Aktuality

Vyšlo nové číslo časopisu Akadémia/Správy SAV

Vložil(a): A. Nozdrovická, 19.12.2018, videné 535-krát

Dvojmesačník Akadémia/Správy SAV predstavuje v čísle 6/2018 viacerých ocenených vedcov Slovenskej akadémie vied, približuje jej úspešné popularizačné akcie a prácu jej pracovísk.

Medzi vedcami, ktorí na jeseň získali Cenu za vedu a techniku, bol – v kategórii Osobnosť vedy a techniky – Igor Lacík z Ústavu polymérov Slovenskej akadémie vied. Dostal ju za výsledky a vytvorenie významnej medzinárodnej spolupráce v téme liečby cukrovky transplantáciou enkapsulovaných pankreatických ostrovčekov. O jeho výskume, ocenení i riaditeľovaní viac v rozhovore Mikrokapsuly sú téma s osobitou motiváciou.

Týždeň vedy a techniky ponúkol druhý novembrový týždeň viac ako štyristo podujatí zameraných na popularizáciu vedy a výskumu, na prezentáciu výsledkov práce vedcov i inšpiráciu mladých pri výbere budúcej kariéry. Mal motto Pätnásť rokov stretnutí s vedou! Objavuj ju s nami! Viac v článku Stovky stretnutí s vedou.

Hoci projekty štipendistov SASPRO sa skončili, mobilitný program bude mať pokračovanie. Možno to konštatovať prinajmenšom preto, že väčšina slovenských vedcov (a viacerí zahraniční), ktorých tento projekt Slovenskej akadémie vied prilákal, v SAV ostáva. Faktom tiež je, že akadémia pracuje na pokračovaní projektu, či už sa podarí získať pomoc od Európskej komisie alebo nie, uvádza sa v texte pod titulkom Program SASPRO sa (ne)končí.

„Našou úlohou je venovať sa v prvom rade základnému výskumu a príprave vedeckých publikácií,“ hovorí rozhovore Vedci, ktorých baví sledovať priestor, čas a súvislosti Daniel Michniak, riaditeľ Geografického ústavu SAV. No dodáva, že veľká časť výsledkov výskumu vedcov z tohto ústavu sa môže premeniť na aplikáciu – napríklad, keď politici prijímajú rozhodnutia.

Na otázku, či ho práca vedca historika niečím zaskočila, odpovedá, že mu dlho trvalo spracovať, že história nie je čierno-biela. Od detstva je v „rodinných záznamoch“ Jakuba Drábika pri otázke o povolaní – historik. Začiatkom leta získal tento pracovník Historického ústavu Cenu SAV pre mladého vedeckého pracovníka za monografiu Fašista. Příběh sira Oswalda Mosleyho. Viac v článku Čierno-biele videnie si história nemôže dovoliť.

(pod)

Viac na https://akademia.sav.sk/ 

Príloha

Nové číslo časopisu Akadémia/Správy SAV