Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Kvarteto ocenených osobností na pôde SAV.

Ocenené kvarteto vedcov v SAV

5. 2. 2019 | videné 1321-krát

„Je to nielen prejav vzdania úcty za dosiahnuté výsledky, ale aj dôkaz, že SAV má úžasných ľudí, na ktorých môže stavať a pokiaľ budú v nej pôsobiť také výrazné osobnosti, nemusí sa báť o svoju budúcnosť,“ povedal v pondelok 4. februára pri príležitosti oceňovania štyroch vedcov na pôde SAV jej predseda prof. Pavol Šajgalík.

Medailu SAV za podporu vedy slávnostne odovzdal RNDr. Ivanovi Jarolímkovi, CSc., z Centra biológie rastlín a biodiverzity SAV a RNDr. Ivanovi Hapalovi, CSc., z Ústavu biochémie a genetiky živočíchov Centra biovied SAV. Čestnú plaketu Dionýza Ilkoviča si prevzal prof. RNDr. Ľudovít Varečka, DrSc., z Ústavu biochémie a mikrobiológie STU v Bratislave a Čestnú plaketu SAV za zásluhy v biologických vedách prof. RNDr. Karol Marhold, CSc., z Centra biológie rastlín a biodiverzity SAV. V následnej diskusii sa veľa a často aj s úsmevom spomínalo na projekty, na prácu, na ľudí vo výskume, ale napríklad aj na sťahovanie Ústavu biochémie a genetiky živočíchov SAV z Ivánky pri Dunaji. Ich spoločným menovateľom však bolo nesmierne zanietenie pre vedeckú prácu, v ktorej sú všetci ocenení stále naplno aktívni a úspešní. Slávnostné chvíle umocnili precízne pripravené a prednesené laudatia členkami Predsedníctva SAV Ing. Máriou Omastovcou, DrSc. a prof. RNDr. Ľubicou Lacinovou, DrSc.

RNDr. Ivan Jarolímek, CSc., patrí je špičkovým vedeckým pracovníkom najmä v problematike synantropizácie vegetačného krytu. Kľúčovými aspektmi jeho štúdia je ako syntaxonomická klasifikácia rastlinných spoločenstiev, tak aj ochrana vzácnych a ohrozených spoločenstiev a biotopov. Táto výskumná línia vyústila do monografického spracovania – jedného dielu série venovanej prehľadu rastlinných spoločenstiev – Rastlinné spoločenstvá Slovenska 2. Významne prispel a prispieva k poznaniu vegetačného krytu Slovenska s presahom na susedný ázijský kontinent. Svojou prácou prispel Ivan Jarolímek k zvýšeniu vedeckého kreditu SAV a jej rozvoju. Štyri funkčné obdobia (1998 – 2014) pôsobil na poste riaditeľa Botanického ústavu SAV. Významným spôsobom sa podieľal a úspešne zavŕšil výstavbu novej budovy ústavu.

RNDr. Ivan Hapala, CSc., zastával na Ústave biochémie a genetiky živočíchov SAV postupne funkcie vedúceho skupiny biogenézy membrán (1990 – 2002), predsedu Vedeckej rady (1995 – 2002), riaditeľa ústavu (2002 – 2014) a napokon zástupcu riaditeľa ústavu (2014 – 2018). Úspešne viedol niekoľko veľkých projektov, ako bol napr. projekt Európskeho sociálneho fondu Biomembrány. Bol, resp. je zodpovedným riešiteľom 11 domácich a štyroch medzinárodných projektov. V rámci svojej vedeckej činnosti sa Ivan Hapala venoval biogenéze a funkcii membrán v eukaryotických bunkách. Zistil, že poruchy v raste kvasinky S. cerevisiae pri energetickej deplécii mitochondrií súvisia s blokom mitochondriálnej biogenézy v dôsledku zníženej tvorby mitochondriálneho membránového potenciálu. Podieľal na objasnení úlohy iónových interakcií sterol carrier proteínu 2 s membránami v jeho aktivite prenášača lipidov medzi membránami. So svojím kolektívom dosiahol viaceré prioritné výsledky týkajúce sa zmien v biogenéze ergosterolu ako adaptačného mechanizmu kvasiniek na anaerobiózu.

Prof. RNDr. Ľudovít Varečka, DrSc., sa po štúdiách stal vedúcim úseku klinickej biochémie Krajskej psychiatrickej liečebne v Pezinku. V roku 1991 prešiel na vtedajšiu Chemickú fakultu SVŠT. Viac funkčných období pôsobil ako vedúci Katedry, Oddelenia biochémie a mikrobiológie a Ústavu biochémie, mikrobiológie a ochrany zdravia. Prispel k zabezpečeniu prirodzeného spojenia pedagogickej a výskumnej aktivity. V minulosti bol členom vedeckých rád viacerých ústavov SAV. Predmetom jeho vedeckého záujmu sú procesy biologického transportu, najmä transportu Ca2+, ktoré analyzoval v živočíšnych i mikrobiálnych bunkách. Študoval aj signálne procesy súvisiace s transportom Ca2+, úlohu Ca2+ vo fyziológii metanogénnych baktérií, anaeróbnych baktérií a mikroskopických húb. V posledných rokoch sa zaoberá procesmi indukovanými  svetlom v mikroskopických hubách a metabolickými predpokladmi ich dlhodobého prežívania v nepriaznivých podmienkach. Profesor Ľudovít Varečka počas svojho pôsobenia významným spôsobom prispel k budovaniu spolupráce medzi svojou Alma Mater a viacerými organizáciami SAV. Svojím príkladom prispel k budovaniu spoločného povedomia o existencii nadrezortnej akademickej obce Slovenska.

Prof. RNDr. Karol Marhold, CSc., sa so svojimi spolupracovníkmi sústreďuje najmä na: Evolučné vzťahy, taxonómiu, diverzitu a rozšírenie bioty. Efektívna ochrana a využívanie biodiverzity totiž vo veľkej miere závisí od poznania a chápania taxonómie. Rovnako aj na polyploidiu (duplikácia celého genómu). Genomické štúdie naznačujú, že zdvojenie genómu je hlavnou evolučnou silou v eukaryotických líniách aj iných skupín. Prof. Karol Marhold dlhodobo buduje elektronickú infraštruktúru spojenú s vedeckou zbierkou rastlinných organizmov zaradenú v medzinárodnom zozname Index Herbariorum pod akronymom „SAV“, ktorá predstavuje objekt významnej vedeckej, kultúrno-historickej a finančnej hodnoty. Slúži na vedecké účely nielen pracovníkom ústavu, ale tiež odborníkom z domácich a zahraničných pracovísk. Takisto dlhodobo buduje ďalšie informačné zdroje. Je výraznou a významnou vedeckou botanickou osobnosťou. Počas svojho pôsobenia na Botanickom ústave SAV a aktuálne BÚ CBRB SAV sa zaslúžil o rozvíjanie nových vedeckých smerov v rámci botaniky, ktoré spĺňajú kritériá excelentného výskumu.

Stano Ščepán

Foto: Vladimír Šimíček