Aktuality

Ďalší ročník Európskej noci výskumníkov

Vložil(a): S. Ščepán, 17.9.2019, videné 349-krát

 

"Život ako ho (ne)poznáme“ je mottom tohtoročného festivalu vedy Európska noc výskumníkov. Ide o projekt finančne podporovaný rámcovým programom Európskej komisie na podporu výskumu, vývoja a inovácií - Horizont 2020, v časti - Marie Skłodowska-Curie actions pod číslom 818109.  Európska noc výskumníkov vznikla z iniciatívy Európskej komisie a je paralelne organizovaná v troch desiatkach štátov Európy. 

Hlavný organizátor podujatia, Slovenská organizácia pre výskumné a vývojové aktivity, v spolupráci so Slovenskou akadémiou vied, portálom EurActiv.sk a Centrom vedecko-technických informácií SR, opäť pripravia bohatý a maximálne pestrý program, ktorý osloví všetky vekové kategórie a záujmové skupiny. Špeciálnou cieľovou skupinou projektu sú deti v školskom veku, pričom dôraz je kladený predovšetkým na zvýšenie ich záujmu o štúdium prírodných vied a technických smerov na vysokých školách.

Jednou z hlavných úloh výskumníkov a výskumníčok je prinášať nové poznatky o živote okolo nás. Tisícky vedcov po celom svete zasvätili svoje životy, aby otvárali brány poznania našich životov, zlepšovali ich kvalitu a aj aby sme lepšie chápali svet, v ktorom žijeme. Fyzici prichádzajú s novými poznatkami k fungovaniu nášho sveta, biológovia prispievajú k zlepšeniu nášho zdravia, historici nám pomáhajú pochopiť našu minulosť, sociológovia nám pomáhajú pochopiť spoločnosť, v ktorej žijeme, nanotechnológovia

vyvíjajú nové  materiály, ktoré používame každý deň a ani si to neuvedomujeme. Napriek tomu mnohým veciam v našich životoch ešte nerozumieme, mnohé oblasti ešte čakajú na svoje objavenie a práve to je práca špičkových slovenských výskumníkov a výskumníčok, ktorých budete môcť stretnúť už na 13. ročníku Európskej noci výskumníkov. Budete mať príležitosť počúvať a rozprávať sa so špičkovými svetovými a slovenskými vedcami, ktorí Vám ponúknu nové perspektívy na život.  

Práve s dôrazom na tieto ciele je pripravovaný aj 13. ročník Európskej noci výskumníkov na Slovensku v piatok 27. septembra v týchto slovenských mestách: Bratislava,. Banská Bystrica, Žilina, Košice, Poprad.

Súčasťou Európskej noci výskumníkov je od roku 2010 aj podujatie Veda v osade, ktorú už 10. krát budeme organizovať spolu s občianskych združením Equity. V rámci podujatia vedci a výskumníci budú robiť experimenty a ukážky deťom zo znevýhodneného prostredia, ktoré by sa na podujatie do veľkého mesta nikdy nedostali. Cez tieto aktivity a zážitky vedci podnecujú v deťoch zvedavosť, kreativitu, a túžbu po vzdelaní. 

 

 

Príloha

Európska noc výskumníkov