Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Na snímke zľava generálny riaditeľ spoločnosti ESET Richard Marko, projektová manažérka ESET Science Award Paulína Böhmerová a predseda Slovenskej akadémie vied, prof. Pavol Šajgalík

Ocenia slovenských výnimočných vedcov

18. 10. 2019 | videné 963-krát

Medzinárodná komisia dnes ocení výnimočných vedcov pôsobiacich na Slovensku. Laureátov vyhlásia v troch kategóriách: výnimočná osobnosť slovenskej vedy, výnimočný mladý vedec do 35 rokov a výnimočný vysokoškolský pedagóg.

Ako pre TASR uviedla projektová manažérka ocenenia Paulína Böhmerová, predsedom komisie je nositeľ Nobelovej ceny za fyziológiu a medicínu Erwin Neher. Ako doplnila, medzinárodní odborníci budú vyberať z finalistov, ktorí prešli náročným hodnotiacim procesom.

Böhmerová poznamenala, že výber finalistov podliehal náročnému hodnotiacemu procesu. Kritériá sa podľa nej opierali o merateľné scientometrické údaje, ako napríklad citácie v karentovaných časopisoch či autorstvo a spoluautorstvo vo významných publikáciách. Kritériá zohľadňujú tiež zapojenie vedcov do medzinárodných projektov, ich komunikáciu, princípy vedeckej etiky, potenciálny dosah výskumu, ale aj názory blízkych spolupracovníkov či študentov.

„Finalisti všetkých kategórii sú vynikajúci vedci. Som rada, že aj malá krajina ako Slovensko sa môže pochváliť takýmito kvalitnými osobnosťami. Ako malá krajina sa musíme otvárať zahraničiu vo všetkých oblastiach života, vedu nevynímajúc," poznamenala Böhmerová. Medzinárodnej komisii predsedá nemecký biofyzik Neher. Ďalšími porotcami sú švajčiarska fyzička Ursula Kellerová, maďarský matematik László Lovász, nemecký biológ Carl-Philipp Heisenberg a americký technológ Chris Csíkszentmihályi. O laureátovi kategórie výnimočný vysokoškolský pedagóg rozhodli zástupcovia slovenských vedeckých univerzít.

O ocenenie sa mohli uchádzať vedeckí pracovníci pôsobiaci na Slovensku v odboroch, ako sú technické, prírodné, lekárske, farmaceutické a pôdohospodárske vedy. Do kategórie výnimočná osobnosť slovenskej vedy a výnimočný vysokoškolský pedagóg sa vedci mohli prihlásiť sami alebo ich mohla nominovať organizácia, v ktorej pôsobia. Do kategórie výnimočný mladý vedec do 35 rokov musel nominovaných prihlásiť nadriadený pracovník.

Böhmerová poznamenala, že v každej kategórii je nominovaných päť finalistov, medzi nimi nie je ani jedna žena. Zároveň verí, že v nasledujúcich rokoch bude medzi finalistami aj ženské zastúpenie. Predseda SAV Pavol Šajgalík pre TASR povedal, že "vedecká práca sa nerobí pod svetlom reflektorov a často sa verejnosť neskoro dozvie, že na území danej krajiny žijú veľmi významní ľudia, ktorí svojimi výsledkami posúvajú ľudstvo vpred". Podľa neho sa prvýkrát na Slovensku vyhodnotia vedeckí pracovníci zahraničnými expertmi.

Ocenenie vzniklo z iniciatívy Nadácie Eset na konci roka 2018 s cieľom vyzdvihnúť osobnosti slovenskej vedy, ktorých prínos je významný v medzinárodnom priestore alebo dosahujú prelomové objavy. Medzinárodná komisia vyberie v piatok laureátov, ktorých oznámi počas galavečera. „Chceme oceniť výnimočných vedcov a ukázať, že spoločnosť si cení ich prácu, a považujeme ich prácu za dôležitú, najmä pre malú krajinu, ako je Slovensko," dodal pre TASR generálny riaditeľ Esetu Richard Marko. (tasr)

Foto: TASR