Aktuality

Na zjazde chemikov prednášal nositeľ Nobelovej ceny

Vložil(a): A. Nozdrovická, 10.9.2019, videné 727-krát

 

Do Vysokých Tatier zavítal nositeľ Nobelovej ceny za chémiu z roku 2016 Bernard Lucas Feringa z University of Groningen v Holandsku. V utorok mal hlavnú prednášku na spoločnom 71. zjazde slovenských a českých chemikov v Starom Smokovci, kde mu zároveň udelili Zlatú medailu Slovenskej chemickej spoločnosti, ktorá pôsobí pri Slovenskej akadémii vied.

„Zlatá medaila Slovenskej chemickej spoločnosti je najvyššie ocenenie našej spoločnosti a v tomto zmysle sme mu chceli povedať, že si ho veľmi vážime. Vážime si jeho prínos pre chémiu, pre rozvoj tejto vednej disciplíny, ale ja preto, že urobil niečo aj pre Slovensko. Viedol niekoľko našich študentov, postdoktorandov, ktorým ovplyvnil život tým, že im dal veľmi dobrý štart. Málo z nich sa, žiaľ, vrátilo na Slovensko,“ povedala Ing. Mária Omastová, DrSc., z Ústavu polymérov SAV, ktorá je zároveň členkou predsedníctva Slovenskej chemickej spoločnosti. Profesora vníma ako veľmi priateľského, bezprostredného človeka a je zážitkom byť v jeho spoločnosti.

„Veľmi si vážim toto ocenenie od Slovenskej chemickej spoločnosti, ktorá robí veľmi záslužnú činnosť pre chemickú komunitu a veľa to pre mňa znamená, že som mohol vystúpiť so svojou prednáškou,“ skonštatoval Feringa, ktorý získal Nobelovu cenu za dizajn a syntézu molekulových strojov. Jeho snom a zároveň motiváciou je vytvorenie tzv. smart alebo múdrych liekov, ktoré by mali konkrétnu funkciu, a zaktivizujú sa napríklad formou svetla práve vtedy, keď ich potrebujeme. Aj o tom bola jeho utorková prednáška na zjazde českých a slovenských chemikov.

Feringa potvrdil, že verejnosť sa často na chemikov a vedcov pozerá ako na ľudí, ktorí sa hrajú. On si však dôležitú inšpiráciu pri svojom výskume berie napríklad aj z prírody, kde sa veci hýbu vďaka molekulovým interakciám. „To sme doteraz veľmi nevedeli robiť, pretože chémia bola statická. Náš tím sa práve snaží ju dizajnovať ľudskou činnosťou na molekulovej úrovni. Sme ešte veľmi na začiatku, ale už vieme pohnúť molekulami a je to určite začiatok ďalších objavov,“ upozornil Feringa.

Zároveň zdôraznil, že veľmi dôležitá je v tomto smere tímová práca a v tejto súvislosti vyzdvihol prínos celého tímu, s ktorým roky pracuje. „Je to privilégium každý deň pracovať s týmito mladými ľuďmi, sú talentovaní a kreatívni, prichádzajú s obrovským množstvom nápadov, dokonca ma aj niekedy skritizujú. Ale získavam z nich obrovské množstvo energie, veľa sa od nich učím, spoločne tvoríme a toto je najväčší benefit byť vedcom,“ skonštatoval Feringa.

Súčasťou jeho tímu bol na prelome rokov 2004 a 2005 aj Radovan Šebesta, profesor organickej chémie na Univerzite Komenského v Bratislave.

„Pre mňa to bola česť dostať sa do jeho blízkosti. Pracovalo sa mi s ním výborne. On už vtedy veľa cestoval, vždy bol prístupný, dosiahnuteľný, ale bol aj tvrdý. Hneď na začiatku mi naznačil, že musím veľa pracovať. To sme ale museli všetci. Bolo to pre mňa veľmi prínosné,“ povedal profesor Radovan Šebesta z Univerzity Komenského.

Ben Feringa sa špecializuje na molekulárne nanotechnológie. V roku 2016 získal Nobelovu cenu za chémiu spolu s Francúzom Jeanom-Pierre Sauvagom a Britom Fraserom Stoddartom. Ocenili tak ich prácu v oblasti návrhu štruktúry a syntézy molekúl s riadenými pohybmi, ktoré dokážu plniť určité úlohy, keď im je dodaná energia a za vývoj tzv. molekulárnych strojov.

Monika Hucáková, TASR

Foto: Martin Bystriansky

Príloha

Bernard Lucas Feringa
Príloha

Na zjazde chemikov prednášal nositeľ Nobelovej ceny.
Príloha

Zlatá medaila Slovenskej chemickej spoločnosti pre nobelistu Bena Feringu