Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

V Košiciach sa stretli odborníci na magnetizmus z 24 krajín. Pohľad na predsednícky stôl pri slávnostnom otvorení (zľava) rektor UPJŠ prof. Pavol Sovák, Ivan Škorvánek z ÚEF SAV, doc. Adriana Zeleňáková a prof. Martin Orendáč (obaja Ústav fyzikálnych vied PF UPJŠ).

Významná konferencia o magnetizme v Košiciach

4. 6. 2019 | videné 983-krát

Vyše 280 odborníkov z 24 krajín sveta sa zišlo na 17. Českej a slovenskej konferencii o magnetizme, ktorá sa koná v dňoch 3. – 7. júna 2019 v Košiciach. Toto mesto sa považuje za centrum fyziky magnetizmu vďaka pôsobnosti dvoch inštitúcií – Ústavu experimentálnej fyziky SAV a Ústavu fyzikálnych vied Prírodovedeckej fakulty Univerzity P. J. Šafárika (UPJŠ), ktoré medzinárodnú konferenciu organizujú.

Konferencia so širokou medzinárodnou účasťou nadväzuje na dlhoročnú tradíciu stretnutí českých a slovenských fyzikov pracujúcich v oblasti magnetizmu, ktoré sú organizované s trojročnou periodicitou od roku 1963, od roku 1995 pod logom CSMAG (Czech and Slovak conference on MAGnetism),“ priblížil históriu tohto významného stretávania sa odborníkov, pracujúcich v oblasti základného a aplikovaného magnetizmu, RNDr. Ivan Škorvánek, CSc. z Ústavu experimentálnej fyziky SAV v Košiciach, predseda organizačného výboru konferencie za SAV. „Napriek tomu, že ide o podujatie s bohatou medzinárodnou účasťou, v názve zostalo označenie česká a slovenská. Oba prívlastky vychádzajú z tradície organizovania dávnejších Československých porád o magnetizme.“

V poradí už 17. ročník Českej a slovenskej konferencie o magnetizme otvoril slávnostným príhovorom rektor UPJŠ prof. RNDr. Pavol Sovák, CSc. Následne s otváracou prednáškou vystúpil prof. Dino Fiorani z Talianska, ktorý je predsedom Európskej magnetickej asociácie.

Program konferencie zahŕňa viacero zaujímavých tém. Počas piatich dní budú účastníci podujatia hovoriť o magnetických materiáloch pre aplikácie v energetike (permanentné magnety, motory, transformátory, magnetokalorické materiály), o magnetických tenkých vrstvách, spintronike, magnetických časticiach, ferokvapalinách, molekulárnom magnetizme, magnetizme na báze vzácnych zemín a 5f systémov (aktinoidov), silne korelovaných elektrónových systémoch, supravodivých materiáloch i o multifunkčných magnetických materiáloch (multifeoikách, tvarovej pamäti...) a mnohých ďalších témach.

Okrem zaujímavých prednášok a posterových príspevkov popredných svetových odborníkov pracujúcich v oblasti magnetizmu konferencia ponúka aj hodnotný spoločenský a kultúrny program, napr. koncert Štátnej filharmónie Košice.

Text a foto: Katarína Čižmáriková