Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Víťazky s predsedníčkou poroty prof. Ľubicou Lacinovou.

L'Oréal-UNESCO pozná víťazky tretieho ročníka

2. 10. 2019 | videné 995-krát

Už na prvý pohľad bola Mozartova sála v Bratislave prefemizovaná. Muži sa v nej vyskytovali len ako doplnky. Vlastne skôr ako zvýrazňovače myšlienky dôležitosti žien vo vede. V utorok 1. októbra 2019 to presne tak malo byť. Mimochodom, vedeli ste, že vínnym muškám drozofilám vďačíme za mnohé kľúčové objavy v biológii? Alebo hoci to aký vplyv majú probiotiká na črevnú mikroflóru u pacientov s nešpecifickými zápalovými ochoreniami čriev? To sú témy výskumov, ktorými sa zaoberajú víťazky súťaže L’ORÉAL-UNESCO pre ženy vo vede 2019.

V Bratislave už po tretíkrát slávnostne vyhlásili výsledky súťaže L’ORÉAL-UNESCO pre ženy vo vede. Odborná porota pod vedením prof. Ľubice Lacinovej zo SAV určila za víťazky RNDr. Vlastu Demečkovú, PhD. z Prírodovedeckej fakulty Univerzity PJŠ v Košiciach  a v kategórii do 35 rokov Mgr. Martinu Gálikovú, PhD. z Ústavu zoológie SAV. Ako zdôraznila prof. Ľubica Lacinová, členka Predsedníctva SAV,  porota ocenila dostatočne vyrovnanú účasť aj vysokú úroveň víťazných projektov. „Je to ďalší dôkaz, že aj na Slovensku sa dá robiť kvalitná veda a aj dôkaz úspešnosti žien v nej.“ Súťaže sa zúčastnilo 24 vedkýň v šiestich vedných disciplínach. Tucet postúpil do finále. Obe výherkyne získali výhru vo výške 5000 eur, ktorú môžu investovať do ďalšieho výskumu alebo na osobné účely. Cieľom projektu je vyzdvihnúť prácu slovenských vedkýň a upriamiť pozornosť médií na ich talent a úspechy, osloviť mladú generáciu a motivovať ju k zvoleniu vedeckej kariéry.

Súčasťou vyhlásenia bola aj panelová diskusia na tému: “Postavenie ženy vo vede”. Zúčastnili sa na nej   Ing. Petra Kotuliaková, PhD. zakladateľka a riaditeľka Aj Ty v IT, Slovensko, PhDr. Martina Knoop, PhD. - riaditeľka pre Výskum v národnom vedecko-výskumnom centre, Francúzsko a PhDr. Magdaléna Piscová, CSc., samostatná vedecká pracovníčka inštitútu Sociologického ústavu SAV.

Pôvodný program „L'ORÉAL-UNESCO Pre ženy“ vo vede bol založený v Paríži v roku 1998 za účelom podpory žien – vedkýň. Program si celosvetovo kladie za cieľ oceňovať úspechy už etablovaných vedkýň a vplyv ich odbornej činnosti na súčasnú spoločnosť, rovnako ako poskytovať podporu mladým vedkyniam na začiatku kariéry. Viac informácií o projekte For Women In Science nájdete na http://fondationloreal.com/categories/for-women-in-science/lang/en.

Slovenská edícia celosvetového projektu Pre ženy vo vede (www.prezenyvovede.sk ) sa koná pod záštitou Ministerstva zahraničných vecí resp. organizácie UNESCO, odborným garantom v Slovenskej republike je Slovenská akadémia vied (SAV) a partnerom je Slovenská organizácia pre výskumné a vývojové aktivity (SOVVA). 

Slovenské laureátky L´Oréal-UNESCO Pre ženy vo vede 2019

Mgr. Martina Gáliková, PhD.

pracuje na Ústave zoológie SAV v Bratislave a cieľom jej práce je využiť drozofilu na štúdium obezity spôsobenej nedostatkom steroidných hormónov produkovaných pohlavnými žľazami. „Tento typ obezity sa u ľudí vyskytuje najmä v súvislosti s nedostatkom estrogénu a testosterónu. K poklesu týchto hormónov dochádza pri starnutí, menopauze alebo pri liečbe rakoviny gonadektómiou. Gonády drozofíl produkujú steroidné hormóny ekdysteroidy, ktoré kontrolujú rozmnožovanie. Náš doterajší výskum ukázal, že podobne ako pohlavné hormóny u ľudí, ekdysteroidy ovplyvňujú metabolizmus u drozofily. Cieľom našej ďalšej práce je zistiť presný molekulárny mechanizmus, ktorým steroidné hormóny regulujú metabolizmus tukov a karbohydrátov. Odhalenie úlohy pohlavných hormónov pri vzniku obezity je dôležité nielen z hľadiska základného výskumu, ale aj z biomedicínskej perspektívy,“ dodáva k svojej práci Martina Gáliková.

RNDr. Vlasta Demečková, PhD.

pôsobí v Ústave biologických a ekologických vied, Prírodovedeckej fakulte UPJŠ v Košiciach. Cieľom jej projektu je výskum účinku probiotík a ich schopnosti znormalizovať imunitné reakcie u pacientov s nešpecifickými zápalovými ochoreniami čriev (IBD). „Ochorenia IBD predstavujú chronické celoživotné zápalové ochorenia tráviaceho traktu postihujúce najmä mladých ľudí vo veku 15 – 35 rokov. Neliečené ochorenie môže viesť k vážnym komplikáciám, napríklad k rakovine hrubého čreva a následne až k smrti. V rámci týchto ochorení zohráva dôležitú úlohu črevná mikroflóra, ako aj abnormálna imunologická reakcia organizmu vedúca k zápalu črevnej sliznice. Súčasný výskum účinku probiotík je vo veľkej miere zameraný práve na ich schopnosti modifikovať intestinálnu mikroflóru s cieľom znormalizovať imunitné reakcie u pacientov s IBD. Vhodne vyselektované probiotiká spolu s nanočasticami môžu predstavovať efektívne modulátory črevnej imunity aj v rámci novej fekálnej mikrobiálnej terapie,“ vysvetľuje Vlasta Demečková.

(spn)

Foto: David Duducz