Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

RNDr. Dušan Kováč, PhD. vo vedeckej kaviarni SAVinci

Dušan Chorvát: Svetlu ľudstvo stále nerozumie

30. 9. 2019 | videné 759-krát

... A bolo svetlo. Hovorí Biblia. Ale odkiaľ to „buď svetlo“, odkiaľ prichádza? Svet svetla, hoci to znie na pohľad ako oxymoron, je tajomný. A práve osvetliť svet svetla – od jeho vzniku až po laser a jeho využitie – sa snažil vo vedeckej kaviarni SAVinci, tradične poslednú stredu v mesiaci v Kongresovej sále Westend Plazza na bratislavskej Patrónke, RNDr. Dušan Chorvát, PhD., z Medzinárodného laserového centra.

Cesta k laseru nebola jednoduchá a vedný odbor – fotonika – ktorý sa svetlom zaoberá, zažil vlastne svoj boom až na prelome 20 a 21. storočia. Nemožno sa teda čudovať, že veľké percento Nobelových cien vo fyzike v posledných rokoch zberajú výskumy spojené so svetlom a lasermi. Na začiatku však bolo „len obyčajné“ svetlo.

Dušan Chorvát hovorí, že svetlo je veľmi intímna záležitosť a preto na jeho pochopenie potrebujeme tmu. „V tme je to najjednoduchšie,“ hovorí a názorne ukazuje, ako sa naše vnímanie farebného obrázka vplyvom svetelných lúčov rôznych frekvencií mení. „Svetlo je súčasť elektromagnetického žiarenia, ktoré nájdeme v každej žiarovke či žiarivke, a šíri sa vo forme fotónov,“ vysvetľuje odborník, a zdá sa to jednoduché, kým jedným dychom nedodá, „no napriek tomu, že ho využívame a každý deň sa s ním stretávame, vôbec netušíme, čo svetlo skutočne je.“ Premýšľať ako svetlo, teda kvantovo-mechanicky, nie je zatiaľ schopný nikto – ani nositelia Nobelovej ceny, tvrdí D. Chorvát.

Najčistejším typom svetla, ktoré obsahuje zladené a synchronizované fotóny s jednou vlnovou dĺžkou, je laser, ktorý poskytuje monochromatické koherentné svetlo. „Túto synchronizovanú vlnu docielime tak, že zdroj svetla umiestnime do rezonátora (napríklad medzi dve rovnobežné zrkadlá),“ v hrubom náčrte priblížil vznik laserového svetla vedec. Pre laser môžeme použiť prakticky akúkoľvek látku, ktorá je schopná fluorescencie. Pri svojom výskume pomocou lasera a jeho využitiach však Dušana Chorváta zaujal aj filozofický rozmer fungovania tohto druhu svetla. „Keby ľudstvo vedelo fungovať ako lasery, svet by bol nepochybne lepší,“ uvažuje a dodáva: „Svetlo a jeho interakcia s hmotou funguje na princípe rezonancie. A tak, ako nevieme vylúdiť na píšťale tón, ktorý nezodpovedá jej tvaru, nedá sa prenášať energia medzi dvomi systémami, ktoré nie sú vo vzájomnej rezonancii. Rešpektovanie tohto princípu by mohlo priniesť mnoho úžitku.“

Využitie lasera je mnohostranné. Od náročných operácií, rezanie diamantov až po atraktívne svetelné šou. „Na základe svetelných vĺn vieme diagnostikovať choroby,“ vysvetľuje jednu z oblastí využitia vedec, ktorý sa sám venuje biozobrazovaniu. „Pri fotodynamickej terapii sa využívajú vlastnosti farbív, ktoré sa koncentrujú v nádoroch. Po ožiarení laserom sa nádorové bunky zničia bez poškodenia okolitých zdravých buniek,“ uvádza ďalší príklad využitia D. Chorvát. „V našom výskume sa venujeme zobrazovaniu buniek a sledujeme ich interakciu práve s molekulami, ktoré sú na svetlo citlivé.“

Pomocou laserových svetelných lúčov sa nahrávajú CD, DVD, či Blu-raydisky. „Celý náš svet je založený na svetle, kamkoľvek prídeme, čokoľvek vidíme, svetlu neunikneme. Napokon náš svet existuje vďaka Slnku, ktoré cez svetlo vytvorilo život na Zemi,“ uzatvára Dušan Chorvát, ktorý nezaprie, že sa na stále nepoznané svetlo pozerá aj filozoficky: „Svetlo je entita, ktorej nerozumieme, a aby sme ho pochopili, potrebujeme zmeniť našu komunikáciu a doterajšie vnímanie.“

Andrea Nozdrovická

Foto: Matej Fabiánek