Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Róbert Gáfrik, autor knihy, vľavo prof. Mária Bátorová (ÚSvL SAV)

Interkultúrne vzťahy medzi Východom a Západom

3. 6. 2019 | videné 530-krát

V stredu 29. mája sa v Ústave svetovej literatúry SAV konala prezentácia knihy doc. Róberta Gáfrika Zobrazovanie Indie v slovenskej literatúre (Veda, 2018). Kniha, ako zdôrazňoval autor, nie je vlastne o Indii, ale o slovenských predstavách o Indii od obdobia romantizmu (Ján Kollár) až po súčasnosť (Jozef Banáš).

V knihe ide o výrazne komparatívnu prácu, ktorej atribútmi, čo sa týka obsahu sú: evidencia a informatívnosť a čo sa týka formy, ide o jasnú, chronologickú štruktúru, v ktorej sa pohľad na isté oblasti fokusuje od širšieho historického poňatia k minucióznym analytickým pasážam a naspäť, pričom autor heuristicky uvádza informácie zo života málo známych osobností ako Ján Maliarik (evanjelický kňaz, ktorý sa vo svojom myslení inšpiroval hinduizmom) alebo spisovateľ Herman Kľačko. Na rozdiel od iných komparatívnych prác táto práca sa nesústreďuje prevažne na literárnovedné kategórie (žánre, témy, motívy, typológiu človeka – postáv atď.), ale hovorí o veľkých geografických celkoch o Ázii a Európe a v ich rámci o Indii – indických literatúrach a Slovensku, širšie aj o strednej Európe.

Tým, že autor v knihe sústredil štúdie napísané v rozličnom čase a pre rozličné účely, nachádzame tu rôzne typy komparatistických prístupov evidujúcich rôzne typy súvislostí: genetické (napr. manželia Lubošinskí, ktorí do Indie vycestovali v medzivojnovom období), ale aj poznatky „z druhej ruky“ (evidentné azda u Ľ. Štúra a iných). Okrem imagológie a oblasti mytológie je najpodrobnejšie vypracovaný sociologický a historický kontext (napr. založenie orientalistiky T. G. Masarykom v Prahe a iné dáta). Táto kniha je rozhodne zaujímavým čítaním a potrebným, azda vo svojom žánri základným, dielom.

Mária Bátorová

Foto: dp