Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Pavol Matula sa radiačnej onkológii venuje desiatky rokov. V najbližšej košickej vedeckej kaviarni vysvetlí, kedy ionizujúce žiarenie škodí a kedy pomáha.

Ionizujúce žiarenie môže škodiť i pomôcť

22. 3. 2019 | videné 863-krát

Ionizujúce žiarenie je fenomén, ktorý na prvé počutie naháňa skôr strach. Organizátori marcovej košickej vedeckej kaviarne oslovili odborníka, ktorý porozpráva aj o pozitívnom využití tohto strašiaka nukleárnej doby.

V stredu 27. marca 18. hodine v kinosále Kulturfabrik Tabačka na Gorkého ulici 2 v Košiciach bude pripravený skúsený odborník, expert v tejto oblasti, doc. RNDr. Pavol Matula, CSc., z Východoslovenského onkologického ústavu, a. s., v Košiciach: „Prednášku pod názvom Ionizujúce žiarenie – fenomén ohrozujúci i užitočný začnem krátkym popisom typov a vlastností ionizujúceho žiarenia a zodpoviem najčastejšie kladené otázky typu: akú dávku dostanem pri CT vyšetrení a akú v lietadle do New Yorku. Potom sa vyberieme na exkurziu do prostredia, kde lekári a fyzici odhaľujú rozsah nádorového ochorenia pomocou prístrojov využívajúcich ionizujúce žiarenie (RTG, CT, PET) a prístrojov (lineárny urýchľovač, brachyterapeutický ožarovač, stereotaxia,  protónový urýchľovač). S ich pomocou v súčasnosti dokážu nádory úspešne ´vypáliť´ pri minimálnom poškodení okolitých zdravých tkanív a orgánov,“ pozýva zvedavcov.

Aj malí vedátori sa majú na čo tešiť. Vo vedeckom brlohu v sobotu 30. marca o 14. hodine vo Výmenníku na Ulici obrody v Košiciach budú spoznávať nočnú oblohu. S najvýraznejšími súhvezdiami, ktoré môžu pozorovať na oblohe práve v tomto období, ich zoznámi RNDr. Mária Csatáryová, PhD., z Fakulty humanitných a prírodných vied Prešovskej univerzity. Predstaví aj planéty, ktoré možno vidieť voľným okom, ale tiež ďalekohľadom pomocou počítačového programu Stellarium. Malí astronómovia si vymodelujú slnečnú sústavu a vytvoria spoločný model vlastného vesmíru.

(kč)

Foto: archív