v slovenskej literatúre druhej polovice 19. storočia (Mgr. Eva Palkovičová: Pri dobrom víne a chutnej pečeni pohovorí sa to i po slovensky...), literárneho stvárnenia témy mesta v súčasnej próze (Mgr. Katarína Badžgoňová: Bratislava v slovenskej literatúre) a poézie socialistického realizmu (Mgr. Viliam Nádaskay). Žiaci a študenti nielen počúvali, ale hlavne čítali, riešili zadania, hľadali odpovede na otázky a rozprávali o svojom vnímaní vybraných literárnych textov.

Popoludní zasa v ústave diskutovali učitelia, ktorí prišli na druhé jesenné stretnutie v rámci celoročného cyklu Literárna hodinka venovaného súčasnej slovenskej literatúre. Interpretačný seminár viedol Mgr. Karol Csiba, PhD. a na programe bol tentoraz román Zvon s podtitulom Vidiecky román so zlým koncom od nedávno zosnulého prozaika Juraja Bindzára. 

Text a foto: Dana Hučková, ÚSlL SAV

Príloha

Mgr. Eva Palkovičová: Pri dobrom víne a chutnej pečeni pohovorí sa to i po slovensky... Zábavná próza a každodennosť v druhej polovici 19. storočia
Príloha

Desať minút na čítanie pre druhákov z gymnázia na Metodovej ulici
Príloha

Pani profesorka Ivana Papcunová z gymnázia v Piešťaňoch (vľavo) by román Juraja Bindzára vedela ponúknuť aj študentom.