Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Dr. Christophe Marcenat z CEA Grenoble je prvým zahraničným vedeckým pracovníkom, uchádzačom o tzv. Trans-National Access, ktorý využil experimentálne zariadenia košických nízkoteplotných fyzikov v rámci projektu EMP.

Košickí fyzici poskytli svoje zariadenia francúzskemu kolegovi

18. 4. 2019 | videné 447-krát

V Centre fyziky nízkych teplôt (CFNT) v Košiciach už začali napĺňať ciele projektu EÚ H2020 Európska mikrokelvinová platforma. Svoje experimentálne zariadenia poskytli ako prvému zo zahraničných uchádzačov o tzv. Trans-National Access dr. Christopheovi Marcenatovi, vedeckému pracovníkovi CEA Grenoble (Francúzsko), ktorý dostal možnosť realizovať svoj vedecký projekt Modulačná kalorimetria pri milikelvinových teplotách.   

Cieľom jeho projektu je rozšíriť teplotnú oblasť meraní tepelnej kapacity vzoriek metódou tzv. striedavej kalorimetrie do veľmi nízkych, milikelvinových teplôt. Tepelná kapacita je základným fyzikálnym parametrom ľubovoľného fyzikálneho systému. Je to termodynamický parameter, ktorý charakterizuje nielen celkovú vnútornú energiu systému, ale odhaľuje v ňom aj procesy výmeny energie súvisiacimi napríklad s fázovými prechodmi. Jednou z meracích techník merania tepelnej kapacity je spomenutá metóda striedavej kalorimetrie. Ide o kľúčovú, veľmi citlivú techniku merania zmien teploty vzorky, pri jej súčasnom, presne definovanom ohreve. Výhodou tejto techniky je, že umožňuje s vysokou presnosťou merať tepelnú kapacitu veľmi malých, mikrogramových vzoriek.   

Počas realizácie projektu francúzsky vedec spolu s kolegami z CFNT (spoločné nízkoteplotné pracovisko Ústavu experimentálnej fyziky SAV v Košiciach a Prírodovedeckej fakulty Univerzity P. J. Šafárika v Košiciach) navrhli a zrealizovali nový merací systém pre striedavú kalorimetriu a uskutočnili sériu jeho testovacích meraní v teplotnej oblasti pod jedným Kelvinom pomocou 3He refrigerátora v magnetických poliach do 8 Tesla. „Po odladení nového kalorimetra  sme overili jeho funkčnosť na testovacom materiáli, kde sme pozorovali tzv. kvantové oscilácie v tepelnej kapacite v závislosti od magnetického poľa. Ďalším krokom projektu, ktorý je naplánovaný na tri mesiace, bude implementácia striedavej kalorimetrie do zmiešavacieho refrigerátora,“  povedal Christophe Marcenat.

RNDr. Peter Skyba, DrSc., zodpovedný riešiteľ projektu Európskej mikrokelvinovej platformy (EMP) za CFNT, vyjadril radosť nad pobytom dr. Christophe Marcenata, „prvej lastovičky“ využívajúcej experimentálne zariadenia košického centra. „Potešujúce je, že o prístup k našim vedeckým aparatúram prejavili záujem aj ďalší zahraniční vedci, napríklad z Ruska, Maďarska a Českej republiky“, konštatoval.

(ps, kč)

Foto: Peter Skyba