Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Ako liečiť nevyliečiteľné prilákalo množstvo vedychtivých.

S. Schmidtová: Aj pre nevyliečiteľných skúšame nájsť liek

7. 3. 2019 | videné 1508-krát

Liečiť nevyliečiteľné je, zdá sa, trhák. Potvrdil to veľký záujem o prednášku Silvie Schmidtovej z Ústavu experimentálnej onkológie BMC SAV v rámci vedeckej kaviarne SAVinci – prednášky pre zVEDAvých – v lobby Westend Gate v Bratislave na Patrónke. Silvia je mladá, usmievavá, dynamická, no najmä úspešná vedkyňa – študentská vedecká osobnosť roku 2018. Ocenenie získala najmä za onkologický výskum venovaný rakovine semenníkov.

Onkologické ochorenia patria na Slovensku stále k druhým najčastejším príčinám úmrtia. Ročne na zomrie asi 30-tisíc ľudí, pričom ochorenie „nerozoznáva“ pohlavie, pomer úmrtí mužov a žien je 1:1. Rakovina semenníkov (testikulárne nádory) je pomerne zriedkavý druh tohto ochorenia. Postihuje hlavne mladých mužov vo veku 18 až 35 rokov. Na Slovensku pripadá asi 10 pacientov na 100-tisíc obyvateľov. Čo je dôležité, dá sa liečiť.

 „Rakovina sa dlho označovala za nevyliečiteľnú chorobu, no vieme, ako jej možno predísť,“ uviedla a v histórii vzniku zašla až do Egypta. Rakovinu poznali už 4000 rokov pred naším letopočtom. Dnes sme ďalej nielen v rokoch J, ale aj v úspešnosti výskumu. Ako pri takmer každej chorobe, je dôležitá prevencia. „Vyhýbať sa rizikovým faktorom. Dávať pozor na životný štýl už mladom vedu. Zlá strava, fajčenie sú základné veci, ktoré vieme ovplyvniť,“ zdôrazňuje Silvia a ako príklad uvádza výskyt rakovinotvorných látok v údeninách, červenom mäse (čerstvý výskum – pozn.). Pri fajčení vyzdvihla výskyt 4800 chemických látok v cigaretách, 69 z nich podmieňuje vznik rakoviny. Pre mnohých bola novinka – opaľovanie doobeda. Vtedy je totiž náš organizmus, jeho bunky, ktoré pri opaľovaní trpia, najlepšie pripravený na svoju „obnovu“.

„Nevyhnutná pri prevencii je včasná diagnostika,“ zdôraznila mladá vedkyňa. „Ľudia by sa mali pozorovať, hneď pri prvých náznakoch (nahmataná hrčka, zväčšené či nepravidelné materské znamienko...) vyhľadať lekára. Dnes už vieme s rakovinou bojovať, ak ju včas zachytíme.“

Výskum tímu Silvie Schmidtovej v Ústave experimentálnej onkológie BMC SAV je zameraný na liečbu testikulárnych nádorov, ich chemorezistencii. „Téma je veľmi špecifická – zaoberá sa ňou len niekoľko tímov na svete, možno aj preto, že ochorenie nie je také časté. Vo väčšine prípadov je liečiteľné, asi 90 % sa dá vyliečiť. Náš výskum sa venuje práve tomu zvyšku – ako vyliečiť tých 10 percent,“ vysvetľuje výskum tímu Silvia. Pri praktickom využití výskumu spolupracuje s Národným onkologickým ústavom. Sama nie je lekárka, hoci k medicíne mala vždy blízko. Nakoniec pri výbere štúdia zvíťazila biotechnológia. Svoj talent aj záujem o vedy tak naplno využíva.

„Vo výskume prepájame teóriu nádorových kmeňových buniek a chemorezistenciu nádorov testis,“ vysvetľuje podstatu výskumu. „V ľudskom tele sú bunky, ktoré v sebe nesú predispozíciu na vznik nádoru, čiže je u nich veľká pravdepodobnosť, že budú rakovinotvorné. Keď potom vzniknutý nádor podrobíme klasickej chemoterapii, sú to práve tieto bunky, ktoré chemoterapii odolávajú. Neúčinkuje na ne klasický spôsob liečby. Nádorové ochorenia sú tak neliečiteľné alebo sa vracajú. A tieto bunky skúmame a hľadáme spôsob vyliečenia.“  Vedcom sa podarilo nájsť marker, ktorý je výrazne zvýšený pri odolných, rezistentných bunkách. „Vieme ho zacieliť antabusom, liekom používaným na liečbu alkoholizmu,“ vysvetľujedodáva, ako k výsledku prišli. „Českí kolegovia z Olomouce v spolupráci s Dánmi publikovali štúdiu, kde ukazujú, že pacienti liečení na alkoholizmus, ktorí sa vyliečili a dlhodobo antabus naďalej užívali, mali nižší výskyt nádorových ochorení, ako tí, ktorí ho po liečbe užívať prestali.“

Tím okolo Silvie získal grant z ministerstva zdravotníctva, bude pokračovať na klinických skúškach desiatich pacientov NOÚ. Silvia úzko spolupracuje s Nadáciou pre výskum rakoviny, publikuje a v neposlednom rade píše dizertačnú prácu. Čo bude ďalej? Rada by sa naďalej venovala výskumu, rada prijala ponuky zo zahraničia... Život má pred sebou. Držíme palce a nie sme sami. Ani po prednáške sa neskončili otázky a podania rúk so želaním úspechov.

Andrea Nozdrovická

Foto: Matej Fabiánek

(O Silvii Schmitdovej sa dočítate aj v najnovšom čísle časopisu Akadémia / Správy SAV v článku s názvom Šanca na nový typ liečby ako bonus a motivácia.)