Aktuality

Výskum v Sudáne úspešne pokračuje

Vložil(a): S. Ščepán, 5.2.2019, videné 564-krát

Vedci z Ústavu orientalistiky SAV a Archeologického ústavu SAV pracujú už tretí týždeň na lokalite Duwejm Wad Hadž v Sudáne. Ich projekt financuje slovenská Agentúra na podporu výskumu a vývoja. Výsledky ich výskumu si prišla v nedeľu 3. februára 2019 prehliadnuť štátna tajomníčka sudánskeho Ministerstva kultúry, turizmu a pamiatok, pani Sumaja Idríss O´kud-ová. Sprevádzal ju aj generálny riaditeľ Národnej korporácie pre pamiatky a múzeá Dr. Abdelrahmán Alí Mohamed.

„Informovali sme sudánskych predstaviteľov o najzaujímavejších objavoch ich sezóny. Odprezentoval som torzo žulovej sochy sediaceho faraóna z 25. Dynastie. Geoinformatik Dr. Tibor Lieskovský z STU demonštroval technické možnosti na 3D modeli historickej mešity a zástupca vedúceho výskumu Dr. Branislav Kovár predstavil nález keramického ostraka (črepu) s arabským nápisom. Nález črepu súvisí s osobnosťami z miestneho kmeňa Šajgíja, ktorý sa postavil na odpor proti vojskám egyptského vládcu Mohameda Alího na začiatku 19. storočia,“ povedal Dr. Jozef Hudec z Ústavu orientalistiky SAV.

Delegáciu privítali aj egyptologičky doc. Dr. Květa Smoláriková a Dr. Veronika Dubcová, keramologička Dr. Lenka Horáková – všetky z Ústavu orientalistiky SAV. Prítomný bol aj špecialista na zakladanie stavieb Ing. Dr. Miroslav Černý z Nadácie Aigyptos a archeologička Mgr. Lucia Kovárová z Archeologického ústavu SAV.

„Sudánskej delegácii sme predstavili aj budúce plány na lokalite. Pamiatky v okolí Džebel Barkalu, ktoré sú súčasťou svetového kultúrneho dedičstva UNESCO a piliermi sudánskej identity, majú aj významný turistický potenciál. Staroegyptské a núbijské kušitské chrámy a paláce pod horou Barkal a v Saname, pyramídy v Kurru a Nuri, kresťanské pamiatky v el-Ghazali a islamské v Duwejme môžu vytvoriť v oblasti s priemerom 40 kilometrov spektakulárny, viac ako trojtisícročný ponor do dejín civilizácie. Zároveň sa chceme zapojiť do rozvoja uvedeného potenciálu regiónu aj ďalšími prieskumami,“ dodal Jozef Hudec. 

Monika Hucáková

Foto: Róbert Benkovits, Jozef Hudec

Príloha

Návšteva z ministerstva kultúry
Príloha

Amonov baran pred chrámom v Džebel Barkale
Príloha

Slovenskí vedci pri pyramídach v Núrí