Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Prof. Viera Pawlikova-Vilhanová, DrSc.

Za prof. Vierou Pawlikovou-Vilhanovou

1. 10. 2019 | videné 1387-krát

Ústav orientalistiky Slovenskej akadémie vied s hlbokým zármutkom oznamuje akademickej verejnosti, že dňa 26. septembra 2019 nás navždy opustila slovenská orientalistka, afrikanistka a historička, doc. PhDr. Viera Pawliková-Vilhanová, DrSc.

Narodila sa  9. októbra 1944 v Bratislave. Po ukončení štúdia afrikanistiky a angličtiny na Filozofickej fakulte Karlovej univerzity v Prahe roku 1966 začala pracovať v Kabinete orientalistiky SAV ako priekopníčka afrikanistiky na Slovensku a prvá slovenská afrikanistka.

Vedeckú orientáciu doc. Viery Pawlikovej-Vilhanovej zásadným spôsobom ovplyvnil postgraduálny študijný pobyt na univerzite v Kampale v rokoch 1967– 1968, počas ktorého uskutočnila rozsiahly výskum v ugandských archívoch, ktorý doplnila terénnym výskumom a v neskorších rokoch výskumom v archívoch v Londýne a Ríme. Množstvo zhromaždeného pramenného materiálu jej pomohlo pokračovať v profesionálnej kariére aj v rokoch 1971 až 1989, počas ktorých jej komunistický režim zakázal cestovať na Západ a do Afriky.

Jej záujem o predkoloniálne africké dejiny, rané obdobie kolonializmu v Afrike a antikoloniálne hnutie vyvrcholil vydaním monografie History of Anti-Colonial Resistance and Protest in the Kingdoms of Buganda and Bunyoro 1862-1899, ktorá sa stretla s priaznivou odozvou svetovej akademickej verejnosti a vo svete bola recenzovaná a často citovaná.

Za súhrn prác s touto tematikou získala v roku 2000 hodnosť DrSc. v oblasti historických vied. Zaujímali ju hlavné trendy a špecifické smery vývoja afrického historického, kultúrneho a spoločenského myslenia v súvislosti s pôsobením kresťanských misií v Afrike a pokračujúcim impaktom európskej kultúry a civilizácie, kresťanstva a islámu na Afriku. V roku 2004 sa habilitovala na Karlovej univerzite v Prahe prácou Christianity, Islam and the African World. Dlhoročný výskum smerov vývoja historického, kultúrneho a spoločenského myslenia v Afrike za uplynulých 50–60 rokov zúročila v monografii Production of History and Culture in Africa Revisited: Problems, Methods, Sources v roku 2013. Zahraničné publikácie, do ktorých prispela svojimi štúdiami vyšli v Kapskom Meste, Dakare, Niamey, Istanbule, Berlíne, Budapešti, Zurichu, Varšave, Prahe, Moskve a inde. Pravidelne publikovala aj v slovenskom orientalistickom vedeckom periodiku Asian and African Studies. Zaoberala sa tiež poznávaním Afriky na Slovensku v 19. storočí na základe štúdia dobovej tlače, postoju slovenskej verejnosti k otroctvu a obchodu s otrokmi na africkom kontinente a archívnymi prameňmi týkajúcich sa aktivít grófa Mórica Beňovského na Madagaskare.

Doc. Viera Pawliková-Vilhanová sa popri vedeckej práci venovala aj pedagogickej činnosti, prednášala na viacerých univerzitách, v rokoch 2000 – 2012 ako mimoriadna profesorka na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave. Úspešne sa venovala sa aj študentom v rámci doktorandského štúdia a patrila k jeho garantom v Ústave orientalistiky SAV.

Od samého počiatku pôsobenia na akademickej pôde doc. Vieru Pawlikovú-Vilhanovú okrem africkej histórie a kultúry zaujímali africké literatúry. Venovala sa ich propagácii na Slovensku aj prekladateľskej činnosti. Prekladala z druhého najrozšírenejšieho jazyka na africkom kontinente, zo swahilčiny a z angličtiny. V súvislosti so vznikom moderných afrických literatúr v afrických jazykoch ju zaujímal aj jazykový problém moderných afrických literatúr, biblické preklady prvých kresťanských misionárov, ktoré významne ovplyvnili vznik moderných afrických literature, ďalej tiež prínos kresťanských misionárov k rozvoju afrických jazykov a literatúr a k formovaniu jazykovej politiky koloniálnych mocností. Vydala celý rad štúdií venovaných tejto problematike doma aj v zahraničí. Celoživotný záujem o africké literatúry doc. Viera Pawliková-Vilhanová zavŕšila v roku 2008 vydaním monografie venovanej vzťahu písma, jazyka, ľudovej slovesnosti a afrických literatúr Umenie slova. Jazyk, písmo, ľudová slovesnosť a zrod literatúr v krajinách subsaharskej Afriky.

V roku 1997 doc. Viera Pawliková-Vilhanová prevzala koordináciu medzinárodného vedeckého projektu l´Union Académique Internationale (UAI –Medzinárodná únia akadémií) v Bruseli Fontes Historiae Africanae (FHA) – Pramene k africkým dejinám, ktorého cieľom je vydávanie kritických edícií prameňov k africkýcm dejinám. Projekt prijala UAI v roku 1964 pod číslom XXII a patrí k jej najstarším a najprestížnejším projektom. Na projekte v súčasnosti participujú pracovné kolektívy vedené národnými komitétmi z Belgicka, Dánska, Ghany, Nigeru, Poľska, Portugalska, Slovenska a Veľkej Británie. Koncom deväťdesiatych rokov sa projekt zmenil z medzinárodného na britský, na projekte participovali len európski historici Afriky. Doc. Viera Pawliková-Vilhanová ako medzinárodná riaditeľka projektu vliala do projektu novú dimenziu so zámerom rozšíriť jeho medzinárodný rozmer smerom do Afriky, zlepšiť povedomie afrických historikov o projekte a zvýšiť ich participáciu na tomto projekte. K tomu mali dopomôcť pracovné stretnutia a medzinárodné konferencie, ktoré doc. Viera Pawliková-Vilhanová v spolupráci s africkými inštitúciami organizovala. Po prvom pracovnom stretnutí v Budmericiach v roku 2000 sa všetky ďalšie pracovné stretnutia a konferencie konali v Afrike, Ázii a Európe: v Akkre, Ghana 2002,  Dakar, Senegal 2004, Niamey, Niger 2007, Timbuktu, Mali 2008, Sokoto, Nigéria 2010, Maputo, Mozambik 2012, Brusel, Belgicko 2015, Lipsku, Nemecko 2016, Addis Abebe, Etiópia 2016 a inde. Z medzinárodných stretnutí a konferencií doc. Viera Pawliková-Vilhanová redigovala viaceré zborníkové publikácie, ktoré vychádzali v zahraničí a aj na Slovensku, vrátane Ústavu orientalistiky SAV. Projekt FHA pod jej vedením dlhodobo dosahoval výborné výsledky a medzinárodný hodnotiaci panel mu na svojich summitoch udeľoval najvyššiu známku “excellent” (aktuálne v Tokiu, predtým v Belgicku a Indii). Ako riaditeľke tohto projektu sa jej podarilo vtiahnuť do uvedeného projektu nové, ďalšie inštitúcie, krajiny a jednotlivcov. V tomto roku si UAI bude v Paríži pripomínať 100 rokov svojej existencie a 55 rokov projektu FHA. Doc. Viera Pawliková-Vilhanová do poslednej chvíle participovala na príprave a zabezpečení tohto podujatia a z poverenia predsedníctva UAI pripravila bilancovanie rozvoja africkej historiografie za viac ako polstoročie a prínos projektu FHA k výskumu afrických dejín.

Nezanedbateľná bola jej popularizačná a osvetová činnosť. Širokej verejnosti sa prihovárala prostredníctvom bezpočtu príspevkov uverejnených v dennej tlači, ako aj osobnými vystúpeniami v televízii a rozhlase. Patrila k významným osobnostiam Slovenskej akadémie vied a bola držiteľkou Čestnej plakety Ľudovíta Štúra.

Smrť zastihla doc. Vieru Pawlikovú-Vilhanovú v plnom pracovnom nasadení a nás všetkých zaskočila. Slovenská orientalistika a slovenská veda strácajú v jej osobe pracovitú, plodnú a rešpektovanú odborníčku, ktorá s hrdosťou úspešne reprezentovala našu krajinu v zahraničí v oblasti vedeckého výskumu.

Posledná rozlúčka zo zosnulou doc. PhDr. Vierou Pawlikovou-Vilhanovou, DrSc., sa uskutoční 4. októbra 2019 o 11.45 hod. v bratislavskom krematóriu.

Česť jej pamiatke!

Anna Rácová, Dušan Magdolen