Aktuality

V hlavnej úlohe bunky

Vložil(a): S. Ščepán, 14.10.2019, videné 290-krát

Živé bunky „tancovali“ na obrazovke monitora svoj vlastný tanec. Boli v pohybe, vibrovali, prinášali život. O pár minút neskôr vyhasnuté, či presnejšie mŕtve, pripomínali statickú fotografiu. Ústav merania SAV prispel do programu Európskej noci výskumníkov v Bratislave svojou prezentáciou v kontexte sloganu – Život ako ho nepoznáme - meraním chovania buniek a vplyvu elektromagnetických polí na ich život.

„Hlavná otázka znie, ktoré frekvencie polí stimulujú životné prejavy buniek, ich rast, metabolizmus,“ uvádzal návštevníkov do témy Mgr. Michal Teplan, PhD. Predstavoval viaceré prístupy, pomocou ktorých sa dajú sledovať vlastnosti buniek. Vďaka mikroskopu sa zvedavci ocitli vo svete živých kvasinkových buniek a mohli pozorovať prejavy správania sa týchto buniek pod vplyvom elektromagnetického poľa a iných fyzikálnych a chemických faktorov. „Aj keď niektoré dlhoročné výsledky výskumov sú stále rozporuplné, pri výrobe vína alebo piva dokážeme o desať percent urýchliť ale aj zlepšiť kvalitu nápojov. Kvasinky sú osobitne cenné pri výrobe liečiv, pôsobenie elektromagnetických polí na bunky môže byť osožné v medicíne.“

Reč sa však zvrtla aj na takzvaný oknový efekt merania rezonancií a biorezonancií buniek. Nie náhodou sa viacerí pýtali na používanie mobilných telefónov a na merania škodlivosti pôsobenia telekomunikačných 4G a 5G sietí.  

Ústav prezentoval zaujímavé výsledky výskumu z oblasti fyziky dynamiky magnetických kvapalín pod vplyvom magnetických polí. Premenu akustických signálov (hra na klávesom nástroji, ľudský hlas, hudba zo záznamu) na magnetické pole, ktoré ovláda dynamický pohyb magnetických kvapalín. Model protónu vodíka vplyvom rotujúcich magnetických polí predstavoval princíp magnetickej rezonancie. Doplnkom bolo niekoľko mechanických modelov rezonancie. Na obrazovke počítača ústav prezentoval aj výsledky výskumu z oblasti zobrazovania na princípe magnetickej rezonancie – rezonancia ako základ všetkého živého. Ústav merania SAV mal čo ponúknuť – od prvotného vnímania rozdielov medzi živými a neživými bunkami až po experimentálne platformy merania hustoty buniek a ich rezonancie, čo nárazovo prilákalo viac návštevníkov, ako by sme predpokladali. „Keď vás to baví, radi vysvetlíme princípy našich meraní dookola aj tisíckrát,“ usmieval sa Mgr. Michal Teplan, PhD. (spn)

Foto: Tomáš Benedikovič

 

 

 

Príloha

Mgr. Michal Teplan, PhD. vysvetľoval na všetky strany...