Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Európska noc výskumníkov v Bratislave.

Superhrdinovia v komikse

27. 9. 2019 | videné 682-krát

Superhrdinami vedy sú superpočítače. Ako pracujú? Ako sú poskladané? Môžeme si čosi podobné zostrojiť aj sami? A najmä: aké je využitie týchto strojov vo vedeckom výskume a v praxi?

Na tieto i ďalšie otázky odpovedal počas tohtoročnej Európskej noci výskumníkov v bratislavskej Starej tržnici stánok Výpočtového strediska Centra spoločných činností SAV. „Tento rok sme sa rozhodli  pre nový prístup k tomu, ako sa na tejto akcii prezentovať,“ hovorí riaditeľ tohto centra Mgr. Lukáš Demovič, PhD. „Spojili sme sily s kolegami z Česka, Poľska a Maďarska a zapracovali spolu na projekte Superhrdinovia z vedy. Ten – sa snaží – populárnou formou predstaviť superpočítače. Vznikli návrhy na komiks, ktorý ukazuje superpočítače ako nástroje na hľadanie lieku, keby hrozila napríklad zombie apokalypsa, či nachádzanie novej planéty... Námety, ktoré vznikli v našej inštitúcii, ilustrovala česká autorka tak, aby boli lákavé pre tých, ktorých majú osloviť – deti. Majú im odľahčenou formou povedať, na čo vlastne superpočítače sú.“

A skutočný superpočítač. Aurel, ktorý má Slovenská akadémia vied sa do Starej tržnice preniesť pochopiteľne nedá, no pracovníci Výpočtového strediska pripravili pre hostí svojho stánku malý "superpočítač". „Zložili sme ho vlastne na kolene z lacných súčiastok. Vďaka nemu im môžeme v reálnom čase ukázať aplikáciu, ktorá sa používa aj na veľkom počítači (len – pochopiteľne – pomalšie),“ pripomína. A dodáva, že sa tak snažia predviesť najmä detských návštevníkom to, na čo superpočítače sú, ako fungujú, aký je rozdiel medzi obyčajným a superpočítačom.

Keďže piatkové doobedie na Noci výskumníkov patrí už tradične školákom, najväčší záujem bol o kvízy, hlavolamy a ceny, ktoré sa tak dali získať. Ale nechýbali ani otázky, veď počítače vždy lákajú.

(pod)

Foto: Tomáš Benedikovič